בשוודיה סוללים כביש אל העתיד

מחלף ענקי בשוודיה יכלול מכתש מלאכותי וכדור מתכת תלוי באוויר

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

כבישים ומחלפים זוכים לעתים רחוקות לטיפול אדריכלי בעל ערך מוסף. במרבית המקרים העבודה הטכנית וה"משעממת" של חישוב זוויות סיבוב והטמנת תשתיות מופקדת בידיהם של מהנדסי תנועה או מהנדסים אזרחיים. אבל כשעיריית שטוקהולם התמודדה לאחרונה עם תכנון של מגה-מחלף חדש המשמש כשער כניסה צפוני אל העיר, היא החליטה לערוך תחרות תכנון בינלאומית במטרה להפוך את המחלף לאייקון עירוני חדש. בתחילת השבוע בישרה העירייה כי משרד האדריכלים הדני BIG של ביארקה אינגלס זכה בתחרות, בשיתוף שני משרדי מהנדסים מקומיים.

המחלף המתוכנן, המכונה "יולסטה", הוא פרויקט התשתית הגדול ביותר בשוודיה. הוא מקשר בין שני כבישים מהירים וממוקם בין כמה פרברים גדולים. האדריכלים הזוכים הציעו לכרות מכתש בעבור המחלף כדי לבודד אותו מבחינת חזותית ואקוסטית. בתוך המכתש ומחוצה לו יוקם פארק חדש שיחבר בין חלקי העיר במקום להפריד ביניהם.

גולת הכותרת של המחלף היא כדור מתכת ענק שייתלה מעל הנתיב המרכזי. הוא ישקף את התנועה הנכנסת והיוצאת ואת השכונות הסובבות. "זהו ניסיון ליצור מונומנט במקום שבו אפשר לראות רק את השמים", נכתב בדברי ההסבר של BIG. בחלקו העליון של הכדור יותקנו תאים פוטו-וולטאיים שייצרו חשמל ל-30 בתים. זהו פרויקט שמשלב תכנון עירוני, תכנון נוף, אדריכלות, אמנות ותשתיות בתוך עמק מעשה ידי אדם ומהווה חלופה ראויה לפרויקט שכלל במקור כרייה של מנהרות והצבה של גדרות גבוהות לאורך הכבישים.

BIG מסתמן כאחד ממשרדי האדריכלים המבטיחים בעולם. אחרי שפיתח טיפוסים חדשניים של בנייני מגורים, מתמקד כיום המשרד בתחרויות בינלאומיות - ואף מצליח לזכות ברבות מהן. לפני כחודש הודיע המשרד על תכנון של בניין מגורים חדש בצפון-מערב מנהטן, הישג מרשים למשרד אירופי צעיר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ