תיאטרון הבימה יציג מחר תוכנית הבראה

למרות התוכנית, המשבר רחוק מפתרון: משרד התרבות מגייס פחות מ-10 מיליון ש' להצלת התיאטרון, הנושא גירעון מעל 42 מיליון ש'

ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפי שוחט

מיליוני שקלים בודדים הוא הסכום שמגייס משרד התרבות להצלת תיאטרון הבימה ופתרון המשבר שבו הוא נתון. סכום זה רחוק מאוד מדרישת הבימה להעביר 60 מיליון שקלים כדי לכסות על הגירעון הענק - כ-42 מיליון שקלים - שכולל את החובות למדינה, לבנקים ולספקים; וכן סכום מיוחד שיאפשר לתיאטרון להצטייד לקראת כניסתו להיכל המשופץ. הפער בציפיות לפיכך הוא מאוד גדול.

בפגישה שהתקיימה בתחילת פברואר בין נציגי משרד האוצר, נציגי חבר הנאמנים של התיאטרון ובראשם דוד בועז והנהלת משרד התרבות, נדרש התיאטרון הלאומי לנקוט שורה של צעדים שחלקם בלתי אפשריים מבחינתו. בין הדרישות: הכנת תוכנית הבראה כוללת, מינוי חשב מלווה - רואה חשבון לליווי תוכנית ההבראה, מינוי הנהלה קבועה, הפחתות שכר, צמצום הוצאות תפעוליות, הצגת איזון תקציבי כולל, הצגת הסדר חובות עם הנושים והצגת תוכנית להגדלת הכנסות התיאטרון. במשרד התרבות רואים במילוי דרישות הבימה תנאי הכרחי ל"מניעת הישנות הכשלים שהובילו למצוקה הכלכלית".

בפועל לא חלה עדיין התקדמות מאז הפגישה. אבל מקורות בהבימה טוענים כי אנשי התיאטרון הכינו תוכנית לפתרון כולל של המשבר, שתוגש בסוף השבוע למשרד התרבות. בין הסעיפים הבעייתיים שקשה להבימה לקבל הוא סעיף החשב המלווה, שלקוח מסעיפי "מוסדות במצוקה" ואינו מתאים להבימה. "הם דורשים מנכ"ל חדש וקבוע, אבל מנכ"ל כזה לא יסכים לקבל את התפקיד כשמעליו חשב חיצוני מלווה", טוען מקור בהבימה, "גם הדרישה למינוי הנהלה קבועה היא בעייתית. איזה מנכ"ל רציני יסכים לקבל על עצמו את התפקיד מבלי שיהיה פתרון לגירעון הענק?".

הבעייתיות אינה מסתכמת בהבדלי הציפיות בין התיאטרון לבין משרד התרבות. שכן, כדי להעביר מיליוני שקלים, גם אם מדובר במיליונים בודדים בלבד, יש צורך לשנות ולתקן את תבחיני התמיכה בתיאטרונים. במשרד התרבות אמנם הודיעו שיהיו מוכנים לקבוע תבחינים חדשים כדי שיוכלו להעביר כספים להבימה, אך בפועל מהלך זה בעייתי בשל התנגדות מנהלי התיאטרונים הרפרטואריים האחרים. המנהלים הנחרצים מאיימים בפנייה לבג"ץ בטענה לאפליה לטובת התיאטרון הלאומי, וספק אם זה יוכל להגן על עמדת המשרד.

ממשרד התרבות נמסר: "הוצגו להבימה התנאים להמשך הסיוע ואנחנו ממתינים להגשת תוכנית ההבראה מצדם, כדי שיהיה אפשר להמשיך ולדון כיצד ניתן לסייע לתיאטרון להיחלץ מהמשבר". יו"ר חבר הנאמנים של הבימה, דוד בועז, סירב להגיב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ