קשיים לוגיסטיים בהעברת יצירה של פיקאסו מנתב"ג לאקדמיה ברמאללה

אם הציור יגיע לרמאללה עד הקיץ - ושאלה זו עודנה פתוחה - הוא יהיה ליצירת האמנות היקרה והמפורסמת ביותר שהוצגה אי פעם בגדה המערבית

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

האקדמיה לאמנות ברמאללה עורכת בימים אלה הכנות לקראת בואו של אורח מפורסם: פבלו פיקאסו, עם יצירת מופת שלו ששווייה 7 מיליון דולר. זו תהיה יצירתו הראשונה של האמן שמוצגת בגדה המערבית.

ההתארגנות למשלוח היצירה מלווה בסידורים מסובכים, כמו מציאת חברת הובלה אמינה וקבלת אישור מעבר במחסומים של ישראל. השיחות והתכנון של העברת היצירה נמשכים כבר יותר משנה ומעורבים בהם צה"ל, אוצרים פלסטינים ונציגי מוזיאון בהולנד. "ראינו את המורכבות הזו בהתחלה, אבל לא ידענו כמה רחוק היא יכולה להגיע", אומר רמקו דה בלאיג', אוצר במוזיאון ואן אבה באינדהובן שבהולנד, האחראי על השאלת היצירה, "פסל חזה של אשה" מ-1943.

אם הציור יגיע אמנם לרמאללה עד הקיץ - ושאלה זו עודנה פתוחה - הוא יהיה ליצירת האמנות היקרה והמפורסמת ביותר שהוצגה אי פעם בגדה המערבית. בית הספר הגיש את הבקשה לשאול את היצירה בתחילת 2010. בדרך כלל השאלות כאלה בין מוזיאונים הן עניין שבשגרה והתיאום שלהן אורך כשישה חודשים. ואולם לדברי דה בלאיג', במקרה הנוכחי עדיין נידונים האמצעים הלוגיסטיים הכרוכים במסע של 88 הקילומטרים שתעבור היצירה מנתב"ג לרמאללה.

החשש העיקרי נוגע לכניסה לשטחי הגדה המערבית וכן ליציאה משם. לישראלים אסור להיכנס לחלקים מסוימים בגדה משיקולי ביטחון, ואילו חופש התנועה של פלסטינים בשטחי הגדה מוגבל. לפיכך האוצרים עדיין מחפשים חברת הובלה אמינה שתוכל לנוע הן בישראל והן בגדה המערבית.

"פסל חזה של אשה" היא דקונסטרוקציה קוביסטית של פני אשה, שאורכה 100 ס"מ ורוחבה 80 ס"מ.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ