מוסיקה קלאסית

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

המלצת השבוע

ברנדנבורג וצרפת

קול המוסיקה, ראשון עד רביעי, 13:00

הדימוי הראשון שעולה בלבבות של רבים לשמע השם "באך" הוא דת ומוסיקה דתית: קנטטות, פסיונים, מוטטים, כורלים, יצירות ענק לעוגב - כל אלה שיקפו את הקריירה של המלחין בן המאה ה-18, שחי ונשם בין כותלי הכנסייה, מלחין לטקסים הדתיים, מנצח ומנגן, ומלמד את נערי המקהלה. אבל זה היה רק חלקה של הקריירה. באך, ברוח זמנו, היה אומן, חרש מוסיקה, שהלחין על פי צורכי הפטרונים שלו ולפי הזמנתם, ואם היו אלה חלק מהממסד הכנסייתי, כמו בערים ויימאר ולייפציג, סיפק להם אכן מוסיקה דתית; אבל באך עבד גם בחצר חילונית גדולה, של לאופולד נסיך קתן, ושם לא היה ביקוש למוסיקה דתית כלל.

כך באו לעולם יצירותיו הכליות הגדולות: לכלי מקלדת, להרכבים קאמריים ולכלי סולו; וביניהן: שישה "קונצ'רטי ברנדנבורגיים" וארבע "סוויטות צרפתיות". כרבות מיצירות באך, הקונצ'רטי והסוויטות הן מפגן מרהיב של שלל טכניקות וסגנונות בינלאומיים, שתחת ידיו של באך משתרגים זה בזה, נפרשים ומתמצתים, בתזמור מגוון שמולידה כל יצירה מתוך הצורה הייחודית לה, ומתוך המצאה שלא נגמרת. גם להיטים פופולריים הביאו היצירות האלה לעולם, למשל "בדינרי" לחליל ותזמורת ו"Air" ("אריה על מיתר סול") למיתרים. התוכנית "זרקור" מתמקדת השבוע ברפרטואר הזה, בביצוע האנסמבלים "ג'רדינו ארמוניקו" (ראו "עוד המלצות") ו"קונסורט ברנדנבורג".

עוד המלצות

ליאת כהן: גיטרה

מצו, שישי, 21:30

נגנית ישראלית בפריים טיים ביום הכי יוקרתי של מצו: ערב שלם עם הגיטריסטית ליאת כהן, תחילה בחברת רביעיית המיתרים המעולה "פרז'ק" ביצירות קסטלנואובו-טדסקו ויוסף סוק, וכן בסדרת הדרנים וירטואוזיים; ואחר כך (23:10) כסולנית עם התזמורת הקאמרית טאליך בקונצ'רטי של ג'וליאני וויוואלדי.

שיר השירים

קול המוסיקה, שבת, 19:00

אחת מהפנינים בתולדות המוסיקה הישראלית היא היצירה שהלחין יחזקאל בראון לפרק ג' משיר השירים: תענוג להקשיב לה תמיד, וליהנות מהדמיון של הציור בצלילים, של ריבוי הטכניקות, והמבט העמוק אל סודותיה של השפה העברית. זו יצירה למקהלה א-קאפלה, ותשיר אותה כאן המקהלה הקאמרית של האקדמיה למוסיקה ירושלים. היא תוסיף שירים ישראליים ואת "מגניפיקט" של באך. סטנלי ספרבר מנצח.

וריאציות דיאבלי

קול המוסיקה, שבת, 23:00

בטהובן זילזל בוואלס הקטן והמשונה ששלח לו אנטוניו דיאבלי, מלחין ומו"ל, כדי שיכתוב עליו וריאציה. דיאבלי הגה פרויקט מסחרי ממולח, שלפיו כל אחד ממלחיני התקופה יתרום וריאציה לחוברת שיפיץ בתקוה שתצליח בעולם שבו נכח הפסנתר בכל סלון ושותף בחיי המשפחה והחברה. לבסוף הלחין בטהובן לא פחות מ-33 וריאציות, שהצטברו ליצירת מופת בספרות הפסנתר. אולי מוסטונן מנגן.

הגן ההרמוני

ארטה, ראשון, 20:15

בשנה שעברה ציין אנסמבל "איל ג'רדינו ארמוניקו" רבע מאה לייסודו, בקונצרט חגיגי. האנסמבל, מתזמורות העל שמתמחות בביצוע היסטורי של מוסיקת הבארוק, ניגן את הקונצ'רטו לחליל "הסערה" של ויוולאדי, סימפוניה של וילהלם פרידמן באך, וקונצ'רטו גרוסו של הנדל. ג'ובאני אנטוניני ניצח.

אפשר גם

* ספרד הרחוקה. מבט אל הרנסנס והבארוק בספרד מגלה את "לה פוליה", "השיגעון": נושא ווריאציות ששיגעו את אירופה ואומצו על ידי מלחינים רבים; וכן יצירות של דייגו אורטיס וחואן דל אנסינה: מוטטים, שירים ומוסיקה כלית. עם "הספריון 20" ואחרים (קשת של צלילים, קול המוסיקה, שישי, 19:00).

* לילה אנגלי. פרסל, בריטן, ווהן-ויליאמס ומשוררים אנגלים בשעת לילה יפה המוקדשת לאיים הבריטיים. עם שרה ווקר, תומס אלן, ועוד (קול המוסיקה, אמנות השיר, שישי, 23:00).

* המאה ה-20 בשידור חי. הקונצרט הקאמרי השבועי "אתנחתא" מארח את הפסנתרנית עינב ירדן, עם מורן כץ, עירא גבעול ואנדריאה הלאם; ובתוכניתם: מוסיקה קאמרית עם קלרינט מיצירות סטרווינסקי, ברטוק, שנברג וברג (קול המוסיקה, שני, 17:00).

* בוקר עם מנדלסון. מפגש עם התזמורת הקאמרית הוואלונית המלכותית מבלגיה, בניצוח אוגוסטין דומא, בקונצרט שכולו מנדלסון: הקונצ'רטו הראשון לכינור עם המנצח כסולן, והפתיחה "ההברידים" (ארטה, שלישי, 07:00).

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ