אמש בתיאטרון: עירום ועירייה

תיאטרון קרוב מעלה את "געגועים לטחנות רוח" מאת ניקו ניתאי ובביצועו

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

ניקו ניתאי - שחקן, במאי ופעיל בלתי נלאה של תיאטרון לא ממוסד - מעלה הצגת יחיד שאמורה להיות קינה ושיר הלל לתיאטרון הלא ממוסד בישראל ויוצריו, שחלק מהם הלכו לעולמם. לצורך כך ברא דמות של פועל ניקיון, המשורר של רחובות תל אביב שרוצה להפוך אותה למקום נעים לחולמים, משוררים ואוהבים.

זהו סיפור קצת עצוב, שעיקרו בהיות ניתאי חלק מהזמן מנהל תיאטרון שוליים נתמך על ידי העיריה, היינו פקיד עירוני. לפני כן הקים וניהל שני מקומות הצגת פרינג' ואחרי אפיזודת ניהול "הסימטה" ביפו הוא מנהל את תיאטרון "קרוב" במעמקי מעי התחנה המרכזית החדשה, גם כן בתמיכה (גם אם זעומה) של הממסד.

במהלך הערב הוא מחלק רשימה של 25 תיאטרוני פרינג' שנסגרו, כהוכחה שלממסד אין שאר רוח לשוליו, שם מתנהלים החיים. זוהי רשימה מרשימה ומטעה, כי חלקה להקות שנבלו וגוועו ונבלעו במוסדות, וחלקה מקומות מופע שטבעם להיות זמניים. האמת היא שפעילות פרינג' תיאטרוני בארץ קיימת ותוססת ולכל דבר יש קהל ואפילו מעריצים.

ניתאי מזכיר הרבה שמות של אמנים שהלכו מאתנו, אבל רוב השמות שהוא מעלה הם טרגדיות אישיות גדולות, אבל לאו דווקא בגלל הממסד; בעיקר בשל עצמם: דוד אבידן, מאיר אריאל, יוסף מונדי, עמוס קינן, פיטר פריי ויוסף וימימה מילוא - כל אחד מהם סיפור, אבל הם לא באמת שייכים להספד-קינה-מחאה של ניתאי.

זהו ערב שהוא תערובת של כל מה שניתאי נוגע בו: אהבת תיאטרון ואהבה עצמית וחריגות נורמאלית להפליא, דבקות וזכרונות דביקים, כוונות טובות וחשיפה עצמית. זה משעשע (כשנזפו בו כי כפקיד עירוני לא יאה שיחשוף את התחת על הבמה, ומכאן "עירום ועירייה") וקצת מביך. אני לפעמים תוהה מה היה קורה לו אילו הצליח בגדול, ולא היה לו מקום לטענות. אבל ניקו ניתאי תמיד יהיה שם כדי להזכיר לנו שהוא שם, והוא כל כך רוצה לעשות תיאטרון טוב כמו שהוא מבין ואוהב.

תיאטרון קרוב מעלה "געגועים לטחנות רוח" מאת ניקו ניתאי ובביצועו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ