אילן ליאור
אילן ליאור

משרד הפנים אומר כי יש לדחות את עתירתו לבג"ץ של השחקן הפלסטיני האשם יאסין, המבקש לקבל מעמד קבע בישראל. בתשובת המדינה לבג"ץ נכתב כי שר הפנים טרם קיבל החלטה בעניינו של יאסין והיא תימסר בתוך 90 יום. משרד הפנים טוען כי דחה בקשה של יאסין לקבל מעמד קבע כיוון שהסתמכה על סעיף בחוק שאיננו מתאים לעניינו, וכעת נבדקת בקשה אחרת שהגיש בהתאם לסעיף אחר.

יאסין, יליד רפיח, מתגורר בתל אביב כ-25 שנה. הוא כתב במשך השנים שלוש הצגות יחיד והופיע איתן במקומות שונים בארץ. כמו כן, שיחק בסדרות הטלוויזיה הישראליות "הפוך" ו"החוף הדרומי". הוא הפלסטיני היחיד החבר בארגון אמני ישראל (אמ"י).

עד כה נדרש יאסין לחדש מדי שלושה חודשים את היתר השהייה הזמני שלו בישראל. לפני כשלושה חודשים עתר לבג"ץ כיוון שבקשותיו לקבל מעמד קבע לא זכו למענה. זמן קצר לאחר הגשת העתירה הודיע לו המשרד כי עליו לצאת מישראל בתוך 30 יום מאחר ש"לא נמצא טעם של תרומה מיוחדת למדינת ישראל". כאלפיים איש חתמו על עצומה נגד הכוונה לגרשו, ומשרד הפנים הודיע ליאסין כמה ימים אחר כך כי יאפשר לו להישאר בארץ עד להכרעת בג"ץ בעניינו.

עו"ד יואב הר עוז, המייצג את יאסין, טוען כי משרד הפנים ממשיך להתחמק מלהשיב לבקשה. "המשרד מתעלם מהעובדה שראש מחלקת אשרות זרים כבר מסרה החלטה. הוא טוען היום לאי מיצוי הליכים כדי לגלגל אותנו ממדרגות בג"ץ", הוא אומר, "היה נכון לאור כל הזמן שניתן ושביתת הפרקליטים שהתארכה, שתינתן כבר תשובה לבקשה".

יאסין אמר אתמול כי הוא חש שמשרד הפנים מזלזל בו. "אני מתפלא על שר הפנים שהוא לא מעריך מה תרומתו של אמן, רק בגלל שאני ערבי. אני סיכנתי את עצמי ונתתי את כל כולי פה כדי לחבר ולגשר, וכל הדרישה שלי היא לקבל מעמד שיאפשר לי לתרום יותר מבחינה אמנותית". יאסין מסביר למשל כי היתר השהייה הזמני שלו מונע ממנו להשתתף בהפקות גדולות בשל החשש שיגורש במפתיע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ