התנועה האמנותית

תערוכת יחיד ראשונה למיקי קרצמן באירופה, הביאנלה בכרייסטצ'רץ' בוטלה, ותביעה נגד גלריה גגוזיאן בעקבות הפגנה אנטי-ישראלית

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל ראוכוורגר

תערוכת יחיד ראשונה למיקי קרצמן באירופה

בשבת תיפתח במכון אורסולה-בליקלה שבקרייכטאל שבגרמניה תערוכת היחיד הראשונה באירופה של הצלם הישראלי מיקי קרצמן.

קרצמן יציג במרכז תערוכתו, ששמה "All About Us", את הפרויקט הצילומי "Displaced" שעליו עבד בשנה האחרונה. הוא תיעד בו נופים, דיוקנאות, חפצים וחיי יום-יום בשגרה הארעית של כפר בדואי בלתי מוכר בצפון-מערב הנגב.

את התערוכה אצר ניקולס שאפהאוזן, אוצר ראשי של מוזיאון ויטה דה ויט ברוטרדם, ובעבר אוצר מטעם גרמניה בביאנלה לאמנות בוונציה. שאפהאוזן כלל סדרת עבודות של קרצמן בביאנלה לאמנות בסיאול, שאותה אצר בספטמבר. "All About Us" תוצג בחלל מוזיאלי פרטי ויוצא דופן, המעסיק חמישה אוצרים ומטרתו היא תמיכה באמנות ללא תמורה מסחרית.

"בקיץ האחרון חייתי חודש בכפר לא מוכר בנגב, כפר שהורסים ובונים שוב ושוב", מתאר קרצמן את מקורה של סדרת התצלומים. "כל העניין היה לחיות בתנאים האלו והנסיבות הולידו פרויקט שנכנסתי אליו יותר ויותר, אף שבכלל לא תיכננתי זאת. הרגשתי נחיצות לתעד את הנוף הזה לפני שישתנה, לפני שייהפך ליער של קק"ל". כפי שמשתמע משם התערוכה, תיעודו של קרצמן את החיים בקרב האוכלוסייה הבדואית מצביע על ראייתו את הפרויקט כרפלקטיבי. "לדבר עליהם זה לדבר עלינו", הוא מוסיף.

קרצמן, בן 59, המכהן כראש המחלקה לצילום באקדמיה בצלאל, עובד במשך יותר משני עשורים כצלם עיתונות (ב"חדשות", "הארץ" ו"העיר"). בתערוכה בגרמניה יוצגו גם תצלומי ארכיון שיכללו תיעוד של קרצמן את תצלומיו מתוך העיתונות המודפסת. צילום אלפי התצלומים, דרך ארכיון עיתונות ציבורי, הוא הפרויקט המרכזי המעסיק את קרצמן בימים אלה. "זה רצף היסטורי, מין יומן מסע שהוא מרתק גם בשבילי", הוא אומר. "זה ערבוב של אוכל, ספורט, תצלומי בית משפט, פיגועים, אינתיפאדה - לא תמיד מתיישב ולפעמים יש בלגן, אבל באופן מסוים נפח העבודה שנוצר במשך 25 שנה הוא עצום ואני לא מאמין שעשיתי את זה".

התערוכה תוצג במכון הגרמני במשך חודש וחצי ותלווה בהוצאת ספר-קטלוג, בו מופיעים מאמרים של שאפהאוזן, ונסה ג'ואן מולר, רפאל זגורי אורלי ודנה אריאלי-הורוביץ.

יריד "צבע טרי" יוצג במתחם הגן הבוטני בדרום תל אביב

בעוד חודש ייפתח יריד "צבע טרי" הרביעי לאמנות עכשווית, שיתקיים הפעם במתחם הגן הבוטני של קרן ריאלטי בדרום תל אביב, אתר הסמוך לגנים לטבע ולבית הספר לטבע שבשכונת אבו כביר בעיר. האתר הנבחר, ששטחו כ-32 דונם, כולל שטחי חוץ וכן מבנים בסדרי גודל שונים, ששימשו בעבר מרכז לוגיסטי בעבור חברת בזק ויוסבו במשך היריד לחללי תצוגה.

היריד, שיימשך חמישה ימים ויאצור אותו השנה מתן דאובה, יכלול כמה תערוכות שיוצגו במקביל. כבשנים קודמות, ישתתפו בו מספר רב של גלריות וכן יוצגו בו עבודות של 50 אמנים עצמאיים שנבחרו על ידי ועדת קבלה מקצועית ל"חממת האמנים העצמאיים". בין השאר, יציגו במסגרת זו האמנים שי יחזקאלי, מיכל בר-אור, היולי ליברמן, המיה מורן ואורלי דביר.

עוד תתקיים במסגרת היריד תערוכת עבודות וידיאו חדשות וכן תערוכת "הגלויה הסודית", תערוכת מכירה שהכנסותיה נתרמות מדי שנה למלגות למצטיינים בתוכנית "נוער שוחר אמנות", לימודי האמנות של מרכז מאירהוף לחינוך לאמנות במוזיאון תל אביב.

חוצים גבולות

* האמנית מיכל היימן, שזכתה לאחרונה בפרס שפילמן הבינלאומי למצוינות בצילום, תציג עבודת "קופסת מבחן דיאגנוסטית" חדשה בתערוכה "Living Archives" (יחד עם האמניות חנה הרציג וקתרין מאייר), שתיפתח השבוע בקונסטהאוס בעיר האוסטרית ברגנץ. התערוכה נוצרה כחלק משיתוף פעולה בין מוזיאון ואן אבה באיינדהובן, הולנד, לבין הקונסטהאוס בברגנץ. בתערוכה תתקיים בסוף השבוע הקרוב סדרת הרצאות שבה ישתתפו היימן וכן האוצרת הישראלית גלית אילת.

* "Captivity Tales", תערוכת יחיד חדשה של האמנית הקנדית-ישראלית מלני דניאל, נפתחה בסוף השבוע בגלריה אסיה גייסברג בניו יורק. התערוכה, הכוללת ציורים חדשים של האמנית, עוסקת בזהות מבולבלת. שמה נלקח מז'אנר סיפורי הבדיה הפופולריים שפורסמו בתקופת הקולוניאליזם ובהם מתוארות סיטואציות של החזקת האדם הכובש בשבי ילידי הפרא.

* הצלמת אורית ישי תציג 12 תצלומים מתוך הסדרה שלה, "Public Domain", בתערוכה קבוצתית שתיפתח ביום שישי במוזיאון לאמנות בעיר הבריטית דרבי. התערוכה, שתוצג כחלק מפסטיבל צילום בינלאומי שנתי המתקיים באנגליה, תכלול עבודות של ארבעה אמנים נוספים מבלגיה ומארצות הברית.

בשל רעידת האדמה, בוטלה הביאנלה בכרייסטצ'רץ'

בעקבות רעידת האדמה שפקדה את העיר כרייסטצ'רץ' בניו זילנד, הוחלט לבטל את תערוכת הביאנלה לאמנות שתוכננה להיפתח בעיר בהמשך השבוע. "סקייפ", שמה של הביאנלה, התקיימה כבר חמש פעמים בעבר והיא אחת מתערוכות האמנות המרכזיות באזור אוקיאניה. מארגני התערוכה תלו את הביטול ב"נסיבות בלתי רגילות".

התערוכה היתה אמורה להיפתח לפני כחצי שנה, אך נדחתה גם אז בשל רעידת אדמה שפקדה את האזור. פסל שהוצב במרכז כרייסטצ'רץ', "Passing Time" של האמן אנטון פרסונס, ניזוק בשל רעידת האדמה האחרונה.

תביעה נגד גלריה גגוזיאן בעקבות הפגנה אנטי-ישראלית

הפגנה של ארגון שמאל קיצוני, התומך במשט אמריקאי לרצועת עזה, התקיימה לפני כחודשיים בעת הצגת תערוכתו של האמן אנסלם קיפר בגלריה גגוזיאן בניו יורק. בעקבות ההפגנה הוגשה השבוע לבית משפט במנהטן תביעה נגד הגלריה ונגד משטרת העיר ניו יורק.

התובעת, אינגריד הומברג, ביקרה בתערוכה בעת קיום ההפגנה ונקלעה לתקרית שנהפכה לאלימה, ובה הזמינה הגלריה את המשטרה כדי לפנות את המפגינים. אף שהומברג לא השתייכה למפגינים, היא נפצעה לאחר ששוטר דחף אותה אל מחוץ לגלריה. ההפגנה עוררה מהומה גדולה מהצפוי וסוקרה בהרחבה בעיתונות האמריקאית. "גגוזיאן היו צריכים להיות זהירים הרבה יותר כשהזמינו את המשטרה לשטחם", אמר פרקליטה של הומברג, ג'ואל ברגר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ