אושרה בניית מתחם "עץ חיים", צמוד לשוק מחנה יהודה בירושלים

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים אישרה בתחילת השבוע את תוכנית מתחם "עץ חיים", הצמוד לשוק מחנה יהודה. במסגרת התוכנית יוקמו במתחם שני מגדלי מגורים, לצד שימור של ארבעה בניינים היסטוריים והקמה של כיכר עירונית וגינה קטנה. זהו אחד מהפרויקטים הבולטים של בנייה לגובה במרכז הבירה, שאושרו באחרונה במסגרת תוכנית המתאר העירונית החדשה.

את הפרויקט מוביל משרד האדריכלים האמריקני הידוע פיי-קוב-פריד ושות', שהוקם בשנות החמישים על ידי זוכה פרס פריצקר האדריכל, הסיני-אמריקני איי-אם-פיי. לפני כשנה חנך המשרד את הבניין הראשון שלו בישראל - מטה הבנק הבינלאומי בשדרות רוטשילד בתל אביב.

מתחם "עץ חיים" משתרע על פני 8.5 דונמים ברחוב יפו, צמוד לדופן המזרחית של שוק מחנה יהודה. מראשית המאה ה-20 פעלה בו ישיבת "עץ חיים", אחת הישיבות הוותיקות בעיר, שהוקמה על ידי הרב שמואל סלנט. לצד בניין הישיבה במתחם ממוקמים בניין משטרה מנדטורי, גן ילדים וקיר אבן ששימש בעבר חזית של חנויות לרחוב. ב-2008 מכרה הישיבה את הנכס ליזמים פרטיים תמורת 15 מיליון דולרים. למרות שהמתחם הוכרז לשימור על ידי העירייה כבר לפני כ-20 שנים, היזמים ביקשו לפרק את בניין הישיבה וגן הילדים ולבנותם בחלק אחר של המתחם. לאחר מאבק ציבורי הוחלט להשאירם במקומם.

תוכנית הבינוי החדשה, שגיבש משרד פיי-פריד-קוב (בשיתוף ניר-קוץ אדריכלים מתל אביב), כוללת שימור של כל הבניינים ההיסטוריים, הקמה של כיכר עירונית ביניהם ושחזור החנויות הפונות לרחוב. עוד תיבנה כניסה חדשה אל מחנה יהודה שתוביל אל חלקו המרכזי של השוק.

האדריכל היהודי-אמריקני איאן ביידר, שותף במשרד פיי-קוב-פריד, סיפר ל"הארץ" כי התוכנית מבקשת להעניק פרשנות עדכנית לנושא החצרות הפנימיות בירושלים. "שני המגדלים החדשים הוצבו באופן כזה שייצור אזורים אינטימיים וציבוריים מגוונים", הסביר, "יש פה הזדמנות לשטחים ירוקים בהשראת מקומות כמו שכונת רחביה או מלון אמריקן קולוני". עם זאת, יש לציין כי לא כל השטחים הירוקים יהיו פתוחים בסופו של דבר לציבור הרחב.

הבניינים ההיסטורים עצמם יעברו שימור ושיפוץ מקיף ויכללו קומת מסחר לבתי קפה, מסעדות, חנויות וגלריות - הן כלפי רחוב יפו והן כלפי פנים המתחם ומעליהם קומות משרדים. קיר האבן הפונה לרחוב יפו ישולב בבניין מגורים חדש. מתחת לפני השטח ייחפר מבנה בעל תפקיד ציבורי, ככל הנראה בריכת שחייה. שני המגדלים החדשים יתנשאו לגובה של 24 קומות (90 מטרים), ויאופיינו בחזיתות עם תריסי הזזה "שייצרו חזית מגוונת ותמירה", כהגדרתו של ביידר. בהשוואה למגדלים אחרים שמתוכננים במרכז ירושלים, הדירות בתוכם קטנות באופן יחסי - כ-90 מ"ר בממוצע.

המטרה המוצהרת של היזמים היא למשוך את המעמד הבינוני בירושלים ולא להקים מגדלי רפאים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ