יום האשה הבינלאומי | הבלוגרית שמעצבנת את הפמיניסטיות

בלוג של צעירה מברוקלין, המתעדת כיצד היא מטפחת את הבית ואת עצמה כשהחבר שלה בעבודה, מעורר ויכוח פמיניסטי

צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפי סער

יש אזור כזה, שאפשר לכנותו "הקצפת הפמיניסטית". שם, בטריטוריה חביבה בסוגה, נשים לא מתווכחות על סוגיות הרות גורל כמו פרנסה או הטרדה מינית, אלא על שאלה כמו: האם להישאר בבית או לא? למעשה הסוגיה מעסיקה בפועל רק שכבה דקיקה במיוחד של האוכלוסייה, כי רוב המשפחות זקוקות לשתי משכורות כדי לגמור שלושת רבעי חודש.

בארצות הברית נולד בזמנו המושג הנודע "אמא במשרה מלאה" (stay-at-home-mom), המציין נשים שאחרי לידת ילדיהן עוזבות את עבודתן שמחוץ לבית ומתמקדות בגידול הילדים; ועכשיו יש המצאה פוסט-פמיניסטית חדשה: stay-at-home-girlfriend: כלומר, אשה לא נשואה, שחיה עם בן זוג ויושבת בבית.

"חברה-במשרה-מלאה" כזאת היא קוויאנה סטוקס מברוקלין. עד לאחרונה היא עבדה, אך פוטרה, ומאז היא מתעדת את קורותיה בבלוג: היא מספרת כיצד היא מסדרת את הבית אחרי שחברה יוצא לעבודה, כולל חפצים שפיזר כשהתלבש; מקפידה לטפח את שיערה וציפורניה; מכינה יום יום ארוחת ערב, שאותה הם אוכלים יחד כשהוא חוזר הביתה; היא גם מכינה לו את הקוקטיילים שהוא אוהב אחרי יום עבודה קשה. מין בטי דרייפר לפני הגירושים מדון, בלי טבעת נישואים.

כצפוי, בלוגריות אחרות מתעצבנות. הן טוענות שהיא ריאקציונרית, אנטי-פמיניסטית, עצלנית. מה זה הדבר הזה, הן תוהות, האם שנות ה-50 חזרו?

לעומתן יש בלוגריות, ובהן פמיניסטיות, שדווקא מגינות על סטוקס: קודם כל, הן אומרות, צריך לזכור שגם עבודה בבית היא עבודה. חוץ מזה, הפמיניזם לא דוגל בכך שכל אחת תעשה את הבחירה שלה?

הוויכוח הזה - האם אפשר להיות פמיניסטית ולשבת בבית - לא מתנהל לראשונה. אבל איכשהו, כשילדים מעורבים בעניין, התמונה נראית לחברה אחרת.

צעירה ישראלית, שחוותה תקופה כזאת של בין עבודות כשחיתה עם בן זוגה (בינתיים הם כבר התחתנו), מספרת: "הייתי נורא משועממת. כל הזמן מצאתי כל מיני ליקויים בבית וכשהוא היה מגיע הביתה הייתי מתנפלת עליו עם כל מיני דברים". היא מוסיפה ש"יש לך המון זמן לחשוב עם עצמך". ובניגוד לסטוקס המתוקתקת-תמיד מספרת האשה היפה והמטופחת, שגם מצטיינת בעבודתה: "זו היתה התקופה הכי מוזנחת שלי. לא מצאתי סיבה לצאת מהבית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ