ההריון מתחיל בעמידה על הראש

בארצות הברית גוברת ההכרה בהשפעה החיובית של יוגה על נשים שעוברות טיפולי פוריות

קתרין סנט לואיס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קתרין סנט לואיס

ניו יורק טיימס

קימברלי סורנו, בת 39 מברוקלין, שעוברת טיפולי הפריה חוץ גופית בניסיון להרות, השתתפה בלא מעט שיעורי יוגה, אבל מעולם לא היתה בשיעור כמו זה שהתקיים לאחרונה במרכז הפריון של אוניברסיטת ניו יורק. עמידות ראש ופיתולים חדים לא נכללו בשיעור, אלא רק כמה תנוחות קלות. במשך השיעור הדריכה המורה, טרייסי טון ספנסר, את המשתתפות - רובן נשים שמתקשות להרות - כיצד להשתחרר מחששותיהן. "באמצעות מלים היא מביאה לרגיעה מחשבתית", אומרת סוראנו, "זה היה נהדר לבצע את התנוחות, להוציא אנרגיה ולהרגיש חזקה. אבל החלק הכי חשוב היה החיבור לנשים אחרות".

מעבר למחיר הנפשי, הגופני והכלכלי של האי-פוריות, יש בה גם בדידות. קבוצות תמיכה לזוגות הסובלים מבעיות פוריות קיימות זה זמן רב, אבל בשנים האחרונות עולה הפופולריות של שיעורי יוגה לפוריות. הם האחרונים בשורה של גישות הוליסטיות לטיפולי פוריות שכוללים דיקור ותוכניות גוף-נפש (שהיעילות שלהן בקרב מטופלות פריון מגובה במחקרים); עיסוי וצמחים סיניים.

אין בנמצא מחקר המוכיח שיוגה מגדילה את הסיכויים להריון, אבל משתתפות בשיעורי יוגה לפוריות אומרות שיכולות ההתמודדות שהן לומדות בשיעורים עוזרות להן להפחית לחץ - על המזרן ומחוצה לו. בעבור רבות מהן, זו קבוצת תמיכה. "התנוחות חשובות, אבל חשוב לא פחות שנשים יכולות לספר על בעיות הפוריות שלהן ולקבל תמיכה של קבוצה", אומרת תמי קווין, שייסדה עם בת הלר את "Pulling Down the Moon", חברה המפעילה מרכזי פוריות הוליסטיים בשיקגו ובאזור ואשינגטון.

הולי דוהרטי, בת 42, לא רצתה לדבר על הסבל הכרוך בטיפולי הפוריות שבהם התחילה לפני שבע שנים. "סיפרתי רק להורים שלי", היא אומרת. זה השתנה אחרי שהצטרפה לשיעורי יוגה לפוריות בהדרכתה של ספנסר במנהטן ב-2005. התנוחות העדינות עזרו לה להשתחרר ממחסומים מחשבתיים, ובכל שבוע היא מצאה את הקהילה שאפילו לא ידעה שהיא זקוקה לה.

"יכולתי להיפתח בסביבה בטוחה עם תמיכה ועידוד של אחרות שנמצאות במסע, כולנו עודדנו זו את זו", אומרת דוהרטי, כיום אם לשני ילדים שעדיין שומרת על קשר עם נשים שהכירה בשיעורי היוגה של ספנסר. "למדתי להיות פתוחה בנושא".

עישון, אלכוהול, קפאין, בעיות משקל ותרופות מסוימות עלולים לפגוע בפוריות, אומר ד"ר ויליאם סקולקרפט, מנהל המרכז לרפואת פריון בקולורדו. ומה בנוגע להגדלת סיכויי ההריון באמצעות עיסוי, דיאטה או יוגה? "כאן הנתונים נהפכים למעורפלים", הוא אומר.

"אנחנו לעולם לא נבטיח לאשה שהיא תיכנס להריון אם תעשה יוגה", אומרת קווין. "הרבה נשים שתירגלו יוגה נכנסו להריון, אבל אין נתונים רפואיים התומכים בכך שיוגה מגדילה את הסיכוי לקליטת הריון. אנחנו לא רוצות לזרוע תקוות שווא". לחץ, לעומת זאת, הוכח כגורם המפחית את סיכויי ההתעברות. אליס דומר, ד"ר לפסיכולוגיה של הבריאות ומנהלת שירותי גוף-נפש במרכז ההפריה החוץ גופית של בוסטון, אומרת כי יוגה היא "טכניקת הירגעות יעילה ביותר, ודרך נפלאה לגרום לנשים לקבל תמיכה. זו דרך לגרום להן לאהוב מחדש את גופן". דומר, שמחקר שלה הראה כי השתתפות בתוכניות גוף-נפש יכולה להשפיע לחיוב על הפוריות, חברה לקווין ולהלר כדי להפיץ תוכניות בריאות, כולל יוגה ודיקור במרפאות פוריות ברחבי ארצות הברית.

ב-2009 מרכז הפריון של אוניברסיטת ניו יורק במנהטן העסיק שני מורים ליוגה כדי לסייע למטופלות. "אנחנו בהחלט מעודדים את זה", אומר ד"ר פרדריק ליצ'יארדי, ממייסדי המרכז, על תוכניות הבריאות הכוללות עבודת גוף-נפש ודיקור לצד יוגה. בחלק ממרפאות הפריון מייעצים למטופלות שלא לבצע תרגילים נמרצים כמו ריצה, מחשש לפיתול השחלות המוגדלות בעקבות הגירוי התרופתי. אולם דומר מצאה כי חלק מהנשים מסרבות לוותר על הריצה היומית שמסייעת להן בהפחתת מתחים בטיפולי הפוריות, או שהן "מפחדות מהעלאה במשקל בעקבות נטילת תרופות הפוריות". במקרים מסוימים, יוגה היא קלף המיקוח שלה. למטופלות הללו היא אומרת: "את יכולה לעשות יוגה כדי להישאר חטובה ובכושר, ולוותר על הריצה".

ספנסר מסבירה כי מטופלות רבות חשות שהן מהלכות על ביצים, וצעד אחד שגוי עלול לשלול את סיכויי ההצלחה שלהן. שיעור כמו שלה מאפשר להן לנוע ולשחרר קיטור, אומרות המשתתפות. "זה כמו קופסה רוחשת תולעים", היא אומרת בראיון. "אתה לא יכול לעצור את הנשים מלדבר זו עם זו". אבל גם השקט מקל. איליין קיטינג בראון, מורה בת 38 ממנהטן שנמצאת בשליש השלישי להריונה אחרי שני טיפולי הפריה, מצאה כי שיעורי היוגה עזרו לה להשקיט קול פנימי שלילי בלתי נלאה בראשה. החששות שלה בנוגע לפוריות נדמו אין-סופיים, אבל "באולם היוגה, כל זה כבר לא קיים", היא אומרת, "את מתרכזת בעצמך, ושמה את המחשבות בצד. יוצאת מהשיעור רגועה".

לורי, יועצת עסקית בת 32, חיה עם "פטפוט קבוע במוח", כהגדרתה, לאחר שאיבדה תאומים ועברה שתי הפלות. בשיעור יוגה ב"פולינג דאון דה מון" היא העניקה לקול הזה את השם "קונסטנס". לורי, שילדה לאחרונה, אומרת שהיא יכולה להבחין במחשבותיה השליליות מבלי להיכנע להן. "אני מודעת לעובדה שכך אני מרגישה ולא נותנת לזה להציף אותי", היא אומרת.

לורה אובריאן, מורה ליוגה, מסכמת את רכבת ההרים של בעיות הפוריות כך: "את כל הזמן צריכה לעבור בדיקות. את צריכה לקחת תרופות. את נתונה לחסדי כולם. אובדן השליטה מאתגר", היא אומרת. "את לא יכולה לשלוט במה קורה לגוף שלך, אבל את יכולה לשלוט על איך שאתה מרגישה".

ב-1998, כשברנדה סטרונג התחילה ללמד יוגה עם דגש על פוריות בדרום קליפורניה, "נשים התביישו לדבר", היא נזכרת. בשיעורים היא מעודדת שיחות בין המתרגלות. "ביוגה, סבל נגרם מהיקשרות לתוצאה או מהתנגדות. את קשורה לרצון להיכנס להריון ואת מתנגדת לעובדה שאת לא מצליחה". הקבלה של יוגה בתור אמצעי להפגת מתח למטופלות פוריות עולה בהדרגה מצד הממסד הרפואי. ב-1990, כשד"ר דומר פירסמה לראשונה מחקר שתמך בתפקיד הפחתת המתח בטיפולי פוריות, "רופאים צחקו עלי", היא אומרת, "כולם אמרו שאני מנציחה את המיתוס 'תירגעי, ותיכנסי להריון'".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ