חברות בעידן הפייסבוק

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

בשנת 2007 פירסם יניב שולמן תצלום של רקדנים ב"ניו יורק פוסט". זמן מה אחר כך קיבל מכתב מילדה בת שמונה ושמה אבי, שחיה במישיגן וציירה ציור שמן על פי התצלום הזה. הציור יפה מאוד, במיוחד בהתחשב בעובדה שנוצר על ידי ילדה בכיתה ג'. בעקבות המשלוח הזה, התפתח קשר מיוחד בין הילדה, אמה ואחר כך אחותה הגדולה, מייגן, לבין יניב, אחיו אריאל שולמן (רק שמותיהם ישראליים) וחברם הטוב, הנרי ג'וסט. אמה של הילדה, אנג'לה, המשיכה לשלוח ציורים של אבי; מייגן היפה (כך העידו התמונות בפייסבוק) והכישרונית (כך העידו שלל תחביביה ועיסוקיה) כבשה את לבו של יניב, שפיתח מצדו התכתבות רומנטית סוערת אתה.

החברות בין שתי המשפחות האלה - של הצלם, אחיו וחבר מניו יורק ושל המשפחה האמנותית מהמערב התיכון - תוחזקה כמתבקש בימים אלה דרך פייסבוק ושאר אמצעי טכנולוגיה עכשוויים. ג'וסט ושולמן החליטו ליצור סרט על הקשר שנרקם בין השניים, "קאטפיש" (שפמנון) שמו, והוא ישודר הערב בערוץ יס דוקו. הקשר, כפי שהוא מתועד בסרט, גורם לצופיו להחסיר פעימה. הסרט, שמשלב מבחינה אסתטית ביטויים רבים משפת הטכנולוגיה החדשה, היה לפני שנה ללהיט בפסטיבל האמריקאי לסרטים עצמאיים סאנדאנס.

את הסרט המדובר קידמו יוצריו בבקשה למעט מאוד בדיבורים עליו. דרישה זו נתפשה על ידי ספקנים כתרגיל יחסי ציבור, שנועד ליצור הדים וגם כעוד אמצעי מתח. יכול להיות שדרישה זו נכונה לכל יצירה, שתמיד עדיף לחוותה לפני שמישהו לעס אותה קודם. אך אנשים זקוקים למיון ולהמלצה בתוך כל ההיצע. וסרט זה, בלי קשר לדרישה המגלמת בתוכה הפתעה, מומלץ מאוד.

הסרט התיעודי, שנהפך למותחן של ממש (הוא מזכיר לפעמים את "פרויקט המכשפה מבלייר" ואולי גם משום כך עורר תהיות בדבר אמינותו), מתייחס באופן ישיר ועקיף לנושאים כמו זהות וייצוג, לא רק בעולם היום יומי ובאינטרנט (שאלות שבהן הוא עוסק בגלוי), אלא גם בקולנוע עצמו. הצופים מעורבים ומיטלטלים לאורך כל הצפייה. גם בתום המסע הקולנועי הזה הם לא מפסיקים להפוך בו למשך ימים רבים.

"קאטפיש". יס דוקו, 22:00

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ