הפיל הכי אנושי בעולם הספרות חוגג יום הולדת 80

סיפור חייו של בבר פיל-פילון, פרי מוחו ועטו של ז'אן דה ברונהוף, התגלגל על פני יותר מ-30 ספרים שנמכרו במיליוני עותקים

איתמר זהר
איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתמר זהר
איתמר זהר

החדק, האוזניים והרגליים לא מותירים מקום לספקות. בבר הוא אכן פיל-פילון. אבל ההליכה שלו, כאחד האדם, מבלבלת. מה לו ולחיה האפורה ועצומת הממדים המוכרת מסרטי טבע או מביקור בגן החיות?

בבר פיל-פילון, פרי מוחו ועטו של ז'אן דה ברונהוף, נולד לפני 80 שנה. הפיל הקטן, התמים והאנושי נהפך בתוך זמן קצר לחביבם של ילדים גם מחוץ לצרפת.

לא רק פרצופו של הפיל החביב נהנה מקווים חמודים וילדותיים. גם בהתנהגותו ובאופן מחשבתו הוא דומה הרבה יותר לילד קטן מאשר לפיל בחנות חרסינה.

סיפור חייו התגלגל על פני יותר מ-30 ספרים שנמכרו במיליוני עותקים. אחרי מות ז'אן דה ברונהוף, המשיך בנו לורן את מלאכת הכתיבה והאיור.

במשך השנים היו שטענו כי מאחורי הדמות הקטנה והפשוטה מסתתר בעצם רעיון קולוניאליסטי. כל זאת משום שאחרי שאותו פיל פילון בורח מהג'ונגל אל העיר הגדולה הוא נהפך למתורבת ונאור, תוך כדי ויתור על הטבע הפראי שהיה חלק ממנו. הוא חוזר אל הג'ונגל ואף ממליכים אותו למלך, אבל הצמחייה העבותה והעצים ירוקי העד שאליהם שב הם כבר לא חלק ממנו. מתנגדי היצירה הספרותית רואים ברצונו של בבר ללמוד מבני האדם כיצד להתלבש ולהיראות טוב יותר מעין כניעה לציידים שהרגו את אמו. לטענתם, אף שילדות וילדים לא מתעמקים בפרשנויות מסוג זה, הם מושפעים מהמסרים הללו.

עלילותיו של בבר מרכיבות סיפור חניכה אוניברסלי שאמור לסייע בהבנת תחושותיהם של בעלי חיים, גם אם לצורך כך אותם בעלי חיים מואנשים לעתים באופן מוגזם. גם סדרות טלוויזיה מצוירות המבוססות על סיפוריהם של בבר ושל דמויות ספרותיות אחרות של חיות מקרבות ילדים אל הטבע, אף שלרוב הן פוגמות ביופי ובפשטות של הספר המקורי.

לפני 40 שנה יצא בישראל אלבום המספר את מעללי הפיל-פילון האפור והמגונדר. חיים יבין ודליה פרידלנד היו הקריינים בו. צילה דגן שרה כמה שירים. תלמה אליגון כתבה את הגרסה העברית, ואלכס וייס היה המעבד המוסיקלי. האלבום הזה, שכיום כמעט לא ניתן להשיגו, היה ונותר פנינה תרבותית קטנה, זכר לכבוד שניתן באותם ימים למוסיקה ולספרות הילדים בישראל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ