איתמר זהר
איתמר זהר

הסרט "מיראל" הוקרן באירוע מתוקשר באולם מליאת עצרת האו"ם בניו יורק, למרות מחאות חריפות של שגרירות ישראל באו"ם, שביקשה למנוע את ההקרנה בטענה שהסרט הוא פרו-פלסטיני. להקרנה, אליה הוזמנו שגרירי ונציגי הארצות החברות באו"ם, הגיעו אנשי תרבות אמריקאים, בהם השחקנים שון פן, סטיב בושמי, רוברט דה נירו וג'וש ברולין, וכן הזמר לו ריד.

הסרט, שביים הבמאי היהודי-אמריקאי ג'וליאן שנאבל ("הפרפר ופעמון הצלילה"), מבוסס על ספר שכתבה העיתונאית רולה ג'יבריל. הסרט מגולל את סיפורה של יתומה פלסטינית הגדלה בבית יתומים במזרח ירושלים, וכולל סצינות המציגות את חיילי צה"ל נוהגים באכזריות כלפי אוכלוסייה אזרחית. העלילה, המתפרשת על פני כמה עשרות שנים - מראשיתה של מדינת ישראל ועד תחילת שנות ה-90 - עוסקת בנשים פלסטיניות וישראליות, שחייהן שלובים זה בזה וכן שלובים בהתפתחותה של המדינה. חלקים מהסרט, שבו מככבות פרידה פינטו ("נער החידות ממומבאי") והישאם עבאס ("עץ לימון"), צולמו בארץ.

את הקרנת הסרט באו"ם יזם נשיא העצרת, הדיפלומט השווייצי ג'וזף דייס. דיפלומטים ישראלים פנו אליו בדרישה למנוע את ההקרנה, אבל הוא ענה בתגובה כי "זהו סרט של שלום". שנאבל שיבח את החלטת העצרת ואמר כי הסרט הוא "זעקה לשלום".

סגן ראש משלחת ישראל באו"ם, חיים וקסמן, אמר השבוע ל"הארץ" כי "זהו סרט פוליטי בעליל וחד-צדדי, המקדם אג'נדה פלסטינית וקשה להבין את הקלות הבלתי נסבלת של ההחלטה להקרין סרט מסחרי באולם מליאת העצרת". עוד אמר כי שאל בכירים באו"ם אם זכורות להם הקרנות סרטים פוליטיים באולם המליאה, ולאיש לא היתה תשובה לשאלה הזו.

ארגונים כמו הוועד היהודי האמריקאי והליגה למניעת השמצה יצאו גם הם נגד הקרנת הסרט באולם עצרת האו"ם. לדבריהם, אפילו המפיץ שלו, הארווי ויינסטיין, טען שהוא פרו-פלסטיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ