בוטלה תוכנית המבנה החדש של בצלאל

הנהלת האקדמיה הירושלמית ביטלה במפתיע את הצעת תכנון הקמפוס שהגיש משרד האדריכלים הגרמני-טורקי studyo, והכריזה על תחרות חדשה. בין האדריכלים שהוזמנו להשתתף: קזויו סג'ימה וריו נישיזאווה מטוקיו, נורמן פוסטר הבריטי ומשרד BIG מדנמרק

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

הנהלת האקדמיה לאמנות בצלאל החליטה במפתיע לבטל את תוצאות התחרות הבינלאומית לתכנון הקמפוס החדש בירושלים, ולערוך במקומה תחרות תכנון חדשה, כך נודע ל"הארץ". התחרות שהוכרזה בספטמבר 2006 התקיימה במסגרת מעבר מתוכנן של כל מחלקות האקדמיה מהר הצופים לקמפוס במגרש הרוסים במרכז העיר. כ-180 משרדים מהארץ ומהעולם ניגשו לתחרות, ולאחר שני סבבים נבחרה פה אחד ההצעה של משרד האדריכלים הגרמני-טורקי studyo.

הסיבה הרשמית לביטול התוכנית היא שורה של שינויים שדרשו לאחרונה גופי התכנון בעיריית ירושלים. פרופ' ארנון צוקרמן, נשיא בצלאל, מסביר כי העירייה דרשה בין השאר להפחית שתי קומות מהבניינים בקמפוס, בשל המיקום הרגיש בלב העיר. "כתוצאה מהשינויים האלה ונוכח הזמן שעבר מאז התחרות, הרגשנו שהמשרד שנבחר לא יוכל להתמודד עם תכנון מחודש של השטח ועם הדרישות של ועדות התכנון", הוא הסביר.

עם זאת, נדמה כי חוסר הניסיון של המשרד הנבחר היה סיבה משמעותית לא פחות לפסילת התוכנית. מקור בכיר בהנהלת בצלאל מתח ביקורת על ההחלטה לבחור במשרד כל כך צעיר. "לכל אורך הדרך היו מחלוקות על המשרד הגרמני-טורקי. חבר השופטים רצה לתת הזדמנות למשרד צעיר, אבל כנראה שזה היה הרבה מעבר ליכולת שלהם". יש לציין כי עם חבר השופטים נמנו אדריכלים בעלי שם עולמי, בהם משה ספדי ופרופ' טושיקו מורי שכיהנה כראש בית הספר לאדריכלות בהארוורד.

בעקבות ההחלטה לבטל את התוכנית של studyo, מקיימת בימים אלה הנהלת האקדמיה מכרז סגור בהשתתפות שמונה משרדים מישראל ושמונה מחו"ל. בין המשרדים שאישרו את השתתפותם נמצאים כמה מהשמות המסקרנים והחשובים ביותר כיום בעולם האדריכלות: זוכי פרס פריצקר לשנת 2010 קזויו סג'ימה וריו נישיזאווה מטוקיו (סטודיו סאנה), האדריכל היפאני הידוע קנגו קומה, האדריכל הבריטי נורמן פוסטר ומשרד האדריכלים BIG מדנמרק.

סג'ימה ונישיזאווה ערכו ביקור קצר במחלקה לארכיטקטורה בבצלאל בזמן ביקורם כאן בפברואר. ייתכן שהביקור הזה היה חלק מההכנה לתחרות. אחד מהמשרדים הישראליים שאישרו את השתתפותם, הוא משה צור ואריה קוץ.

פרופ' צוקרמן מבהיר כי הפעם ייבחר המשרד על סמך ניסיונו בתכנון ובבנייה של מוסדות ציבוריים גדולים בכלל ומוסדות אקדמיים בפרט. בחודש הקרוב יבואו לישראל האדריכלים המשתתפים ויציגו את עבודתם. לאחר מכן יתנהל עמם משא ומתן וייבחר משרד מתכנן. "אני מקווה שנגיע להחלטה סופית עד סוף יוני וניגש לתכנון מואץ של השטח". פרופ' צוקרמן מוסיף כי האקדמיה הצליחה לאסוף עד כה את מרבית התקציב לבניית הקמפוס החדש - כ-360 מיליון שקלים. חלק ניכר מהסכום הגיע ממכירת הבניין הקיים בהר הצופים והשאר מתרומות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ