אמש בקונצרט: בביטחון, בחן - ובלי מניירות

התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור, מקהלת האופרה הישראלית בקונצרט בסדרה הווקאלית

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

כשקומתה מתנשאת מעל כולם, וידיה הארוכות נדמות כעוטפות את הבמה והתזמורת והמקהלה והסולנים שעליה, ניצחה אתמול קרי-לין וילסון בביטחון בבית האופרה. היא גם לא נזקקה להניף את ידיה מעל הכתפיים כדי להשיג פורטה גדול, או כדי להאיץ את האנסמבל גדול הממדים והמורכב שניצב מולה, מחכה להוראותיה; והיא עשתה זאת גם בחן רב, ובלי המניירות האדנותיות שמסגלים לעצמם רוב המנצחים הגברים. תמיד יש תחושה של הכרת תודה כשמנצחת אשה מניפה את שרביט הניצוח, כל כך נדיר המחזה הזה; והפעם התחושה רק התעצמה. שתי יצירות רקוויאם נכללו בתוכנית הזאת, שתיהן פופולריות בדרכן: הרקוויאם של גבריאל פורה, לטקסט הלטיני המקורי בן אלף השנים, ו"רקוויאם גרמני" שהלחין ברהמס ואת מלותיו ערך מכתבי קודש שונים, בגרמנית. שמות היצירות, ודרישתן לסולן בריטון וסולנית סופרן, הם קווי הדמיון הסגנוניים היחידים ביניהן; ואולי אפשר להוסיף עוד משהו משותף: היותן מונוכרומיות, כל אחת בעלת אווירה ומצב רוח אחידים כמעט לכל אורכה, צבועות שתיהן בצבעים קודרים, מתנהלות לרוב בטמפו מתון ומדוד, מאופקות ורציניות. הרקוויאם של פורה הוא מקרה מיוחד של מוזיקה שהיא יפה מדי, של ברהמס - על סף הרצינות התהומית; והמוזיקה הזאת לא עשתה חסד עם המנצחת, שרק בקטע אחד - "מוות, איה עוקצך? שאול, איה ניצחונך?" שבו זועקת המקהלה ב"רקוויאם גרמני" ברעם ובקצב דוהר - אפשר לרוץ קצת, להתיר קצת את הרסן; ואכן כך עשתה, והתזמורת והמקהלה, שביצעו את תפקידיהן מצוין לאורך הערב - עם פוטנציאל לשיפור בדיוק ובאיכות הצליל - הלכו אחריה.

הבריטון ג'ורג' מוזלי שר גם הוא יפה בערב זה, אבל מי שתיזכר בעיקר מהקונצרט הזה היא הסופרן הילה בג'יו - מרגש היה לשמוע אותה, בקול כה נעים ומלא יופי, בפראזות מלאות דמיון, וברגש רב, שרה את "ישוע הרחום" של פורה ו"אתם עצובים" של ברהמס - שיאי הערב.

התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור, מקהלת האופרה הישראלית בקונצרט בסדרה הווקאלית: רקוויאם מאת פורה ורקוויאם גרמני מאת ברהמס עם הילה בג'יו, סופרן; ג'ורג' מוזלי, בריטון. מנצחת: קרי-לין וילסון. בית האופרה ת"א

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ