מוסיקה קלאסית, המלצות

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

המלצת השבוע

תזמורת הבארוק ירושלים

קול המוסיקה, שני, 21:00 האופרה "נבוקו" של ורדי

ארטה, חמישי, 23:15

מי שלא יכול לנסוע לירושלים ביום שני הבא בערב, לפחות יקבל תחליף: את אנדרו פארוט, קבוצת סולנים וסולניות נהדרת, ותזמורת הבארוק ירושלים, במיסה הגדולה של באך. תזמורת הבארוק עשתה עסקה חלומית בידידות שרקמה עם המנצח האנגלי אנדרו פארוט, מהמומחים הגדולים בביצוע מוסיקת הבארוק בהקשרה ההיסטורי: פארוט בא באופן קבוע לנצח עליה, הקונצרטים אתו תמיד נהדרים וכל המשתתפים בהם זוכים להשתלמות יקרת ערך. התזמורת השכילה גם לבחור סולניות נפלאות, ביניהן הסופרניות קלייר מגנאג'י ורויטל רביב שמרגשות תמיד בסגנון הזה; וסולנים ברמה לא פחותה ובהם הטנור דוד נורדמן והבריטון יאיר פולישוק.

ועוד תחליף מעניין השבוע, בטלוויזיה: לאלה שלא יכולים לנסוע לבית האופרה של רומא, שם ינצח ריקרדו מוטי על "נבוקו" של ורדי לציון 150 שנה להכרזה על איחוד איטליה. נכון ש"נבוקו" מציעה רק רגעים ורדיאניים אמיתיים ספורים, כמו הרצ'יטטיב והאריה של הגיבורה אביגיל או "מקהלת העבדים העבריים"; אבל זהו ספקטקל ענק וצבעוני כל כך, בהקשר הלאומי ועוד באופרה של רומא, ולכן הוא אירוע אופראי מובהק ומרתק. במחשבה שנייה, הצפייה בטלוויזיה אולי עדיפה כאן על הנוכחות בהפקה עצמה: כך אפשר להתבונן בריחוק ראוי בחגם הלאומי של האיטלקים, ולפנות זמן גם להרהורים על לאומיות ומקומה של המוסיקה בתוכה.

עוד המלצות

הרומנטית

ארטה, ראשון, 10:55

אנטון ברוקנר הלחין את הסימפוניה הרביעית שלו, "הרומנטית" על פי כינויה, ב-1874, ומזג לתוכה אכן את הרומנטיקה הגרמנית בהתגלמותה. אבל גם את הרומנטיקה של ימי הביניים, על האבירות הגותית והגודל המחוספס שלה. עצם הזמן מקבל ממד של עתיקות בסימפוניה הזאת. דניאל בארנבוים מנצח.

אמנות הקסטרטי

ארטה, ראשון, 20:15

לסופרן צ'צ'יליה ברתולי פריווילגיה מעוררת קנאה: היותה נצר לתרבות שירה אופראית שלה שורשים עמוקים, והבנת הסגנון הזה כחלק מעולמה הכי אינטימי. ברוח זאת היא גם שרה וחוקרת את הרפרטואר האיטלקי מראשיתו - וכאן מפנה את הזרקור לתקופת הקסטרטי, הזמרים הסריסים של המאה ה-18 שהיו לכוכבי-העל של תקופתם ושרו בעוצמה ווירטואוזיות שכנראה לא שוחזרו מעולם. בתוכנית אריות מאופרות של פורפורה, הנדל, גראון וג'קומלי, שכולן הולחנו לאותם סולנים קדומים.

שיעור פרטי עם אנר ביילסמה

ארטה, ראשון, 12:05

באולפן שלו בהארלם ובביתו באמסטרדם מלמד הצ'לן ההולנדי אנר ביילסמה, שהתמחה בנגינת מוסיקה מוקדמת בכלי התקופה, את תלמידיו. בשיעור לעיני המצלמה, כמו כיתת אמן טלוויזיונית, עובד ביילסמה על המוסיקה של באך כפי שנובע מהתמחותו - אבל גם על מוסיקה עכשווית אוונגרדית, כאן מאת אנרי פוסר.

מנחם פרסלר

ארטה, שני, 23:00

סרט על הפסנתרן מנחם פרסלר, יליד 1923, שנודע במיוחד כמייסדה של שלישיית הפסנתר "בוזאר" וחבר בה לאורך כל שנותיה. פרסלר ברח ממולדתו גרמניה ב-1939 תחילה לישראל ואחר כך לארצות הברית שבה התפרסם. עד היום הוא פרופסור באוניברסיטת בלומינגטון באינדיאנה.

שטאייר מנגן מוצרט

ארטה, שלישי, 7:0

מפגש עם הפסנתרן אנדריאס שטאייר, שמנגן מוסיקה מהמאה ה-18 וה-19 בפסנתרים מתקופת המלחינים עצמם. התקופה ההיא הצטיינה בפיתוח מואץ בטכנולוגיית הבנייה של פסנתרים: כל עשור-שניים ראתה אירופה כלים חדשים, וזאת בגילויים שונים בארצות השונות. שטאייר התמחה בעולם העשיר הזה, וכאן - יחד עם תזמורת הבארוק של פרייבורג - אפשר לשמוע אותו בקונצ'רטו בסי במול מז'ור של מוצרט, מסוף המאה ה-18.

אפשר גם

* שירים בלילה. מוצרט, שוברט, שומאן ומהלר בשעה לילית נהדרת של שיריהם, עם ג'וליאן ביינז, כריסטינה שייפר, ודיטריך פישר-דיסקאו בניצוח לאונרד ברנשטיין (קול המוסיקה, שישי, 23:00).

* שועלה ערמומית קטנה ואהבה לשלושה תפוזים. שני ערבים כייפיים ומעמיקים גם יחד במצו, בחברת שתי אופרות: "השועלה הערמומית הקטנה" של יאנצ'ק (שבת, 23:00), ו"אהבה לשלושה תפוזים" של פרוקופייב, עם סרט תיעודי על ההפקה לאחר הביצוע (שלישי, 21:30). דניס ראסל דייוויס ניצח על הראשונה, סילוון קמברלינג על השנייה - שניהם בפאריס בפאריס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ