"קפה זה כל הסיפור". ערוץ 8 | רגע לפני שהכל נמס

הסרט "קפה זה כל הסיפור", המשודר הערב בערוץ 8, עוסק לא רק במשקה אלא במוסד של בית הקפה "סטארבקס"

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

בתחילת הסרט התיעודי המקיף והמעניין "קפה זה כל הסיפור", המשודר הערב בערוץ 8, נשמע קולו של קומיקאי אמריקאי המתאר חוויה של הזמנת קפה בסניף של "סטארבקס". באיזה טעם? הוא נשאל ומשיב "בטעם קפה". משם הוא ממשיך לרטינה מפורטת: "אפשר לקבל הכל במקום הזה, יש להם מוקוצ'ינו, שוקוצי'ינו, פראפוצ'ינו, רפצ'ינו, אל פצ'ינו, הכול חוץ מקפה".

במקומות שאין בהם "סטארבקס" דווקא המזמינים הם אלה שיש להם הזמנה מפורטת. בימים אלה של שתיית קפה מתוחכמת ואנינה אפשר לראות את התמיהה (והכרת התודה) בפני המלצרים כאשר מזמינים פשוט "הפוך קטן", לא אמריקנו-נטול עם חלב חם בצד; לא מפורק על בסיס חלב סויה, לא מקיאטו קצר עם הרבה קצף עד הסוף, רק "הפוך קטן", איזו הקלה. התוכנית, בהיותה אמריקאית, מתעסקת הרבה ב"סטארבקס" ומתארת איך נוסדה החברה ב-1971 כאשר ג'רי בולדווין הבין שצריך לשפר את חוויית השתייה, התפתחה לאחר שב-1982 האווארד שולץ החליט להעתיק את חוויית האספרסו-בר האיטלקי, ומנתה לבסוף 12 אלף סניפים בעולם.

כאשר נדמה שמדובר בפרסומת במסווה של סרט תיעודי, מופיעים מומחים כמארק פנדרגרסט, מחבר "קפה טחון בלתי רגיל", שמסבירים ש"סטארבקס" היא הבריון בשכונה של עולם הקפה, ומצדיקים את האקטיביסטים שמחו ב-1999 נגד הסניף בסיאטל. הסרט מאפשר טעימה על קצה הכפית מהעניינים ההיסטוריים והחברתיים הקשורים בפולי הקפה. גם על התפתחות המשקה, שהגיע מהעולם הערבי למערב, דרך השינוי בשתייה בווינה במאה ה-17, כאשר החלו לסנן את הקפה ולהוסיף לו חלב.

הסרט עוסק לא רק במשקה אלא במוסד של בית הקפה. בצרפת היה הקפה משקה של נשים (אבל לא רק, מספרים שהסופר אונורה דה בלזק שכתב בבית קפה נהג לשתות כ-40 ספלים ביום), ואילו באנגליה אסרו על נשים להיכנס לבתי קפה (בעצם אסרו על רעיות, כי במקום עבדו זונות). ב-1511 מושל מכה, ח'איר בג, שמע שאנשים צוחקים עליו בבתי קפה ומחברים עליו שירים סאטיריים ולכן ביקש לסגור את בתי הקפה. אך הסולטן של קהיר, שהיה ממונה עליו ואהב קפה, ביטל את האיסור.

ב-1929 התרסק שוק הקפה העולמי מפני שהיה יותר מדי קפה בברזיל. החנויות הקטנות והמשפחתיות בארצות הברית נעלמו לטובת קפה בקופסאות פח שנמכרו במרכול. טעם הקפה התקלקל בשנות ה-50, ובמקום לשפר את איכותו החליטו לשפר את תדמיתו בפרסומות. "בטלוויזיה הקפה אולי נהיה טעים יותר, אבל הצרכנים שתו הרבה פחות ממנו", נאמר בסרט. מאז המצב השתנה, אפילו ב"סטארבקס" התחילו לקנות קפה שטעמו השתפר ואפשר לחוש בזה אפילו בקפה הנמס.

"קפה זה כל הסיפור". ערוץ 8, 21:40

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ