ואגנר בתל אביב

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

כמה פעמים זוכה מאזין מוזיקה ישראלי להיות בקונצרט מיצירות ואגנר? פעם, אולי פעמיים בחייו, וגם זאת כמעט בהסתר. והנה באה ההזדמנות היקרה מפז, ואכן - המפגש של הקתדרה למוזיקה בהנהלת אסתרית בלצן ומשה זורמן, שהוקדש למוזיקה של ואגנר וליצירות ליסט הקשורות אליה, מילא לגמרי את האולם - ולא רק בתלמידים הקבועים של הקתדרה אלא גם בקוני כרטיסים נרגשים. בלצן במילות פתיחה, ופיש לכל אורך הדרך, הבהירו מיד שכאן ידובר רק במה שנמצא בתוך הפרטיטורה, משמע תווי המוזיקה, ולא במה שמחוצה לה - הפולמוס, האנטישמיות והחרם. הצהרת הכוונות הזאת מיקדה את הקשב במוזיקה ושיחררה את הקהל מההתחבטויות אודות השמעתה - ובאופן פרדוקסלי דווקא איפשרה לפיש להתייחס למרכיבים החוץ-מוזיקליים בדבריו: הוא העיד על צמרמורת שעוברת בו בכל פעם שהוא מנצח על קטע מסויים, לאומני-גרמני במיוחד, באופרה "המייסטרזינגר מנירנברג" של ואגנר; וטוב שכך, כי איך אפשר לנתק מוזיקה כלשהי, ואמנות בכלל, מהקשרה החוץ-מוזיקלי?

במרכז התוכנית עמד מחזור השירים של ואגנר שכתב לטקסט מאת ידידתו מתילדה וזנדונק, אשת אחד מפטרוניו. זה היה עונג של ממש: המצו סטפני איראני היא זמרת נהדרת, והיא פרשה בהדרגתיות את חמשת השירים, בונה מהם יצירה של ממש, יוצאת מתוך המלים ומכל עיצור והברה כדי לבטא את המשפטים הארוכים והרגשניים בקולה היפה ובמוזיקליות המקורית שלה. סוף סוף שרים ואגנר על במה! ולא שההתחבטות נעלמה כלא הייתה, והשאלות המוסריות נמוגו.

אשר פיש, מנצח רב נסיון, שמכיר כל תג בפרטיטורות הענק של ואגנר, הפגין רק מקצת מהידע שלו, מלווה אותו בנגינה של פרפראזות מהמייסטרזינגר ומההולנדי המעופף - וזה הספיק כדי למלא מפגש שלם: במוזיקה, בידע, וגם בהרהורים אודות שאלת ואגנר ופתרונה.

הקתדרה למוזיקה מגישה: קונצרט שיחה על ריכרד ואגנר ופרנץ ליסט. בתוכנית: ואגנר - "שירי וזנדונק", ו"מות האהבה" מהאופרה "טריסטן ואיזולדה". ליסט - פרפראזות על נושאים מאופרות של ואגנר. בהשתתפות זמרת המצו-סופרן סטפני איראני והפסנתרן אשר פיש. מרכז ענב תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ