די-וי-די | הממשל מטומטם ולכן הציבור ישלם

המשבר הכלכלי של 2008, על פי הסרט התיעודי "Inside Job", לא היה תאונה. וגם: המציאות הפכה את "Dear Zachary" לסרט מצמרר

נדב הולנדר, די-וי-די
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדב הולנדר, די-וי-די

שבחים ופרסים רבים ליוו את צאתו של הסרט התיעודי "Inside Job", שהוקרן לראשונה בפסטיבל קאן 2010 וזכה בחודש שעבר בפרס האוסקר לסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר. לאחרונה הגיע ארצה בגרסת די-וי-די בלתי מתורגמת.

הסרט מתמקד במשבר הכלכלי של 2008 ובוחן את המערכת הכלכלית האמריקאית, על תחלואיה ושחיתויותיה, מתוך טענה שהמשבר הכלכלי הבינלאומי, שעלה למיליוני אנשים במשרותיהם ובחסכונותיהם, לא היה תאונה חד פעמית אלא תוצאה בלתי נמנעת של מערכת חסרת אחריות.

במאי הסרט צ'רלס פרגוסון (שסרטו הקודם, ,"No End In Sight" עסק במחדלי ממשל בוש סביב הפלישה לעיראק) יצר את הסרט כדי להוכיח לציבור הרחב שהשיטה האמריקאית לא עובדת. כך לפחות בכל הנוגע לשליטה במערכות הכלכליות הגדולות, בבנקים, בהלוואות ובמשכנתאות ובביטוחים ובבורסות ובמדדים, ובכל יתר המושגים שהאזרח הפשוט לא מתיימר להבינם לעומק, אבל מושפע מאוד מתנועותיהם.

לצורך כך ערך פרגוסון תחקיר מעמיק שכלל שיחות מצולמות עם כל בכירי המערכת הזאת - למעט הנאשמים העיקריים, שסירבו להצטלם. הוא עשה את כל המאמצים כדי להסביר את האופן הסבוך, הנהנתני, מעורר החימה והתדהמה, שבו המערכת הזאת מתנהלת. בשם אותם מאמצים הוא אף שכר את שירותיו של השחקן מאט דיימון, המשמש בסרט כקריין.

אלא שהמאמצים הללו נשאו פרי באופן מוגבל בלבד. למרות הכוונות הטובות, קצת קשה לצופה שלא ניחן בהבנה פיננסית לעקוב אחר השתלשלות האירועים. הנימה הכללית ברורה: דופקים אותנו מכל כיוון. קבוצה קטנה ומסוגרת של בעלי תפקידים בכירים מזינה את עצמה על חשבון יתר האוכלוסייה, ומתעקשת לשמור על המועדון הסודי שלה בלתי מפוקח. והיות שהקבוצה הזאת חילחלה גם לשלטון וגם לאקדמיה, הסיכויים של המערכת להיחלץ ממנה ולהבריא הם אפסיים.

אין ספק בקשר לחשיבותו של הסרט, שחושף את מה שמתנהל מאחורי המנגנון הכל כך משפיע הזה. אבל מה בדיוק הולך שם, ומהן האפשרויות שעומדות בפני האזרח הקטן כדי להימנע מהדפיקה האין-סופית - אם לא הבנתם את זה קודם, סיכויים רבים שלא תבינו את זה גם עכשיו. ואם הבנתם, ייתכן שאתם מומחים לכלכלה, ואז לא מן הנמנע שכבר מצאתם את הדרך אל הצד השני.

נקמה אכזרית

סרט תיעודי נוסף, שיצא ב-2008 והגיע שנה לאחר מכן לספריות האוזן השלישית, מעביר גם הוא ביקורת חריפה על המערכת האמריקאית (אם כי על צדדים שונים לחלוטין שלה). הוא מספר סיפור הרבה יותר "קטן" ועם הרבה פחות השפעה מיידית על חייו של הצופה. עם זאת, הוא מוביל לחוויית צפייה מורטת עצבים, מרתקת ובסופו של דבר מרגשת - וזו סיבה מספיק טובה להיזכר בסרט המצוין הזה, שחמק מהתודעה.

שמו של הסרט"Dear Zachary" וכותרת המשנה שלו היא "מכתב לבן אודות אביו". קורט קוון, צעיר אלמוני מארצות הברית, החליט לצלם את הסרט לאחר שחברו הטוב, אנדרו בגבי, נרצח. החבר התחתן עם אשה שהתגלתה כמעורערת בנפשה, ולאחר שסיים עמה את מערכת היחסים, היא נקמה בו באכזריות. לאחר שנעצרה, חשפה אותה אשה כי היא בהריון, וזכארי הוא שמו של הרך הנולד.

החבר החליט ליצור סרט תיעודי שישמש כמצבה קולנועית לזכר אביו של זכארי. הוא ריאיין את האנשים שהיו מקורבים אל אנדרו בגבי, ואסף עליו כמויות של חומר ביוגרפי. אבל גם כמויות האהבה העצומות שחבריו של בגבי המנוח רחשו לו, לא היו יכולות להפוך סיפור קטן וטראגי ליצירה כה מרתקת. מה שהפך את הסיפור של בגבי לסרט חובה היא המציאות - שעליה קשה לפרט כאן מטעמי ספוילר - והאופן שבו היא נחשפת שלב אחר שלב בסרט המצמרר והמעולה הזה.

"Dear Zachary" ,"Inside Job". האוזן השלישית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ