"פנינה פיילר - אחות קומוניסטית", ערוץ 2 | לא כל כך מלוכלכים

בסרט שיוקרן הלילה בערוץ 2, עוקבים דליה מבורך ודני דותן אחר פנינה פיילר, אחות קומוניסטית שמתנדבת בשטחים למרות גילה המופלג - 87

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

שטוקהולם, שוודיה. בדירה מוארת, ליד שולחן שעליו ערוכה ארוחת בוקר עשירה, מסבים גבר ישראלי, בת זוגו השוודית, ואמו בת 85 שהגיעה לביקור מישראל. הם אוכלים ומאזינים להימנון המפלגה הקומוניסטית שעולה מן החדר השני. בשלב מסוים הבן ואמו מצטרפים למנגינה בשירה נמרצת: "זה יהיה קרב אחרון, במלחמת עולם. עם האינטרנציונל יעור, ישגב אדם".

כשמסתיים השיר, גיבורת הסרט "פנינה פיילר - אחות קומוניסטית", שואלת את בנה: "אתה זוכר שבאת פעם מבית הספר ושאלת אותי, 'אמא, אני מלוכלך?'. הוא מהנהן. "זה היה בכיתה ב' או משהו כזה. אמרתי, 'למה אתה שואל?' ואתה אמרת, 'קראו לי בבית ספר קומוניסט מלוכלך'. אז אמרתי, 'קודם כל, אתה לא מלוכלך'. אבל לכי תסבירי לילד בן שבע מה זה קומוניסט. אמרתי, 'תראה, אני אגיד לך, הסבר זה קצת קשה, אבל גם אמא שלך וגם אבא שלך הם קומוניסטים. הם מלוכלכים?' ואז הוא הסתכל עלי ואמר: 'לא, לא כל כך'", צוחקת פנינה פיילר על האמירה של בנה דרור, כיום מוסיקאי, אמן ופעיל שמאל קיצוני המתגורר בשטוקהולם מ-1973.

בסרט - שישודר הערב ב-23:00 בערוץ 2, ונוצר בתמיכת הרשות השנייה וקרן מקור (במסגרת "רצועה מהחיים") - עוקבים הבמאים דליה מבורך ודני דותן אחר פיילר, תושבת קיבוץ יד חנה, שלמדה בבית הספר לאחיות בביירות בימים שבין מלחמת העולם השנייה למלחמת העצמאות.

כבר 70 שנה שהיא קומוניסטית, ועדיין פועלת במרץ מפתיע לפי האידיאולוגיה הזאת: היא יוצאת מדי שבוע לשטחים כדי לעבוד שם בהתנדבות כאחות, נוסעת לעזה כדי לסייע לילדים שנפגעו מאש ישראלית, מפגינה במרץ נגד הכיבוש ונחושה לשנות את המציאות שסביבה. נראה שהיא לא נחה לרגע.

מבורך ודותן הכירו את פיילר כאשר ביקרו בקיבוץ יד חנה לפני כמה שנים, במחשבה לצלם סרט על הפרטתו של הקיבוץ הקומוניסטי הראשון והיחידי בארץ. אבל כשפגשו את פיילר, הם מספרים, תוכניתם השתנתה. "ברגע שפתחנו את הדלת לביתה, ויצאה אלינו האשה הנמוכה ועזת המבט, החלטנו מיד להקדיש את הסרט לה", אומר דותן.

"פנינה התערבה אתנו שהסרט לעולם לא יוקרן בארץ. היא חשבה שהיא דמות כל כך קיצונית, שבקו הפוליטי שישראל נמצאת בו עכשיו, עם נטייה להשתקת אנשים עם דעות כמו שלה, אין סיכוי שמישהו יסכים לשדר אותו. אבל הנה, היא טעתה". לאורך הדרך מתברר שפיילר והקרובים אליה משלמים מחיר על האידיאולוגיה הנוקשה שלה, ובכל זאת, היא אינה עוצרת לרגע.

"היא אשה נדירה", אומרת מבורך. "אנחנו שמחים שתיעדנו אותה, כדי שיירשם בדפי ההיסטוריה שהיתה פעם אחת כזאת בישראל. אנחנו מקווים שאנשים יסתכלו על העשייה שלה לאו דווקא כעל שמאל קיצוני, אלא יקשיבו למוטו של העשייה. שיגלו שאפשר לא רק לדבר או לקלל, אלא שיש משהו מגניב בלדבר ולעשות. ולראות אשה כזאת, בת 87, זה בכלל מהמם".

דותן, לשעבר סולן להקת "הקליק", אומר כי גיבור של סרט תעודה לא צריך בהכרח להיות אדם רב הדר, רם מעלה. "פנינה היא אחות, שזה מקצוע צנוע, שמחייב נגיעה בגוף של האחר באופן יום-יומי", הוא אומר. "אם היה לה לוגו היו בו מין הסתם מגל וצנצנת שתן. עם כל מה שהיא עושה וכל הקיצוניות שלה, היא בסך הכל אחות. אבל לנו היא נראתה גיבורה. חשבנו שיהיה נכון לתת לה לצעוק במדינה הקפיטליסטית שלנו. פנינה אומרת בדיוק מה שהיא חושבת. אם היא מוסיקאית, היא היתה פאנקיסטית. אני מזדהה עם האמירה הטוטאלית החזקה שלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ