מוסיקה קלאסית

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

המלצת השבוע

הסימפוניות האחרונות של צ'ייקובסקי

מצו, שישי ושני, 21:30

תשעה ימים אחרי שניצח צ'ייקובסקי על הסימפוניה השישית שלו, "הפתטית" כפי שכונתה, הוא מת, בן 53. באחד המכתבים שכתב בתקופת ההלחנה של הסימפוניה הוא תיאר את הגאווה והאושר שלו על שעתה "הוא כותב דבר מה טוב באמת", כדבריו - אם כי התוודה על הקשיים בהלחנת היצירה הזאת: "עתה, בזקנתי, אני מחמיר יותר עם עצמי ואיבדתי את ביטחוני העצמי", הוא ציין. "בזקנתי" - בעוד הוא היה בן 53 בלבד.

מותו, כנראה מכולרה, עורר זעזוע ברוסיה ובאירופה כולה, והשערות על סיבת המוות פרחו. בעיקר רווחה השמועה שהמלחין התאבד: בשתייה מכוונת של מים מזוהמים בגלל דיכאון ואומללות - מצב נפשי אופייני לדימוי הרומנטי של המלחין הגאון הסובל; או בנטילת רעל בגלל פרשיית אהבים שלו עם גבר שעמדה להתפרסם - שמועה שהופרכה אחר כך. "הפתטית" נחשבת לרקוויאם של של צ'ייקובסקי בגלל הקדרות ועוצמות הרגש שבה; והסימפוניה שקדמה לה, החמישית, מלאה יופי גם היא - אחר, בהיר, עם נימה רומנטית אופטימית יותר. שתי הסימפוניות יבוצעו השבוע על ידי יורשיו הסגנוניים של המלחין, המנצח ולרי גרגייב ותזמורת מרינסקי מסנט פטרבורג - היכן שצ'ייקובסקי ניצח על שתיהן בבכורה; והן מעידות על הקסם והניגודים במוסיקה שלו: בין האוניברסליות ל"רוסיות", בין יפי המלודיה לשאיפה למורכבות צורנית, בין העומק והמורכבות הרגשית לקלות שבה היא כובשת כל לב.

עוד המלצות

מוסיקה קאמרית

מצו, שישי, 22:25

רביעיית אבן הנהדרת, שהקונצרטים שלה העונה בסדרת שטריקר בענב נחרתו בזיכרון כל מי שנכח בהם, תופיע על המסך בערב זה עם הפסנתרן אריק לה-סאז' בשתי יצירות קאמריות של גבריאל פורה לכלי קשת ופסנתר: רביעייה וחמישייה; וכן בחמישיית הפסנתר של סזאר פרנק.

בילי באד

מצו, שבת, 21:30

מרק אלדר מנצח בפסטיבל גליינבורן על האופרה הנפלאה של בנג'מין בריטן, שהגיבור שלה נברא בצלמו ודמותו של המלחין: אאוטסיידר, אדם שיורד לעמקי הריקבון שפשה בחברה ומסרב לקחת בו חלק, ויותר מכך - פועל נגדו. בצוות המשתתפים, שכולו גברים בלבד - העלילה נסובה סביב מרד מלחים על אונייה, לפי ספרו של הרמן מלוויל - משתתף גם ג'ון מרק איינזלי.

ברטוק וקודאי

ארטה, ראשון, 20:15

מפגש עם שני אבותיה של המוסיקה ההונגרית במחצית הראשונה של המאה ה-20 - בלה ברטוק - כאן ביצירתו "המנדרין המופלא", וזולטאן קודאי ב"הארי יאנוש". ב"מנדרין", מוסיקה לבלט, עורר ברטוק התנגדות עצומה בגלל המודרניזם החריף שלה ונושאה הארוטי; וכמוה, "הארי יאנוש" משקפת גם היא שפת ביטוי מוסיקלית חדשה, עם כלים עממיים אותנטיים והתייחסות למוסיקת העם ההונגרית.

ג'ורג' פרטר

ארטה, שני, 23:45

דיוקן המנצח הצרפתי יליד 1924, שהחל לנצח בשנות ה-40 וזכה לחיי נצח בזכות האופרות והקונצרטים שבהם ליווה בניצוחו את הסופרן מריה קאלאס ובזכות ההקלטות שעשה עימה. הסרט מקיף את הקריירה עצומה של פרטר, שניצח הרבה גם בארצות הברית.

פרנק פלג

קול המוסיקה, "זרקור", א'-ד', 13:00

שבוע עם אחת הדמויות הקובעות בתולדות המוסיקה בישראל, בביצוע ובהוראה - הפסנתרן ונגן הצ'מבלו פרנק פלג, חלוץ מוסיקלי אמיתי. לציון מאה להולדתו ישמיע קול המוסיקה בתוכנית "זרקור" את נגינתו - חלק נכבד ממנה ליצירות ישראליות שחוברו בשבילו; ולסיום את "וריאציות גולדברג" של באך בנגינתו בצ'מבלו.

אפשר גם

* השמינית. הררי הצלילים, כמשברים גבוהים, מהדהדים בסימפוניה השמינית של ברוקנר, יצירה בעלת ממד רחב שמשקפת בו בזמן את הרומנטיקה ואת הכמיהה להעפיל מעבר למוסכמותיה. דניאל בארנבוים מנצח (ארטה, ראשון, 10:40).

* שיעור פרטי. סדרת השיעורים וכתות האמן המצולמות מגיעה בפרק זה למנצח יליד פולין (1939) מרק ינובסקי, שמנחיל לתלמידים את סודותיו (ארטה, ראשון, 12:10).

* מישל לגראן. מפגש עם המלחין הצרפתי הרבגוני, שכתב שירים, הלחין בכל הסגנונות ובעיקר בג'ז, וחתום על יצירת המופת, המחזמר "מטריות שרבורג" בבימוי ז'ק דמי (מצו, חמישי, 23:20).

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ