לעוף עם שוברט

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

לכאורה, הנסיבות לא היו מתאימות וספקות (לפחות אצלי) נימרו את הציפיות; היצליחו לידר של שוברט "לעבוד" באולם האופרה, האם שירים אינטימיים שנועדו בראשיתם לקהל ידידים בסלון וינאי יכולים להפגין נוכחות משמעותית מול קהל של מאות, בחלל גדול. נוספה לכך הידיעה שאת השירים יוליך הפעם זמר שאינו בעל קול ענק (שונה מאוד, למשל, מהבריטון האמריקאי תומס המפסון ששר את המחזור לפני שנים בהיכל התרבות). הספקות התבדו: שוברט והאמנות המעודנת של מבצעיו הפעם גברו על המגבלות, עד כדי השתאות.

מדובר בגרסה מיוחדת, נוסח שמגלה מחדש אחדים מפלאיהם של שירים ידועים אלה. בנוסח זה, שירי "מסע חורף" מושרים עם כלי נשיפה ואקורדיון, במקום עם פסנתר. התודה על הנוסח מגיעה לחמישיית "פמטאדרה" (חלילנית, עם קלרניטיסט, אבובן, נגן באסון ונגן קרן), כולם קנדים "צרפתים" בני העיר קבק. העיבוד שהכינו צמוד למקור מבחינת התווים, מנצל את האפשרויות הציוריות שהגוון של הכלים מציע, בלי להגזים.

בשיר הראשון של המחזור האפקט עוד לא היה ברור, הזמרה והנגינה התנהלו בנימה פשוטה, קצובה. אחר כך, משיר לשיר, סחף הצליל המיוחד של הנשפנים והאקורדיון, שעל רקעו התנוסס הקול המתורבת של פרגרדיין (טנור עדין, בריטוני למדי). הובלנו במסע שאורכו יותר משעה, ללא הפסקה, מסע שמטביל את האוזן והלב בעומק ההמצאה השוברטית ומגיע לשיא עוד בעיצומו של המחזור, בשיר "הפונדק" - כאשר הנשפנים הגברים, במקום לנגן, מלווים את הזמר ואת האקורדיון בהמהום כבוש.

לכל הנ"ל יש להצמיד תזכורת: שירי "מסע חורף" של שוברט בפי פרגרדיין עם נשפני "פמטאדרה" והאקורדיון יזדמרו שוב מחר, הפעם באולם ימק"א בירושלים.

מחזור השירים "מסע חורף" בביצוע הטנור כריסטוף פרגרדיין (גרמניה), עם אקורדיון ועם נשפני חמישיית "פמטאדרה" מקנדה. סדרת "אמנים גדולים במשכן". המשכן לאמנויות הבמה (בית האופרה הישראלית) בתל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ