תערוכה חדשה בגלריה שלוש בתל אביב - "The Ground on Which I stand"

שני האמנים המציגים בתערוכה החדשה בגלריה שלוש בתל אביב מתייחסים לחוסר היכולת להגדיר מהו בית

אלי ערמון אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון אזולאי

שמה של התערוכה החדשה שנפתחת הערב בגלריית שלוש בתל אביב (מאז"ה 7), "The Ground on Which I stand", מבוסס על נאום פוליטי שנשא המחזאי האפריקאי-אמריקאי אוגוסט וילסון ובו דיבר על הקשר ההדוק בין האמנות לבין נסיבות החיים. שני האמנים המציגים בה הם בנים למהגרים ושניהם מתייחסים לחוסר היכולת להגדיר מהו בית. עם זאת, הם ואוצר התערוכה מדגישים שהתערוכה אינה פוליטית.

זו תערוכה מינימליסטית למדי ביחס לתערוכות קודמות שהוצגו מאז שנפתחה הגלריה, והיא מוצגת אך ורק בקומה הראשונה. האמנים המציגים הם ניר אלון, בן 47, אשר הציג בעבר בגלריה שלוש, ומתגורר מאז 2001 בהמבורג; וגאזמנד אג'ופי, בן 38, יליד פרישטינה המתגורר בלונדון. זהו שיתוף פעולה ראשון של השניים מאז שהכירו לפני תשע שנים. אוצר התערוכה, מיקללה רובאקי, פגש אותם לפני כשנה בתערוכה בפרישטינה וליווה אותם בגיבושה. מעבר לידידות שהתפתחה בין שני האמנים, הם גילו כי הרקע המשפחתי שלהם דומה ואולי אף הצטלב, שכן משפחתו של אלון הגיעה מפרישטינה ועזבה לישראל לקראת קום המדינה.

אוצר התערוכה טוען ששיוך גיאוגרפי הוא "היבט שאנשים מביאים בחשבון גם כשזה מגיע לאמנות. הוא יוצר ציפייה שתייצג, שתתמודד עם השורשים של המקום, עם הפוליטיקה וכך קורה שהיבטים אישיים נותרים נסתרים מהעין".

ואכן על רצפת הגלריה מונחים ספרים מכוננים בתולדות עם ישראל והציונות, בהם אלבום ניצחון ממלחמת ששת הימים, "אלטנוילנד" של הרצל, "באור התכלת העזה" של עמוס עוז ו"לקסיקון מסד היהדות לציונות". אלון, שיוצר תמיד בעבור החלל שבו הוא מציג ומשתמש באובייקטים מקומיים, מספר כי ספרים אלה פיארו את מדפי הוריו. על הספרים הניח כיסא פורמייקה ירוק, ישן ומקולף, גם הוא מבית הוריו.

אג'ופי מציג שתי עבודות וידיאו מסונכרנות בזמן, שתיהן מאופיינות בפריים סטטי כמעט ציורי. באחת מהן נראית ונשמעת משפחתו של האמן מדברת על עניינים טרוויאליים (מתכון לעוגה) והאור בחדר נדלק ונכבה בכל כמה שניות בעקבות תקלה. המשפחה מתעלמת מהתקלה ואב המשפחה מעשן בכבדות ובשרשרת בעוד האור נדלק ונכבה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ