רב-תרבותיות? נגן זר בפילהרמונית

המוזיקאי האיטלקי עמנואלה סילווסטרי נבחר לצ'לן ראשי בתזמורת הפילהרמונית הישראלית, ויתחיל לנגן בה בעונה הבאה

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

לראשונה נבחר מוזיקאי שאינו ישראלי לתפקיד מוביל בחטיבת כלי המיתר בתזמורת הפילהרמונית הישראלית (ידוע רק מקרה אחד, לפני עשרות שנים, שבו שימש נגן זר בראש קבוצת הקונטרבסים במשך תקופה קצרה). עמנואלה סילווסטרי, כיום נגן ראשי בתזמורת האופרה לה פניצ'ה בוונציה, יהיה צ'לן ראשי בתזמורת מהעונה הבאה. המוזיקאי האיטלקי נבחר לאחר אודיציות קפדניות, מקרב עשרות מועמדים מהארץ ומחו"ל. הוא ינגן במקום מיכה הרן, הפורש לגמלאות, וימלא את התפקיד לצדו של הנגן הראשי מרסל ברגמן. בשנים הקרובות, מזכירים בפילהרמונית, צפויות עוד פרישות רבות לגמלאות, והכללים הנהוגים בתזמורת קובעים כי נגן שמגיע לגיל פרישה חייב לעזוב, אף כי הוא עשוי להיות מוזמן מדי פעם להשתתף בקונצרטים, כאשר נדרשת תוספת נגנים.

כנהוג, שמות המועמדים האחרים נשארים חסויים. ברגמן מגלה רק כי צ'לן ישראלי שניגן בתזמורת האופרה "מטרופוליטן" הגיע למקום השני בגמר. עוד השתתפו באודיציות ארבעה צ'לנים מקרב חברי הפילהרמונית עצמה. על תהליך הבחירה מספר ל"הארץ" מרסל ברגמן: "השלב הראשון של האודיציות הוא אנונימי, מתנהל מאחורי מסך, כאשר השופטים לא רואים את המועמדים שמנגנים לפניהם וגם אסור להם לדבר אתם". בשלב זה נבחנו יותר מ-20 צ'לנים, הוא אומר, חמישה מהם עברו לשלב הבא - מהם ארבעה ישראלים לשעבר והצ'לן האיטלקי. נוסף להם הועלו לשלב השני המועמדים חברי התזמורת (מבלי שחויבו לנגן בשלב הראשון). השופטים בשלב הראשון היו הצ'לנים האחרים בתזמורת, אלה אשר לא הציגו את מועמדותם, ונציגים של נגני כלי המיתר האחרים. כל מועמד קיבל בערך רבע שעה להפגין את יכולתו. ברגמן אומר כי מבחן זה היה, כלשונו, "אכזרי" וקשה. במסגרת לוחצת זו, התבקשו המועמדים לבצע גם תפקידי סולו מתוך קונצ'רטי וגם תפקידים תזמורתיים אשר נמסרו לידיעתם יומיים מראש.

על השאלה האם היו בקרב המועמדים נגנים ראשונים מתזמורות ישראליות אחרות, ענה ברגמן: "אם היו - הם לא הגיעו לגמר". בשלב השני והסופי, השלב הלא-אנונימי, הצטרף אל הבוחנים המנהל המוזיקלי של התזמורת, זובין מהטה, ולצדו כל הנגנים הראשיים וסגניהם, מקרב כלי המיתר. לחברים רגילים בתזמורת היתה זכות להיות נוכחים ולחוות את דעתם בטופס מיוחד ש"יש לו משקל אינדיקטיבי", כך לדברי ברגמן. הפעם, רק כעשרה נגנים ניצלו למעשה את זכותם זו.

המועמד שנבחר, עמנואלה סילווסטרי, התחנך במילאנו, הוא מנגן בתזמורת באירופה ובאיטליה מולדתו מאז 1992 וגם חבר קבוע בהרכב קאמרי ומופיע כסולן עם תזמורות נחשבות. מאז 2005, לאחר בחינות מיוחדות, סילווסטרי מוזמן לעתים קרובות לשמש נגן ראשי אורח בתזמורת "לה סקאלה". עוד נמסר כי הוא נשוי לישראלית וכי בבעלותו כלי יקר שנבנה במאה ה-18.

עמנואלה סילווסטרי יצטרף כאמור לפילהרמונית בעונה הבאה, כלומר יתחיל לנגן בה בחודש אוקטובר, כאשר תעבור להופיע באולם "סמולרש" באוניברסיטת תל אביב.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ