"אל קפונה והבלתי משוחדים" - מי באמת הביא למאסרו

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

התוכנית הדוקומנטרית "אל קפונה והבלתי משוחדים", שתשודר הערב בערוץ 8, בוחנת את הסיפור האמיתי מאחורי המיתוס הקולנועי, ובמלים אחרות: מי באמת גרם למאסרו של גדול המאפיונרים בארצות הברית בתחילת המאה ה-20. בימים אלה מצטרפת למיתוס של הסרט ההוליוודי מ-1987, שבו כיכב קווין קוסטנר, גם סדרת הטלוויזיה המשובחת "אימפריית הפשע", המשודרת ביס, שבה נראה קפונה בתחילת דרכו.

לפי סרט הקולנוע, המבוסס על ספרו רב המכר של אלכס פריילי, מי שגרם לנפילת קפונה הוא אליוט נס, שוטר שהקים את יחידת העלית של הבלתי משוחדים אחרי טבח יום ולנטיין שהתרחש בשיקגו ב-1929. אז כנופייתו של קפונה העמידה לקיר את חברי הכנופייה המתחרה של ג'ים מורן, שהתחרתה בה על השליטה בעסקי האלכוהול האסורים, וירו בהם למוות. לא ירו, אלא ליתר דיוק ריססו: בכל גופה נמצאו יותר מ-20 כדורים.

מאז יצא לקפונה שם של אדם אכזרי וחסר גבולות, מי שלא רק רצה למכור ויסקי אלא גם נהנה מההרג הנלווה לביזנס. לא שהעסקים לא היו חשובים לו - לפי השערות, רווחיו ממכירת אלכוהול, זנות, הימורים וכל מה שנלווה לכך היו כ-120 מיליון דולר לשנה, סכום השקול היום למיליארד וחצי דולר בשנה.

הממשל המקומי חיפש כל דרך לאסור אותו. לפי הוליווד, מי שעמד מולו היה נס. לפי התוכנית הזאת, השוטר הזה אפילו לא היה יום אחד בבית המשפט כאשר שפטו את קפונה ב-1931. ראיות שנמצאו 75 שנה אחרי המשפט, שבעקבותיו נשלח המאפיונר לכלא, מעידות כי היו אלה הממשל, ששה אנשי עסקים משיקגו ורואה חשבון אמיץ אחד, פרנק וילסון שמו, שהפילו אותו. זה מצא בעבודה מדוקדקת הוכחות לכך שהמאפיונר העלים הכנסות. גם אחרי עבודה יסודית הצליח למצוא רק מעט ראיות להכנסות האלה. כשכבר הגיעו לעסקת טיעון שלפיה קפונה יצטרך לרצות מאסר באורך שנתיים וחצי בלבד, היה זה השופט בבית המשפט שלא הסכים לקבל את העסקה וחבר מושבעים שנבחר בקפידה על ידי אותו שופט הוא שבסוף הכריע וגזר על המאפיונר עונש ארוך.

בסוף הסרט אומר אחד המומחים למשפט כי לבית המשפט לא היו מספיק ראיות כדי לגזור עליו עונש כה ממושך, אך האווירה הציבורית נגד הפשע המאורגן היתה כה קשה, שרצו לעשות הכל כדי למגר אותו. ועם זאת, הוא מוסיף, "אם לא היה להם החומר הראייתי המספק, אסור היה להם לשלוח אותו לכלא לכל כך הרבה זמן".

"אל קפונה והבלתי משוחדים". ערוץ 8, 21:40

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ