עסקי הרוקנרול של משינה

"המכונה". ערוץ יס דוקו, 22:00

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ

פנים חדר החזרות של להקת משינה, בחזרות לקראת האיחוד המי יודע כמה, הוא תא לחץ מבעבע. חברי הלהקה, שמופיעים יחד יותר מ-25 שנים, מנגנים היטב שיר של להקת "יו-2" נזכרים כמה הוא היה מטלטל וכמה היתה הלהקה ההיא חדשנית כשיצא. אחר כך הם מעירים בעצב ובאכזבה על ההווה של אותה להקה ובאותה נימה מוסיפים "נקווה שזה לא המצב שלנו".

כמו הוותק החריג של משינה בנוף המקומי, כך גם "המכונה", הסרט על אודותיה ועל אודות מסע ההופעות המחודש שלה, שביימה אלה בלוך וישודר הערב בערוץ יס דוקו. סרטים על הרכבים מוסיקליים אינם רבים בתעשייה המקומית ועוד פחות מכך סרטים שערוכים כמו "המכונה". זהו סרט שמעט מאוד התערבות ניכרת בו. בלוך ערכה קטעים שבהם המצלמה היא זבוב על הקיר, בין שזה בחדר החזרות, על הבמה, ברכב, בדרך אליה או במשרד האמרגן.

התוצאה היא רגעים כמו זה המתואר לעיל. חברי "משינה", הנושקים לעשור השישי לחייהם, מתווכחים ביניהם בביטחון של מי שיודעים שאף מריבה לא תפגע בקשר ביניהם. הם מאוכזבים ופגועים כשהביקורות על ההופעה החדשה לא מהללות. משחזרים בחיוך את השנים הראשונות, של תהילה גדולה מצד אחד והכנסה מזערית מצד שני. מתלבטים אם להופיע מול אנשי הסתדרות המורים או ללכת להופעה של להקה אחרת. לכל אורך הסרט בלוך נמנעת מלקריין אותו או ליצור לו סיפור מסגרת.

התוצאה לעתים אינה פשוטה לצפייה, למרות הנושא הסקסי. שיחות פנימיות בחדר חזרות נשארות לפעמים רק כאלה, למרות הפונטציאל הקיים ללמוד מהן על מצבה של תעשיית המוסיקה הישראלית והיכולת להתפרנס לאורך עשרות שנים ממנה. יכול להיות שאחרי כל כך הרבה שנים זה פשוט לא מעניין במיוחד. שיחות על עסקי רוקנרול, כך מתברר, אטרקטיביות פחות מהאזנה לו.

"המכונה". ערוץ יס דוקו, 22:00

הצדדים הפחות נעימים של "משינה"

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ