אמש בקונצרט: הנדל בתנאים מציאותיים

אמש בקונצרט

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

באורטוריה המפוארת "ישראל במצרים" של הנדל ניתנת הבמה קודם כל למקהלה. פרקי מקהלה רבים עוברים בסך, בלי חציצה של אריות או רצ'יטטיווים, מביאים את הסיפורים מספר שמות ואת האזכוריהם בתהלים במוזיקה תיאורית שממש מציירת את ההתרחשויות, למן "הפך את מימיהם לדם" ועד "שירו לה' כי גאה גאה". הכל באנגלית.

המקהלה שלוהקה לביצוע האורטוריה הפעם מנתה כ-70 משתתפים בסך הכל, והורכבה משתי מקהלות: "האנסמבל הקולי החדש" שהוא גוף מקצועי, ומקהלת הקיבוץ הארצי, שמונה לפחות 50 זמרים חובבים מנוסים (שהוכנו בקפידה). התוצאה הלמה את מה שהיה אפשר לשער מראש: צליל מקהלתי מתקבל על הדעת - לא יותר. הרי אין להגזים בציפיות מעשרות זמרים שאמורים לשיר יחד בדיוק, ובלי ערפול, סלסולים תובעניים למדי.

הפיסוקים (מבני הפראזות) שקבע מן הסתם המנצח דיוויד שטרן היו עשויים בטעם, אך מרכיב זה לא היה יכול לרומם את הרושם הכללי לדרגת הפאר וההדר שהיצירה יכולה להקרין. בנוסף, הניגודים הדינמיים לא היו חדים די הצורך, וגם את זאת יש לתלות במגבלות של המקהלה הענקית. ששת הזמרים הסולנים (כולם תוצרת הארץ) מילאו את משימתם כהלכה, ובראשם ראויים הפעם לציון הסופרן קלייר מגנג'י, הבס יאיר פולישוק והקונטרטנור אלון הררי.

עד כאן הנדל, אבל העיר העברית הראשונה תוססת מוזיקה, כך שהספקתי גם לטעום מדגם קטן מהופעת האנסמבל למוזיקה עתיקה "קלמאטיס" מבלגיה (זמרת וקבוצת נגנים קטנה) במוזיאון תל אביב הסמוך - קונצרט שפתח את הפסטיבל ה-13 ע"ש פליציה בלומנטל. מדובר בהרכב מלוטש, שמפיק צליל אותנטי בארוקיסטי רב חיות, ערב, בהחלט לא "דיאטטי". מותר להעריך שקונצרט זה מבשר רמה דומה גם בשאר אירועי הפסטיבל.

1. זמרים סולנים ישראלים, האנסמבל הקולי החדש ומקהלת הקיבוץ הארצי, עם התזמורת הסימפונית ירושלים, באורטוריה "ישראל במצרים". מנצח: דיוויד שטרן. כינור ראשון: ז'אנה גנדלמן. עוגב וצ'מבלו: יזהר קרשון. המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב. 2. אנסמבל "קלמאטיס" מבלגיה במוזיאון תל אביב

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ