העונה החדשה של "רד בנד" בקומדי סנטרל | הצבא האדום

שני הבמאים של "רד בנד", קרן חכמה ואיתן צור, מסבירים איך הסדרה עשתה צחוק גם מההבטחות שנתנו לעצמם: לא לעבוד עם חברים ולא לעבוד עם בובות

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

רד אורבך, כוכב התוכנית ולהקת "רד בנד", הוא טיפוס דוחה, מושחת מוסרית, חסר טאקט, אגוצנטרי ובאופן כללי מניאק בכל מובן ואספקט. כזה שישכח מקיומו של הבן שלו ואחר כך ינהל רומן עם הבחורה שהבן מאוהב בה, ובין לבין יפלוט בגסות כל מחשבה מתנשאת שחולפת בראשו. הוא חובב אלכוהול, סמים ובעל הרגלי היגיינה מפוקפקים ופה ג'ורה. מפתיע לגלות, אם כן, בפתח העונה השנייה של התוכנית, שאת האימונים שלו לקראת הצילומים ערך אורבך אצל לא אחר מאשר מוישה אופניק, דמות חינוכית בסך הכל מהתוכנית רחוב סומסום. ולא רק אופניק, גם חברים יקרים מ"פרפר נחמד" התגייסו לעזור.

זה קצת פחות מתמיה בהתחשב בכך שאורבך, אף שהרוויח ביושר את כל המחמאות שלעיל, הוא בובה גדולה וסגולה. הקושי הטכני בתפעול של רד ושאר חברי הלהקה (לפטי הקלידן, פונצ'ו הגיטריסט, וסוחר הסמים האישי שלהם העכבר פיליפ. כולם מופעלים על ידי ארי פפר, עמי ויזל ומיכה דומן) יצר את שיתוף הפעולה עם מפעילי בובות מעולמות תמימים יותר.

אתמול החל בערוץ קומדי סנטרל בהוט שידורה של העונה השנייה של "רד בנד". העונה הראשונה, ששודרה לראשונה בווי-או-די לפני כשנתיים וחצי, נהפכה כבר לפולחן. "רד בנד" היא תיעוד מוקומנטרי של ניסיון הקאמבק של להקה שהיתה סנסציה בשנות ה-60. בכל פרק מתארח מוסיקאי מוכר אחר ונקלע להתרחשות הזויה, שמערבת הקלטת שיר אחד לפחות. בעונה הקודמת היו שם, בין היתר, שלום חנוך, אביב גפן ומארינה מקסימיליאן בלומין. העונה הזאת נפתחה עם "משינה" ותימשך עם יהודית רביץ, נינט וברי סחרוף.

"רד בנד" חריגה לא רק בהיותה תוכנית שהכוכבים שלה הם בובות. כל סיפור התהוותה הוא סיפור סינדרלה מקרי. מפיק התוכנית, אבירם בוכריס, ראה את ההרכב מופיע בשדרות רוטשילד בתל אביב והתלהב. אחרי שביקר גם בהופעה, עירב את הבמאי איתן צור (שביים ויצר עם אסף ציפור את "החמישייה הקאמרית", ולבדו ביים פרקים ב"בטיפול" ואת סרט הקולנוע "התפרצות X") שרתם לפרויקט את חברתו הטובה, הבמאית קרן חכמה (שביימה עד אז פרסומות וקליפים ואת "ארץ נהדרת"). השניים, וזה עוד דבר חריג, מביימים יחד מהפרק הראשון את הסדרה.

ניכר שבין חכמה לצור שורר קשר חזק. הם מספרים שהוא ארוך שנים והשאלה מאין הם מכירים נענית בצחקוק מסתורי הדדי, כולל החלפת מבט ידענית ותשובה שהם מנסחים ביחד: "דרך חברים". הם גם משחקים באחד הפרקים בעונה (בהשתתפות שלומי שבת) זוג שוטרים, עניין של מחסור במימון ובשחקנים זמינים. מדובר בסצינה שנערכה בקפדנות - צור וחכמה לא הצליחו להפסיק לצחוק ולא יכלו להשלים את הסצינה.

"איתן ואני חברים טובים ועד לשיתוף פעולה ב'רד בנד' לא עבדנו אף פעם ביחד", מספרת חכמה. "אף אחד מאתנו לא ידע על שיטות העבודה האחד של האחר. איתן היה בתקופה עמוסה מבחינת עבודה והוא לא יכול לקחת את כל הפרויקט על עצמו. אני הייתי באותה תקופה עסוקה בכל מני דברים, פרסומות, 'ארץ נהדרת'. מאוד רציתי לעשות משהו ארוך טווח ואיתן, בגלל שהוא חבר שלי, ידע את זה והציע. הציע בזהירות".

למה בזהירות?

"חשבנו איך זה ישפיע על החברות שלנו. זה מאוד הטריד אותנו, ואותי ספציפית הטריד גם הרעיון לעשות משהו עם בובות".

למה?

"כבמאית, היה נראה לי אטרקטיבי יותר לעשות סדרת דרמה עם אנשים ולא סדרה מצחיקה עם בובות. זה גם הטעם שלי. הציעו לי בזמנו לביים את 'מ"ק 22' ובשבילי, אז כבמאית מאוד צעירה, זה היה אמור להיות מפתה, אבל אמרתי לא. לא עניין אותי להתעסק עם 'לא אנשים'. אותו מעצור היה לי גם פה, למרות שהשלישייה הזאת היא באמת יוצאת דופן. אחר כך בעלי (המוסיקאי גל תורן, שגם משמש יועץ מוסיקלי בתוכנית והשתתף בה עם להקתו 'מרסדס בנד') שיכנע אותי לקחת את העבודה. זה מהלך די אופייני - אני בן אדם שאומר המון לא, קודם כל לא".

צור: "זה שבר כלל ברור שיש לי. קרה לי לא פעם שאנשים שהתחלתי לעבוד אתם נהיו חברים שלי, אבל הקפדתי לא להתחיל לעבוד עם חברים שלי. זה נראה לי לא בריא ומזמין עימותים. אני מאוד זהיר ולפעמים קצת היסטרי יותר ממה שצריך. אבל פה היתה זרימה. מהר מאוד התחלנו לחפות זה על זה, כשאחד מאתנו היה עייף טיפה".

חכמה מהנהנת: "איכשהו הצלחנו, עד יום הצילום הראשון, לא לדבר מלה פרקטית על איך אנחנו הולכים לעשות את זה בפועל. זה היה פרויקט מאוד מבולגן בהתחלה, ועד הרגע שצילמנו לא כל כך ידענו מה ייצא מזה ואיך זה ייראה. לכל אחד גם היה חזון אחר בראש. בלילה שלפני הצילומים הראשונים, דיברנו בטלפון וניסינו לחשוב אולי אחד יעבוד מול הצלם והשני ידריך את השחקנים, אולי נחלק את העבודה. בסוף החלטנו לא להחליט והגענו לסט".

אז איך באמת חלוקת העבודה ביניכם?

צור: "התשובה הפשוטה היא שאנחנו זורמים".

חכמה: "ברוב המקרים יש לנו אותו טעם. בסוף יום הצילום הראשון הסתכלנו אחד על השני ולא האמנו".

אז אין חלוקה ביניכם?

חכמה: "לא ממש. המזג שלנו מאוד שונה. איתן הוא הרגוע יותר ואני הרבה יותר תזזיתית. הוא יותר שקול וחושב לעומק על הדברים, אז בהתנהלות שלנו מול המערכת יש איזה איזון.

"היה שלב, באחד מימי הצילום בעונה הראשונה, שעוד היינו המומים מזה שאנחנו מצלמים ביחד וזה הולך. איתן העיר שבמאי זו פוזיציה מאוד בודדה. אין עם מי להתייעץ, אתה בראש מחליט על משהו, מחליט אם מה שיש לך הוא טוב או לא, ויש בזה משהו מאוד חרדתי. פתאום נכנס למוח עוד ידיד נחמד שמחזק אותך בהחלטות. יש עם מי להיות".

זה יכול להיות גם הרסני.

צור: "אנחנו בסך הכל עושים בידור. החוק היחיד שצריך להיות הוא שזה יצחיק. יצחיק את שנינו".

חכמה: "אנחנו יכולים לשבת ביחד ולנתח במשך שעות ואז אחד מאתנו יגיד - זה לא מצחיק אותי, וזהו. אין יותר דיבור על זה. איתן אוהב להגיד את זה".

צור צוחק: "לא צריך סיבה. לא מצחיק זה מספיק, לא צריך סיבה".

זה פאן

רצוי להתעכב לרגע על ההתלבטות שהיתה לחכמה אם להיכנס לפרויקט. עם ההצלחה של "רד בנד" קשה להתווכח, אבל על הנייר, לסדרה שגיבוריה הם בובות אכן יש מקדם סיכון גבוה. "תמיד כששואלים אותי מה זה 'רד בנד', אני מספרת שזה סיפור על חבורת רוקרים שמנסה לעשות קאמבק", אומרת חכמה. "רק אחרי שאני מספרת את כל הפרטים, אני מוסיפה שהלהקה הם שלוש בובות. אני אף פעם לא מתחילה מזה. זה משנה לגמרי את התגובות".

צור: "אני מספר לא פעם לאנשים על מה הסדרה ואחרי שמגיע הפרצוף הזה, אני מזהיר שזה לא לילדים. אבל מבחינתי, זה גם מה שמשך אותי לעשות את זה. בנקודת הזמן שבה העבודה על 'רד בנד' התחילה, הייתי אחרי 'בטיפול', ואחרי הכובד הזה, דווקא העניין של בובות ולא שחקנים, ושל הומור, היה נראה לי נפלא".

לא חשבת שזה יכול להיות פלופ?

"מאז שראיתי אותם בשדרה היתה לי הרגשה שזה יהיה ענק. אני זוכר את עצמי אומר למנהלים בהוט שזה יהיה ה'בטיפול' של הקומדיה. גם כשהצילומים של העונה הראשונה היו מאוד קשים וכשלא היה לנו הרבה כסף, אמרתי לקרן שיכול להיות שזה לא ייצא טוב כמו שזה יכול להיות, אבל זה עדיין יהיה טוב".

חכמה: "אמרת 'במקרה הכי גרוע, זה יהיה בסדר'".

צור: "יש משהו כיף ביצירת פאן. לא חוזרים בשאלה, לא חוזרים בתשובה. משהו שהוא פשוט ממש כיף".

חכמה: "הרבה פעמים אנחנו נמנעים בכוח מסאטירה. איתן מאוד ערני לזה. אנחנו לא שם. חוץ מעקיצות על עולם הבידור שאת זה יש המון, אנחנו לא רוצים ללכת לכיוון הזה".

אחד מהיתרונות הבולטים של הסדרה הוא הצד המוסיקלי שלה. אחראים לו דודוש קלמס וגל תורן, כאמור, בעלה של חכמה. זו לא הפעם הראשונה שהם עובדים ביחד, אבל בעונה הזו חכמה גם ביימה את תורן והלהקה שלו באחד הפרקים.

"גל ואני נפגשנו בעבודה, כשאני ביימתי והוא עשה סאונד לאיזה פרויקט", היא מסבירה. "בסופו של דבר זה מקום שמוכר לנו. עם זאת, זה גם מלחיץ. אני רוצה שזה ייצא טוב, גם כי אני הבמאית וגם כי הוא בעלי. חרדת הבמאי פה גדולה יותר. המזל הוא שהוא בחור מוכשר מאוד ויש לו מנעד גבוה מאוד כשחקן, והפרק אתם ועם הלהקה הוא אחד מהפרקים האנרכיסטיים יותר של 'רד בנד'".

הבחירות המוסיקליות, מספרים צור וחכמה, הן בדרך כלל תוצאה של ג'אם סשן ספונטני שמתפתח בישיבת ההכנה, שבה דנים באפשרויות השונות. "זו גם בדרך כלל הפעם הראשונה שמקריאים טקסט והפעם ראשונה שהאמן עובד מול הבובות", מספר צור. "כשאנחנו עושים קריאה של הפרק, הבובות כבר שם, וזו הפעם הראשונה שהמוסיקאי בעצם עובד מול רד".

חכמה: "ארי (פפר, מפעיל רד) הוא אדם רגיל לגמרי, מדבר רגיל, לא מצחיק במיוחד ביום-יום. בשנייה שמולבשת לו על היד הבובה הזו, זה קסם. נהיית איזו כריזמה מטורפת באוויר ואנשים נופלים ממנו. אחרי כמה דקות שוכחים שהוא יושב שם. הוא לא מתחבא, אבל אנשים מדברים עם הבובה, לא אתו. פתאום נהיית נוכחות של אגו ענק בחדר".

צור: "ארי עצמו די מתרגש מהאמנים שמופיעים אתו, אבל כשהוא נהיה רד הוא לא רואה אותם ממטר. זו כבר כמעט קלישאה: כמו שמותר להגיד לבובות דברים כי הן בובות, אז גם מבחינת האמנים, מכיוון שמי שיורד עליהם זו בובה סגולה, לא מנחה או שחקן, הם בסדר עם זה".

ההצלחה בעונה הראשונה הפתיעה אתכם?

צור: "לא, לא מאוד. אני חושב שהשילוב הזה בין הומור למוסיקה, עם זה שבכל פרק יש שיר או שניים, זה פאן".

חכמה: "אחרי שערכנו את הפרקים הראשונים וראינו מה יוצא מזה, נרגענו. לפני כן לא ידעתי אם נצליח, אבל כן ידעתי שבחיים שלי לא הייתי על סט, ועשיתי הרבה הומור, שאנשים כל כך נקרעו מצחוק. המאפרת, עוזר הצלם, הצלם".

צור: "הבמאית".

חכמה: "הבמאית הורסת טייקים". *

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ