עיריית פריז תיקח חלק בשיפוץ כיכר פריז בעיר התחתית בחיפה

הכסף לשיפוץ הכיכר - כ-15 מיליון שקלים - נתרם על ידי ראש עיריית פריז ברטראן דלנואה, שנענה לבקשתו של ראש עיריית חיפה יונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעיר התחתית בחיפה החלו עבודות השיקום של כיכר פריז.

הכיכר ממוקמת בתחנת הקצה של הכרמלית. היא הוקמה בימי השלטון העותמאני ושימשה לשירות כרכרות ועגלות, וב-1959 שונה שמה לאות הוקרה לחברה הצרפתית שבנתה את הרכבת התחתית החיפאית.

הכסף לשיפוץ הכיכר - כ-15 מיליון שקלים - נתרם על ידי ראש עיריית פריז ברטראן דלנואה, שנענה לבקשתו של ראש עיריית חיפה יונה יהב לתרום לשיקום העיר התחתית. התכנון המחודש של הכיכר התבצע אף הוא על ידי צוות מתכננים מפריז, ובמרכזו שיפור הנגישות של המרחב להולכי רגל ומתן עדיפות לתחבורה ציבורית. במסגרת השיפוץ יותקנו במקום מערכות תאורה, מזרקה חדשה ופריטים נוספים שיובאו במיוחד מפריז. דרך הכיכר יעבור המסלול של מערכת התחבורה הציבורית של חיפה - "המטרונית".

סמוך לכיכר החלו במקביל גם עבודות השיקום של השוק הטורקי, על ידי החברה הממשלתית לתיירות. השוק הוקם באמצע שנות ה-20 כמרכז מגורים ועסקים בבעלות יהודית, והוא כולל ארבעה רחובות עם בניינים בסגנון אקלקטי. במסגרת השיפוץ יהפכו הרחובות במתחם למדרחוב, והדירות שמעל קומת החנויות יוסבו למגורי צעירים וסטודנטים.

שיפוץ הכיכר והשוק הוא חלק מתהליך התחדשות עירונית של העיר התחתית בחיפה שכולל, בין השאר, את קמפוס הנמל - מתחם אקדמי של מכללות ומחלקות אוניברסיטאיות הפועלות בעיר. זהו אחד ממיזמי הדגל שמובילה עיריית חיפה בשנים האחרונות.

ד"ר עינת קליש רותם, מרצה לעיצוב עירוני בטכניון, אומרת כי הבעיה עם הפרויקטים הנוכחיים היא שאינם מתבצעים במסגרת תוכנית אב כללית. "התחדשות עירונית היא תהליך מורכב מאוד, ארוך טווח ורב משתתפים. מן הראוי היה שהעירייה תבנה תוכנית אב כמו שצריך ותחשוף אותה לדיון ציבורי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ