אמש בקונצרט: כמו לפגוש מכר ותיק

אנסמבל המאה ה-21 בסדרה "תגליות"

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

אחת מתוך ארבעים: זה בערך היחס - כך סיפר פעם מנהל צעיר של אחד האנסמבלים למוזיקה עכשווית - בין היצירות הישראליות הגרועות, או יצירות הבוסר, או הכושלות, שמזמין האנסמבל ומנגן, לבין האחת שהיא מוזיקה אמנותית באמת, ויצירה שאפשר ליהנות ממנה ולהתגאות בה. אם זה נכון, אנסמבל המאה ה-21 יכול להיות רגוע לזמן מה, כי אתמול הוא מצא את היצירה שחיפש: "האם העטלפים אוכלים חתולים?" (2010) - במקור האנגלי של לואיס קרול זה נשמע הרבה יותר טוב - מאת עופר פלץ.

היה תענוג לשמוע את העולם הצלילי שהלך והתגלה ביצירה הזאת, בה השתמש פלץ (יליד (1978) בהיבטים פחות ידועים של הכלים באנסמבל הקטן - כלי קשת, כלי נשיפה מעץ, כלי הקשה ופסנתר: הקפצת הקשת, נשיפה בלי צליל, פסנתר שמיתריו טופלו מבעוד מועד, ואפקטים של הקשה, וכל אלה בטעם מעודן, בהומור, ובתפישה צורנית בהירה שכולה היגיון ומקוריות.

אמצע הקונצרט מצא את "סקוונצה 5" (1966) של לוצ'אנו בריו לטרומבון סולו בנגינת בני סלוחין, וזה היה כמו לפגוש מכר ותיק שהשנים הרבות רק הטיבו עמו. שבע דקות של עונג צרוף, מהיצירה רוויית ההומור, הווירטואוזית, ומסלוחין הנהדר שמבדר, מותח, מרגש, ולעתים מעורר השתאות בשליטה הבלתי אפשרית שלו בטרומבון - בנגינה ושירה ביחד, בנשימה מחזורית שמביאה לצלילים אינסופיים באורכם, ובאפקטים וגבהים ומהירויות שרק קוראים עליהם בספרים. "המחולות המופסקים" (2000) של ברונו מנטובאני לסיום הרשימה גם היא, בייחוד בחלקה האמצעי בו שריקות גבוהות של פיקולו במוטיב חוזר ונשנה על רקע צלילי אנסמבל נמוכים, הציג פתאום מרכיב נדיר בקונצרט של מוזיקה חדישה אוונגרדית: רגש של עצב וגעגועים. כך השיג גם הקונצרט, בניצוח מדויק של ז'אן מישאל לבואה, סטטיסטיקה לא רעה: שלוש יצירות מצוינות מחמש.

אנסמבל המאה ה-21 בסידרה "תגליות". מנצח: ז'אן מישאל לבואה, סולן: בני סלוחין, טרומבון. מיצירות עופר פלץ, סבסטיאן גקסי, כריסטיאן בלדיני, לוצ'אנו בריו וברונו מנטובאני. אולפן התיבה ביפו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ