"מלידה עד גיל שנה" מאת מור אסאל וענת בר לב-אפרתי | הספר שלא היה לנו

"מלידה עד גיל שנה", מדריך ישראלי חדש, ממלא בהצלחה משבצת ריקה ונחוצה. מרשימת ההכנות ללידה ועד לזכויות המגיעות ליולדת עם שובה לעבודה, בלי עודף אג'נדה

מאיה לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיה לוין

במקביל לבטן המתעגלת, בבתיהן של ישראליות רבות שנכנסו להריון לראשונה צצים ספרי הדרכה, המתיימרים להכין אותן לרעידת האדמה שבפתח. "המדריך הישראלי להריון ולידה" מאת עמוס בר וטלי רוזין הוא הנציג הבולט על המדף. אבל מה קורה לאחר הלידה? דווקא אז, כאשר הבלבול בשיאו, נדמה שהיולדת המקומית ניצבת מול שוקת שבורה.

לפני שנתיים מצאתי את עצמי נבוכה מול מדף ספרי ההדרכה. נדמה היה לי שהמבחר מאופיין בדיכוטומיה קיצונית מדי - מצד אחד ספרים אקדמיים, מצד שני פרפראות. את הצמא שלי ליד מכוונת הרווה חלקית "The Baby Book" מאת ויליאם ומרתה סירס, רופא ילדים ואחות שגידלו שמונה ילדים. הספר אמנם כתוב באנגלית פשוטה, אבל באותם ימים המוח שלי היה כמו מסננת וכל דף שצלחתי היה חבל לידה בפני עצמו.

אבל כל זה היסטוריה. מעכשיו מחכה ליולדת הישראלית ידיד אמת בדמות ספרן של מור אסאל וענת בר לב-אפרתי, "מלידה עד גיל שנה. המדריך הישראלי השלם לטיפול בתינוק". מבחינה זאת המדריך החדש שפירסמו העיתונאיות בשיתוף המרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי ממלא בהצלחה חלל ריק.

מעבר לכל, הספר - שמקורו במדור במגזין "לאשה" - מספק המון מידע עדכני ונחוץ על השנה הראשונה בחיי התינוק וההורים. זה מתחיל ברשימת ההכנות ללידה והציוד הנדרש לאשפוז ומסתיים בפירוט הזכויות המגיעות ליולדת עם שובה לעבודה. בין לבין מוסברות בסבלנות מאירת עיניים - בכתב ובצילומים - סוגיות כגון כיצד להחליף חיתול ועל מה לשים דגש בקניית כיסא בטיחות לרכב.

למרבה השמחה, זהו ספר מאוזן - ללא אג'נדה וללא שיפוטיות, שכה נפוצות בשנה הראשונה שלאחר הלידה. אסאל ובר לב-אפרתי אינן מעודדות את היולדות להניק, לשאת את התינוק קרוב לגופן 24 שעות ביממה או להישאר אתו בבית עד אין קץ. הן מפרטות את היתרונות והחסרונות בכל בחירה וסומכות על האם שתעשה את הדבר הנכון לה.

הטון שהשתיים נוקטות ענייני. פה ושם משובצות מסגרות ובהן טיפים והערות מחויכות במינון נבון (הידעתם: חוקרים סבורים שתינוקות רבים דומים יותר לאב מאשר לאם בתקופה שלאחר הלידה). הכותבות עומדות בפיתוי ואינן מעודדות את ההורים לצריכת יתר - לכך כבר תדאג שאר המערכת המקיפה אותם.

הספר מחולק לנוחות הקוראות לפי שלבים בהתפתחות התינוק. לקראת סופו מרענן למצוא את השער "קצת אחרת" ובו פרקים מבורכים על תאומים, משפחות חד הוריות, הורות חד מינית ואימוץ.

"את הספר הזה כתבנו כי לנו לא היה כזה", מודות אסאל ובר לב-אפרתי בפתיח. כאמור, הן לא היחידות ששמו לב למשבצת הריקה הזאת - אך עד עכשיו איש לא השכיל למלא אותה בהצלחה כמותן. האם "מלידה עד גיל שנה" ימצא את מקומו בקאנון של ספרי ההדרכה הישראליים? הימור שלי: זה יקרה עוד לפני שימלאו לו תשעה חודשים על המדף.

"מלידה עד גיל שנה. המדריך הישראלי השלם לטיפול בתינוק". מאת מור אסאל וענת בר לב-אפרתי. הוצאת מטר, 2011. 393 עמ', 118 שקלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ