קונצרטים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

"נורמה". על האופרה של בליני ינצח דניאל אורן וישירו זמרים אורחים, עם התזמורת הסימפונית ראשון לציון ומקהלת האופרה הישראלית. ביום שישי ב-13:00, וגם במוצאי שבת, ביום ראשון וביום שלישי (בכל הימים האלה ב-20:00) במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

"ישראל במצרים". להשמעת האורטוריה של הנדל בניצוחו של דייוויד שטרן חוברים זמרים סולנים ובהם קלייר מגנג'י ואלון הררי, עם "האנסמבל הקולי החדש", מקהלת הקיבוץ הארצי והתזמורת הסימפונית ירושלים. מחר ב-20:00 בתיאטרון ירושלים, ביום שני ב-20:00 במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

תזמורת קאמרטה. מנצח אבנר בירון והסולן הוא הצ'לן מישה מאיסקי ב"וואריאציות רוקוקו"של צ'ייקובסקי וב"כל נדרי" של בלוך. עוד בתוכנית, סינפונייטה של המלחין היהודי פולני משה ויינברג (חוברה בשנות ה-50) ו"הציפורים" של רספיגי. ביום ראשון בבוקר, ב-10:00, בבית המינהל הקהילתי בגבעה הצרפתית בירושלים (חזרה פתוחה, כניסה חופשית), ביום ראשון בערב (20:30) במוזיאון תל אביב, ביום שני באולם הנרי קראון בירושלים, ביום שלישי באולם רפפורט בחיפה.

"יוהנס פסיון". גרסת ביצוע שלישית על במותינו, בשבועות האחרונים, ליצירת המופת של באך. הפעם המנצח הוא יובל בן-עוזר ולרשותו טנור אורח מגרמניה, זמרים סולנים ישראלים, "האנסמבל הקולי החדש" ונגני אנסמבל "בארוקדה". הערב באולם עינן במודיעין, במוצאי שבת במוזיאון תל אביב.

הקאמרית הקיבוצית. מנצח: נועם צור. סולנית: זמרת הסופרן רונה ישראל-קולת, ב"לילות קיץ" של ברליוז. עוד בתוכנית: "ערב קיץ" מאת זולטן קודאי, הפואמה הסימפונית "גבריאל" מאת בנימין יוסופוב והסימפוניה מס' 8 (כינויה "הערב") של היידן. ביום ראשון בקיבוץ דורות, ביום שני בהיכל התרבות של נהריה.

"סולני תל אביב". בתוכנית הפעם תופיע חטיבת הקשתנים של האנסמבל והמנצח הוא הכנר האורח מנורבגיה טריה יוהנסן. בתוכנית: דיוורטימנטו ק' 138 של מוצרט, "קנטוס" לטריו מיתרים מאת מרק קופיטמן, והכי מסקרן - עיבוד לרביעיית המיתרים אופוס 130 של בטהובן. ביום ראשון באולם ענב בתל אביב.

הסימפונית חיפה. מנצח: בוהוסלב דוידוביץ' (אורח מפולין), סולנית: נגנית הנבל אינה זדורובצ'י (בסיסה כיום בארצות הברית). בתוכנית: קונצ'רטו לנבל מאת גלייר, אדאג'טו מתוך "גן העדן האבוד" של פנדרצקי, ו"לה ואלס" של ראוול. הערב בקריית חיים.

רסיטל לפסנתר. תוכנית מאתגרת עשירה בביצוע עינב ירדן, ובה סונטה מאת היידן ובגטלות מאת בטהובן לצד סטרווינסקי, קורטג, ברטוק, וולפגנג רים. מחר באולפן התיבה ביפו.

רביעייה בצוותא. מדובר ברביעיית כלי הקשת "דפנה" שחבריה נמנים עם נגני הפילהרמונית, ובראשם הכנרת דרורית פאלק. הם יבצעו רביעיות מאת היידן ("העפרוני") ומאת בטהובן (אופוס 18 מס' 4), וגם עיבוד שעשה מרדכי רכטמן לחמישיית המיתרים בסול מינור של מוצרט, שהיא מפסגות יצירותיו הקאמריות - ובה יצטרף אל הקשתנים הקלרניטן אלי חפץ. בשבת ב-11:11 במועדון צוותא בתל אביב.

מרכז עדן תמיר. שני קונצרטים: ביום שישי בבוקר - הרכבים קאמריים מהאקדמיה בתל אביב; בשבת בבוקר - קשתני המרכז ובראשם הכנרת יבגניה פיקובסקי, עם יוליה גורביץ' בפסנתר, יבצעו את הרביעייה ק' 478 של מוצרט ואת החמישייה של דבוז'ק. יום שישי ב-12:00; שבת ב-11:00, במרכז עדן תמיר (טארג) בעין כרם, ירושלים.

מקהלת "העפרוני". הזמרים יונית שקד-גולן, שלומי שבן, ערן צור ורונה קינן יופיעו בקונצרט מיוחד, לצד מקהלת הילדים "העפרוני" בניצוח נתלי גולדברג ולצד מקהלת "העפרוני" הבוגרת. יהיו הופעות סולו של הזמרים האורחים וגם שירים ישראליים ושירי עמים בביצוע המקהלות (בניהולה של מאיה שביט). מדובר בקונצרט התרמה לצורך מימון טיפול רפואי דחוף לילד חולה, חבר המקהלה. ביום ראשון בעין החורש.

הסימפונית אשדוד. מנצח: דמיטרי לוגבין (אוקראינה). סולן: הצ'לן הלל צרי. יבוצעו ואריאציות "רוקוקו" של צ'ייקובסקי (עם צרי), הסימפוניה מס' 5 של שוברט ועוד. מחר באולם רמי נעים באשדוד.

הקאמרית הרצליה. מנצח: הרווי בורדוביץ'. סולנים: איל עין-הבר ומרייה גנשין בקונצ'רטו לחליל ונבל של מוצרט. עוד בתוכנית: פנטסיה על "גרינסליבז" מאת ווהן-ויליאמס והסימפוניה הבלתי גמורה של שוברט. במוצאי שבת ב-21:00 וביום שלישי בהיכל האמנויות הבמה בהרצליה.

שתי הרצאות. באחת מדובר במוסיקה חדישה - המלחין יובל שקד ישוחח על טכניקות נגינה חדישות והתקבלותן, ביום שישי ב-12:00; ההרצאה השנייה תהיה של המבקרת אורה בינור שתדבר על ואגנר, עם דוגמאות מוקלטות, מחר ב-17:30. שתי ההרצאות יהיו באולם הספרייה ע"ש בלומנטל בתל אביב.

שלישייה על ההר. טריו "עתר" (עופר שלי, טניה בלצר ומרינה כץ, בפסנתר, כינור וצ'לו) יבצע שלישיות מאת בטהובן ומאת סן-סאנס. ביום ראשון ב-20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

קרן בוכמן-הימן. באירוע שבו יחולקו מלגות מטעם הקרן התומכת במוסיקאים צעירים, בהנחיית דני אורסתיו, ישתתפו בין השאר אמני תיאטרון יידישפיל והפסנתרנים חגי יודן ותומר גבירצמן. מחר באולם ענב בתל אביב.

"כרמינה בוראנה". את היצירה הפופולרית של אורף תשיר מקהלת האיחוד בניצוח רונן בורשבסקי, עם זמרים סולנים ונגנים. הערב ב-21:00 בהיכל אמנויות הבמה בהרצליה, במוצאי שבת ב-21:00 בעין החורש.

אורחים מהולנד. מקהלה אורחת רבת משתתפים תופיע עם תזמורת חיפה, בניצוח יוני פרחי. עיקר התוכנית: יצירות שהן הלחנות לפסוקים מהתנ"ך. במוצאי שבת באודיטוריום חיפה.

הפסטיבל האביבי השנתי, בניהולן של המייסדת שלו הזמרת אנט סלין ואביגיל ארנהיים, יתקיים באולמות ובגלריות של מוזיאון תל אביב, בכל שעות היום. הנה מקצת האירועים הראשונים בו, בפירוט חלקי:

ביום שני בערב: אנסמבל "קלמאטיס" מבלגיה (זמרת וכלים). תוכנית בארוקית.

היום שלישי ב-21:00: פלמנקו - עם הגיטריסטים באלדי אולייר ויהודה שרייר והתזמורת הקאמרית הישראלית בניצוח רונן בורשבסקי.

ביום רביעי (14 באפריל), ב-16:00 - לילדים: "פינוקיו" מאת ליאור נבוק, בהשתתפות שחקנים, נשפנים ונגני פסנתר. ביום רביעי (13 באפריל) ב-20:30: אנסמבל אאוזר, מאיטליה (שני זמרים בלווי נגנים): מוסיקה מטוסקנה של המאה ה-17 והמאה ה-18.

קונצרט זה של אנסמבל המאה ה-21 מציע תוכנית עשירה של חוויות בנות זמננו - הפעם בניצוחו של המוסיקאי ההולנדי אד ספניארד. בין השאר תבוצע יצירה מאת שולמית רן, הכתובה דווקא לכלים ולא לקולות, אך מבטאת לדברי המלחינה את השיר "טיוטת הסכם לשילומים" מאת דן פגיס. עוד בתוכנית, "Catch" מאת המלחין הבריטי תומס אדס (יליד 1971), שבה (כך בתוכנייה) "מתגלים הפן ההומוריסטי והשנון של אדס ונטייתו הבימתית המובהקת".

בקונצרט יבוצעו גם, בבכורה, שתי סונטות לחליל (בנגינת נועם בוכמן) ולאנסמבל מאת ינעם ליף. הכותרת של הסונטות - "מערער, מהורהר", והמלחין כותב בדברי הסבר להן כי "משחק המלים שבכותרת קשור ביחסי גומלין בין אינטנסיביות ואינטרוברטיות, יחסי ניגוד והשלמה, ריחוק וקירבה, יציבות ואי-יציבות", תוך "מתן ביטוי הן לדמות המרכזית - החליל, והן לאנסמבל - בצבעים הרמוניים כמו-ג'אזיים או קנונים מודאליים".

עוד יבוצעו הפעם ב"תגליות" יצירות מאת וארז ("אוקטאנדר") ולוטוסלבסקי. במוצאי שבת במרכז ענב בתל אביב, ביום ראשון במרכז למוסיקה במשכנות שאננים בירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ