אמש בקונצרט: צלילים של נועם

התזמורת הקאמרית הרצליה בניצוח הרווי בורדוביץ

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

התזמורת הקאמרית הרצליה שונה מן המקובל: עיון בתוכנייה של הקונצרט אמש מגלה כי יותר משני שלישים מן הנגנים שהופיעו מוגדרים "אורחים" ובהם כמעט כל נגני כלי הנשיפה וההקשה, הקונטרבסים והוויולות. במסגרת מיוחדת זו משכיל המנצח הרווי בורדוביץ להפיק תוצאה מתקבלת בהחלט על הדעת מבחינת הצליל; ההרכב - תזמורת קאמרית שלמה, יותר מ-50 נגנים - נשמע כמצוי ברמה הממוצעת של אחדות מהתזמורות הקאמריות ה"רגילות". את התוכנית של אמש אפשר לכנות "צלילי נועם", אך עם קורטוב נועזות, בעצם: בורדוביץ בחר לחתום את הקונצרט בסימפוניה הבלתי גמורה של שוברט, שסיומה האינטרוברטי אינו מפיק מהקהל תגובת מחיאות עזה.

הקונצרט נפתח ביצירה אקסטרוברטית מאת המלחין האמריקאי דונלד גיליס שכותרתה "סימפוניה של כיף" ("Fun"), ושילובה מבטא מן הסתם את ההערכה שחלק ניכר מן הקהל היה שמח להיות נוכח בקונצרט של מוזיקה קלאסית קלה עם נימה ג'זית. אלא שגם מזווית קלאסית-קלה ביצוע יצירה זו הוא בזבוז 15 דקות, זמן שהיה אפשר להקדישו למוזיקה קלאסית-קלה טובה. בהמשך קיבלנו את הפנטזיה על נעימת "גרינסליבס", מאת ווהן-ויליאמס, וכבר כאן היה אפשר להתרשם שדרכו של המנצח מאופיינת בזהירות רבה מדי, סולידיות מופרזת. במרכז החלק הראשון התייצב הקונצ'רטו לחליל ונבל של מוצרט, שסיפק כצפוי את התמורה לכרטיס, בזכות נגינתו של החלילן איל עין-הבר. החסרון היחיד כאן היה באלאנס; הצליל הפתוח של החליל האפיל למדי על הנבל, שנפרט ברכות בידי הנבלנית מרינה גנשין.

לאחר ההפסקה הגיע העיקר, והוא ה"בלתי גמורה" של שוברט, כאמור, שבפרק הראשון בה צצו פה ושם השתתפויות של אחדים בקהל בזמזום הנושא המפורסם, מדי הופיעו. ביצירה זו בלטה ביתר שאת זהירותו המופרזת של המנצח מכל השתפכות, גישה שהביאה לכאורה את המוזיקה הגאונית "כמו שהיא", אך לא יכלה לקסום לאוזניים שמצפות לביצוע עם הרבה יותר יצירתיות ועניין.

התזמורת הקאמרית הרצליה בניצוח הרווי בורדוביץ. סולנים: החלילן איל עין-הבר והנבלנית מרינה גנשין. היכל אמנויות הבמה בהרצליה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ