משרד התרבות יקצה 70 מיליון שקלים לחיזוק הפעילות בפריפריה

תוכנית הדגל "נותנים במה" התאפשרה הודות לתקציבים בסך 21 מיליון שקלים בשנה שהגיעו ממשרד האוצר, ומ"הסטות תקציב פנימיות"

ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפי שוחט

סכום בסך 70 מיליון שקלים יוקצה לפעולות תרבות חדשות בפריפריה בשנתיים הקרובות, נוסף לתקציבים השוטפים. מדובר בתוכנית הדגל של משרד התרבות והספורט, שיוצאת לפועל בימים אלה. התוכנית, "נותנים במה" שמה, התאפשרה הודות לתקציבים בסך 21 מיליון שקלים בשנה (42 בסך הכול) שהגיעו ממשרד האוצר, והשאר מ"הסטות תקציב פנימיות של המשרד", כפי שהסבירה מנכ"לית משרד התרבות, אורלי פרומן. התרבות הערבית תחוזק עם 1.5 מיליון שקלים בשנה והתרבות הדרוזית תקבל מיליון שקלים בשנה.

עם התוספות, תקציב התרבות ל-2011 יהיה 608 מיליון שקלים, התקציב הגבוה ביותר שהיה לתרבות עד כה, אך עדיין מדובר בתקציב זעום שאינו בר השוואה למדינות באירופה. אחוז ההוצאה הממשלתית בישראל על תרבות מתוך כלל התקציב הוא 0.2%, לעומת 1.08% בפינלנד, 1.26% בצרפת, 1.56% בהונגריה ו-1.87% בנורבגיה.

יוזמת התוכנית, השרה לימור לבנת, הסבירה אתמול כי התוכנית נועדה לתקן עיוותי תמיכה קיימים. לדבריה, גופי תרבות בתל אביב וגוש דן זוכים ל-33% מתקציב התרבות, גופי תרבות בירושלים מקבלים תמיכה בשיעור 20% מתקציב התרבות, אזור הדרום מקבל 6% בלבד, ואזור המרכז, חדרה-גדרה, זוכה ל-6.4%. "יש כאן בעייתיות בתמיכה לאזורי הפריפריה", אומרת לבנת, שהדגישה כי אין בכוונתה לפגוע בתקציבי המוסדות במרכז, וכי הם חלק מתוכנית "נותנים במה". "אני מדברת על חיזוק, העצמה והנגשה של הפריפריה הגיאוגרפית והתרבותית. זה אינו בא על חשבון התרבות הקיימת אלא בשיתוף פעולה של מרכז-פריפריה".

במסגרת התוכנית, 4.5 מיליון שקלים בשנה יוקדשו לפרויקטים של מוסדות תרבות מובילים במרכז, עם קבוצות מקומיות בפריפריה: להקת בת שבע בדימונה ונתיבות, מרכז סוזן דלל באילת, הקאמרי באופקים וקרית שמונה, בית ליסין בעמק המעיינות, הבימה בשדרות ומעלות-תרשיחא, סימפונט רעננה בערד וטירת הכרמל, והאופרה הישראלית בקרית גת, קרית אתא ונהריה.

תקציב מוסדות התרבות בפריפריה יגדל ב-11 מיליון שקלים בשנה; 13 מיליון שקלים יוקצו למוסד "תרבות לישראל" שמחליף את "אמנות לעם" שהפסיק לפעול; ו-700 אלף שקלים יועברו לחיזוק פעילויות קיימות על ידי פסטיבלים בשדרות ונתיבות.

כמו כן, יוקמו שני מרכזי פרינג'; יוענקו 50 מלגות לסטודנטים מהפריפריה שלומדים אמנות; פסטיבל אנימציה יתקיים במגדל העמק; ופסטיבל קולנוע יתקיים בנצרת.

במשרד התרבות מאמינים כי התוכנית תצמיח תוצרי תרבות ישראלית מקומית, ובסיום הפרויקט יתקיים פסטיבל "נותנים במה" בעלות מיליון שקלים.

בתשובה לשאלה האם התוכנית לא מהווה מכה למוסדות הגדולים במרכז, שממילא סבלו בעשור האחרון מירידה בהיקף התמיכה לעומת המוסדות הקטנים, השיבה השרה: "אני לא חשה שנעשה חוסר צדק עם המוסדות הגדולים, במיוחד לאור העובדה ש-4.5 מיליון שקלים מיועדים דווקא למוסדות גדולים, וכך גם חלק ניכר מכספי התמיכה ל'תרבות לישראל'".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ