מיה סלע
מיה סלע

יריד הספרים הבינלאומי ה-25 בירושלים ייפתח הערב בהענקת פרס ירושלים לאיאן מקיואן, מהסופרים הבולטים כיום בשפה האנגלית. את הפרס יעניק ראש העיר ניר ברקת במעמד נשיא המדינה שמעון פרס ושרת התרבות לימור לבנת.

מקיואן (63) ערך בסוף השבוע מסיבת עיתונאים בתל אביב וסיפר כי זה ביקורו הראשון בישראל. הוא סיפר שהספיק ללמוד את המלה "דוגרי" והוסיף כי אצל הישראלים אין סמול טוק, "יש פה תחושת דוגרי בכל מקום אליו אני הולך".

הסופר התייחס לפניות שקיבל מארגונים פרו-פלסטיניים, שביקשו ממנו להחרים את הפרס ולא לבוא לירושלים. הוא הסביר שהוא יודע שבישראל יש דמוקרטיה אמיתית. "אתמול ישבתי בשדה התעופה וקראתי את 'הארץ' וה'ג'רוזלם פוסט'. ראיתי שיש מגוון דעות. אני גם מודע לכך שלקהילה הספרותית בישראל יש דעות משלה. אני חושב שיש ערך לכך שאנשים כן יבואו לישראל וכן ידברו. אני רוצה להתערבב במקום ולשמוע את האנשים, זה לא שאני מאמץ כל עמדה של מדיניות החוץ של ישראל".

מקיואן, שבצהרי יום שישי כבר צעד עם דויד גרוסמן בהפגנה בשייח ג'ראח, אמר כי "כמו כל מי שרוצה בטובתה של ישראל אני מודאג מהמצב הפוליטי אליו הגיעו הדברים. זאת נראית לי תקופה מאוד מדכאת לבוא לכאן. אני מתכוון לעיכוב הפוליטי בכל הנוגע לגדה המערבית וההתנחלויות".

כאשר התבקש למנות את הסופרים ישראלים שקרא ואהב סיפר שקרא לאחרונה את "חרבת חזעה" של ס.יזהר, והתרשם מכך שספר ביקורתי כל כך היה חלק מתכנית הלימודים בבתי הספר בישראל. עוד סיפר כי הוא קורא את "הכלה המשחררת" של א.ב. יהושע. וכי פרט ליהושע גם גרוסמן ועמוס עוז הם סופרים שאת ספריהם הוא קורא לאורך השנים "השלושה האלה הותירו רושם עצום ברחבי העולם".

מקיואן נשאל אם הפרס מסמן סוף של קריירה, ואמר שהוא מקווה שלא אך הודה כי מגיע רגע בחיי כל כותב שבו הוא כבר כתב את הרומנים הכי טובים שלו "אני חושב שכשאגיע לזה אעבור לכתוב נובלות, וכשלא אוכל אכתוב סיפורים קצרים ולאחר מכן אסתפק בהייקו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ