הסדרה הדוקומנטרית החדשה "בלי בושה": דברים שלא העזתי לספר לכם

איך נערה בת 17 מספרת להוריה שהיא מנהלת מערכת יחסים עם גבר בן 41? מעיין שנער החליטה לחשוף את חייה בסדרת הדוקומנטרית החדשה "בלי בושה", העוקבת אחר עולמם של בני נוער בישראל כיום. בתמורה היא קיבלה הזדמנות לומר למשפחתה דברים שמעולם לא הצליחה להגיד, מבלי שימחקו אותה מאילן היוחסין. בינתיים

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

שתי נערות צעירות מסתודדות בתא שירותים בבית הספר, מציתות סיגריה אסורה, מפטפטות. על הפרק - סוד איום ונורא, מוסתר היטב מפני הוריה של אחת מהן. אותה אחת, יפהפייה בת 17, בעלת שיער ועיניים בהירים ושפתי דובדבן משורבבות, מחפשת את הדרך לספר את הסוד.

"אני אגיד לה, ?אמא, יש לי סרטן, איידס וסיפיליס ואני בהריון", היא מחייכת, "ואז היא תתחיל לבכות ואני אגיד לה, ?לא, סתם. יש לי רק חבר זקן". היא מסיימת את המשפט, תולה עיניים מקוות בחברתה ושואפת שאיפה עמוקה מהסיגריה. חברתה עונה לה: "היא תגיד ?חבל שאת לא מתה'".

זוהי, פחות או יותר, הסצינה הראשונה שבה מופיעה מעיין שנער בסדרה הדוקומנטרית החדשה "בלי בושה", שעלתה השבוע ב"יס סטארס". כמו חמשת בני הנוער המשתתפים בסדרה לצדה, שנער, בת 19 כיום, תועדה במשך תקופה ארוכה ומלאת דרמה, לאורך שנתה האחרונה בתיכון. חייה הסודיים של הנערה מהיישוב הקטן הר אדר ליד ירושלים הם ציר מרכזי בסדרה, במרכזם רומן ארוך ומלא להט שניהלה עם בן 41, חלקו כסוד שמור היטב.

לזה אפשר להוסיף נטייה מולדת וכנראה לא מודעת לפרובוקציה ובוטות, מנוסחת לעילא ובכישרון ורבלי רב, ובגילוי לב שאינו סובל צנזורה. כאשר מוסיפים לזה ניצני קריירה כאמנית (שנער יוצרת ומוכרת עבודות גרפיקה, מציירת ומצלמת את עצמה) התוצאה היא טיפוס שקשה להישאר אדישים אליו. כהוכחה ראשונה לכך ניתן לציין את הטוקבקים הרבים שהציפו את אתר "יס", שמשדרת את הסדרה מאז יום ראשון האחרון, רובם נישאו על גלי השמרנות והצדקנות.

"דעה בטוח תהיה לאנשים", היא אומרת חצי משועשעת. "הפרק הראשון עלה באתר עוד לפני תחילת השידור וביומיים הראשונים קראתי בצורה אובססיבית כל לכלוך של טוקבקיסטים. כל ?זונה מכוערת עם מחלות מין' וכל ?החבר שלה פדופיל'".

זה מה שכתבו עלייך?

"כתבו על ההורים שלי ושל כולנו שהם מגדלים דור דוחה, רקוב ולא מחונך ושכולנו זונות ונרקומנים בלי גבולות. כותבים דברים מחרידים ואני הייתי להוטה, באיזה דחף מזוכיסטי, לקרוא כל מה שאיזה פלוץ כותב עלי. אבל זה נכנס לפרופורציות מהר מאוד. נורא התעצבנתי ונעלבתי מזה בהתחלה, אחר כך זה הצחיק אותי".

את האש, אם כן, מושכת שנער במידה רבה של צדק. נדמה שהיא נוטה למשוך תשומת לב גם בלי להתכוון. בבית הקפה שבו מתקיים הראיון היא בולטת בלבושה: חולצת טי מודפסת על חולצת פסים, חצאית על טייטס צבעוני, אצבעותיה משוכות לק ורוד-תכלת ועל שפתיה אודם מבריק. "היום אני עושה בעיקר כלום, יושבת בבית, מגרדת ת'תחת ורואה ?האח הגדול'", היא מלכסנת מבט מחויך בלתי נשלט למסך פלזמה גדול, שעליו מתרוצצים משתתפי הריאליטי.

"אני מוכרת קצת עבודות, עיצובים ושטויות. עבדתי בקפיטריה ותישאר לי צלקת עמוקה מאוד מזה להרבה שנים. התפטרתי אחרי שלושה חודשים ואז ניסיתי מלצרות, אבל אחרי שהתחלתי לשפוך דברים, לדחוף נשים זקנות ולהפיל אוכל על ילדים הבנתי שזה לא בשבילי. לא הצלחתי להיות מנומסת וייצוגית ולעשות מה שאומרים לי".

אחרי סיום הצילומים הספיקה שנער לסיים תיכון ולהתגייס לצבא חדורת מוטיבציה, אפיזודה שנגמרה אחרי כמה ימים. בתום התקף חרדה בטירונות שוחררה בפרופיל 21, ו"זה היה השחרור המהיר בהיסטוריה. צה"ל לא רצה בי".

ל"בלי בושה" התגלגלה בעקבות חבר, מכר של המפיקים אבירם בוכריס ולי ירדני. "כשראינו אותה לראשונה הבנו שיש פה מישהי אינטליגנטית מאוד וחריפה, הרבה מעבר לגילה", אומרת ירדני, "היא מיד היתה מסקרנת והיא עד היום מסקרנת. היא דמות טלוויזיונית מעולה".

"בלי בושה" מתעדת את חייהם של שישה צעירים מאזורים שונים בארץ וממעמד סוציו-אקונומי משתנה. לצדה אפשר למצוא למשל את גיא, נער זועם שמנפנף בפני משפחתו בנטייתו המינית ובחיבתו לביצוע מופעי דראג; את סשה, שמדדה בקושי עם בטן של חודש שמיני, ואת קורלי, בתה של מהגרת חד הורית מאפריקה, שבאופן אירוני היא היחידה שחיה כטינאייג'רית טיפוסית.

"זה נשמע מעניין", מסבירה שנער את החלטתה להשתתף בתוכנית. "זה עוד לא קרה לי קודם, לא ממש ידעתי מה זה הולך להיות. התקשרה אלי תחקירנית ושאלה אותי שאלות כלליות על עצמי, בת כמה, איפה אני לומדת, גרה, מצב סוציו-אקונומי, האם יש לי חבר, האם הוא בן 41 במקרה. ככה פחות או יותר זה נסגר, ברגע הזה".

היו לך לבטים אם לעשות את זה או לא?

"הבנתי שזה לא הולך להיות איזה ריאליטי מטונף. עניין אותי לעשות את זה כי זה אתגר, חוויה ששווה לחוות. זה לא היה מרצון להתפרסם או משהו, יותר בתור חוויה. ממילא זה קורה לכל אדם שני פה, בימי הריאליטי האלו. חשבתי על החוויה והבנתי שזה כמו פסיכולוג, אבל מצולם. זה לשבת ולדבר ולספר על עצמי, שזה משהו שקשה לי מאוד לעשות והיה לי יותר קשה לפני הסדרה. אני לא מתחרטת על זה בכלל".

במרכזה של אותה חוויה עמד כאמור הרומן של שנער עם בן זוגה לשעבר, איתן רדושינסקי בן ה-41, סולן להקת האינדי התל-אביבית "מידנייט פיקוקס". היחסים בין השניים מעוררים תגובות שליליות מיידיות ומובנות למדי. אלו אמנם מתרככות בהמשך, ככל שהקשר המוצג ביניהם נהפך מורכב, וכאשר מתברר ששנער רחוקה מלהיות קורבן חסר אונים.

לדבריה, מגיל 15 החלה להגיע להופעות בתל אביב והתחברה עם מוסיקאים. "זה משך אותי, גם העניין של להסתובב עם אנשים מבוגרים יותר שגורם גם לי להרגיש יותר מבוגרת, שזה כנראה כל מה שאנחנו רוצים בגיל הזה. להפסיק להיות ילדים. אף שרוב הזמן הייתי ילדה בת 15 עם גשר בשיניים שנראית כמו ילדה עם גשר ויותר מדי איפור ומחשוף. אני בטוחה שזה נראה מפוקפק מבחוץ, אבל אין לי בעיה עם זה. אני לא בת ה-17 או ה-16 היחידה שמסתובבת עם מוסיקאים. זה מה שמוסיקאים אוהבים".

היית גרופית.

"גרופית זו מלה קצת קיצונית, אבל אהבתי להסתובב עם החבר'ה האלה. זו נראתה לי כמו סצינה מגניבה, לטבול בביצה הדוחה הזאת".

הקשר עם רדושינסקי החל לפני כשנתיים באותה הסצינה, שבה הסיפור בין שניהם מוכר למדי. "היתה לו חברה, אבל כנראה שלא היה לו מאוד טוב אתה כי הוא התחיל עם ילדה בת 17. בהתחלה זה גם התחיל כסתם לשבת עם חברים עד שהתחיל עניין של התגנבות כזאת, הלכנו לטייל ביחד. בשלב מסוים גיליתי שיש לו חברה אבל לא דיברנו על זה בכלל, לא היה נוח לדבר על העניין הזה. היא לא היתה ממש נוכחת. היא גילתה את זה וזה היה מאוד דרמטי, היה איזה עימות ונכנסתי לטירוף מזה. לא דיברנו, היה אפטר שוק ומשם פשוט המשכנו. הבעיה היא שזה התחיל בצורה רעילה ונמשך ככה עד הסוף".

האינסטינקט הראשוני של כל מי שיצפה בפרק הראשון, הוא לרצות להמתין לו עם אלה בסמטה חשוכה ולגרום לו להיפרד לשלום מפיקות הברך.

"זה גם מה שאמא שלי חשבה, רק עם מסור חשמלי וצוואר", היא צוחקת, "היא עדיין רוצה לעשות את זה".

הוא לא היה נראה לך סבא?

"אולי היה שם איזה תסביך אלקטרה. אולי זה בא כאקט מרדני, אבל אני חושבת שזה פשוט הטעם שלי. זה מעולם לא היה אחרת. אף פעם לא יצאתי עם מישהו בן פחות מ-30. כל מי שהיה לי איזהשהו משהו אתו, זה תמיד נע בן 30 ל-50".

אולי זה קשור לגיל מנטלי.

"יכול להיות, אף שהגיל המנטלי של איתן הוא שלוש. אני עדיין מרגישה יותר מבוגרת ממנו בכמה שנים. לא שזה רע, אבל בגדול זה פשוט הטעם שלי. זו הפראפיליה שלי".

ניסית לחשוב על זה פעם? למה את עם מישהו שמבוגר ממך ב-23 שנים?

"יש רגעים שזה מרגיש מעוות קצת, אבל בעיני זה די מדליק, אולי זה העניין. הלא בסדר של זה הוא חלק מהעניין. אני קולטת שאני מתנשקת עם גבר עם שיער שיבה ומקריח, עם משקפי ראייה. זה מרגיש מוזר אבל זה עדיף בעיני על להתנשק עם מישהו בגיל שלי, זה נראה לי הרבה יותר מעוות. לא מתה עליהם בגיל הזה. הפער המנטלי באופן כללי בין גברים לנשים הוא איזה 20 שנה הפרש לטובת הנשים. ילד בן 17 לעומת בחורה בת 17, הפער הוא עצום. גם פיסית הם לא ממש מסיימים להתפתח".

כזה כאילו

יחסי שנער-רדושינסקי הסתיימו לפני כשנה אחרי שנה של קשר, וניכר שהיא מתאמצת לשמר ארשת דיפלומטית בכל הקשור אליו. לפני כמה שבועות, בהקרנת הבכורה שערכה "יס" לסדרה, שמרו השניים על מרחק ביטחון מנומס. בתחילת השבוע יצא רדושינסקי מכליו, כאשר ביקורת טלוויזיה שהתפרסמה התייחסה למניעיו לכאורה בקשר עם שנער. קרוב ל-5,000 חבריו בפייסבוק היו עדים להתפרצות הזעם. "הוא ממשיך לצאת עם בנות 16 ו-17 ואני אמשיך לצאת עם בני 50", היא מסכמת.

להוריה סיפרה על החבר מול המצלמות, והיא מסבירה: "חשבתי שאם יהיו שם מצלמות אמא שלי לא תוכל לדקור אותי. זה יהיה מצולם".

זה בטח מאוד שימח אותם.

"אני חושבת שהם שמחו שזה קרה כי הם ידעו שאני מסתירה משהו. זה שזה היה מול מצלמות, זה באמת היה להם קשה. היו קטעים שרציתי למות שם, כשאני אומרת ?אמא, יש לי חבר בן 41' ואז היא מגיבה והצוות אומר ?רגע, יצא לא בפוקוס, בואו נעשה את זה שוב'. בעצם חייתי את החיים שלי מול המצלמות. חלקים דרמטיים מהחיים שלי".

זה לא גורם למעט ריחוק? ברגע שיש שם פילטר של מצלמה זה לא מעט מרחיק אותך מהחיים שלך?

"חשבתי שזה יהיה ככה, אבל בסופו של דבר המון אמת יצאה מול המצלמות והיו דברים שהפתיעו אותי. היו המון רגעים מאוד מאוד אמיתיים ואינטימיים שהיו כאלה אף שבאותו רגע בחדר יש עוד חמישה אנשים והבום נכנס לי בראש והבמאי מבקש ממני ?עכשיו יותר ברגש'".

מה את חושבת עכשיו כשאת מסתכלת על הדברים האלו שצולמו?

"אני פשוט אומרת לעצמי ?איזו ילדה מטומטמת', או ?תוציאי מהפה משפט קוהרנטי'. כשאני מסתכלת על זה אני חושבת שלא עשיתי בחירות נכונות ושהיום אני במקום הרבה יותר טוב מבחינה מנטלית ופסיכולוגית".

את חוששת מאיך שאת נראית שם?

"אני מניחה שאני נראית שם גרועה כמו שאני עכשיו, אולי קצת יותר. אני הכי חוששת ממה שההורים שלי הולכים לראות שם. האבסורד הוא שאם יש משהו טוב באמת שקרה בעקבות הסדרה זה שאני מרגישה הרבה יותר נוח אתם. זה אבסורדי, כי אני לא ממש ניהלתי אתם שיחה כמו שצריך אף פעם והם צריכים לראות הרבה דברים על החיים הסודיים של הבת שלהם על המסך ויחד עם עשרות אלפי אנשים".

מה הם חושבים בינתיים?

"בינתיים נראה שזה עובד טוב, כי אחרי ההקרנה הם רק חיבקו ונישקו אותי ואמרו שאני מקסימה. אני הייתי די בטוחה שיזרקו אותי מהבית וימחקו את השם שלי מאילן היוחסין המשפחתי, אבל לכי תדעי מה יקרה בהמשך".

הדואליות הזו, שבין חוסר אכפתיות מוחלט בנוגע לאופן שבו היא נתפשת לבין הפחד ממה שיחשבו עליה, הוא עניין שמעסיק אותה. היא אומרת שהיתה רוצה שלא יהיה לה אכפת, אבל מספרת על בעיות קשות בדימוי עצמי שבאו לידי ביטוי גם בהפרעת אכילה שממנה סבלה במשך כשנתיים. אחרי שהגיעה למשקל 36 קילו, הצליחה להתגבר. באותה נשימה היא מציינת גם היום ש"גם בסדרה עדיין יש לי שומן ילדות".

"קשה לי לראות את עצמי בכלל. אני מאוד ביקורתית כלפי עצמי. אחרי הפרמיירה, שהיתה ב-HD על מסך רחב וענק, שכל חצ'קון שלי נמתח עליו לשלושה מטרים, זה היה נורא - יצאתי החוצה ומילמלתי לעצמי שאני שמנה ומכוערת ולמה אמרתי את כל השטויות האלה. כל מלה שנייה שלי בסדרה הארורה היא או ?כזה' או ?כאילו'".

אתם כולכם נורא צעירים ועוברים מול המסך סיטואציות מאוד אינטימיות. את יכולה להבין את מי שמרגישים שיש פה ניצול?

"יכול להיות, אני לא הרגשתי ניצול. להיות בהפקה זה לא ממש נוח, כל סיטואציה אפשרית בחיים שלי תועדה ואם היו יכולים לתעד אותי יושבת על אסלה אולי גם זה היה נעשה, אבל אין פה אופי מציצני וחטטני. מבחינה רגשית מגיעים למעמקים. זה לא היה קל, אבל לא הרגשתי שהיה כאן ניצול. ברור שהיתה הרגשה שרוצים לקבל ממני כמה שיותר ושאני אוציא מעצמי מול המצלמות כמה שיותר, אבל אלו פשוט החיים שלי, שאנשים באו ותיעדו. לא היתה התערבות ב'עלילה', אנחנו באמת אנשים אמיתיים, זה לא מבוים ואני לא בת 30, כמו שכותבים עלי. אני סתם מעשנת הרבה ונראית זקנה".

אם היית רואה מישהי בסיטואציה שלך, זה מה שהיית חושבת עליה?

"אני מבינה איך אנשים שופטים. אני מבינה למה אנשים אומרים שזה לא בסדר שאני עם מישהו מבוגר בהרבה וברור שזה נראה לאנשים מעוות. הספקתי לשמוע ולקרוא שאומרים שהדור הזה רקוב וההורים כל כך מתירנים ולא מציבים שום גבולות ובגלל זה אנחנו יוצאים בהריון מאנשים בני 40 או יוצאים מהארון ועולים על דראג וכולנו מסוממים. אני לא מכירה הורים של אנשים אחרים אבל ההורים שלי מדהימים ואני חושבת שכולנו יצאנו ילדים ממש בסדר גמור".

את ממש מוטרדת מאיך שההורים שלך יצטיירו?

"ההורים שלי ליברלים והם פשוט לא מחנכים כמו שאנשים מאלפים כלב. יש לי הרגשה, וגם קראתי קצת בטוקבקים, שאנשים יקבלו את הרושם שההורים לא מבחינים במה שקורה לילדים שלהם. שאיזה מין חינוך גרוע זה שהילד יוצא מהארון או שהילדה הלא מחונכת נכנסת להריון בגיל 17. זה שאנחנו דפוקים לא מעיד על ההורים שלנו שהם דפוקים, ולגבי ההורים שלי אני יכולה להעיד שהם מחנכים מדהימים. בכל יתר הנושאים אני שמה זין". *

איפור ושיער: קארמה לחאם ל"ורד ספיבק"; סטיילינג: הילה חזן ל"סולו"; בגדים: חולצה "מנגו", חצאית "אמריקן אפרל", נעליים "vans", עגילים "קסטרו"

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ