ועדת "מעבדתרבות" של מפעל הפיס התפטרה עקב פסילת החלטותיה

יעל געתון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל געתון

חברי הוועדה של פרויקט "מעבדתרבות" של מפעל הפיס הגישו באחרונה את התפטרותם.

פרויקט "מעבדתרבות" נוסד לפני כארבע שנים במטרה לתמוך בקבוצות אמנות בפריפריה, ובמסגרתו פרויקטים אמנותיים שונים מקבלים מימון של 300 אלף שקל בשנה, במשך שלוש שנים. תפקיד הוועדה המקצועית הוא למיין ולהחליט על הקבוצות הנתמכות, וללוות אותן בתהליך היצירה.

הוועדה מורכבת מבמאית התיאטרון דניאלה מיכאלי, שחברה בה כבר שנתיים, וכן ממנכ"לית להקת בת שבע לשעבר נעמי בלוך פורטיס והאוצר עמי שטייניץ, שחברים בה מאז הקמתה. השלושה פנו במכתב למנכ"ל מפעל הפיס שאול סוטניק ולחברי מועצת הפיס לתרבות, בו הסבירו שהתפטרותם באה על רקע "הפרת עקרון הפרדת הרשויות בין הגוף המקצועי לגוף הפוליטי - תופעה שהביאה לכרסום מתמשך בסמכויות הוועדה ולבסוף לאי כיבוד החלטותיה", וכי הסיבה להתפטרותם היא שהמועצה לא קיבלה את החלטתם לתמוך בפרויקט "ארט-פקטורי", חממת התרבות לאמנים בבת ים, ללא נימוק משכנע.

חבר הוועדה שטייניץ אמר ל"הארץ" שכל מועמדות שהגיעה לוועדה עברה בדיקת עומק בקרב הגורמים האחראיים במפעל הפיס. לטענתו, מועצת מפעל הפיס מעלה בדיעבד הסברים מדוע לפסול את בחירת הוועדה, וזה "מתקבל בקרב חברי הוועדה המקצועית כהתערבות פוליטית. המועצה מורכבת מאישי ציבור פוליטיקאים, ובכל העבודה של הוועדה שלנו היה נוכח איש מטעמם, המועצה קיבלה החלטה לא ברורה שמערימים עליה נימוקים".

במכתב הוועדה נכתב גם כי פרויקט ארט-פקטורי נבחר "תוך בחינה מדוקדקת ובתיאום מלא לקריטריונים שהונחו בפנינו".

חברי מועצת הפיס לתרבות מסרו כי "ההחלטות התקבלו משיקולים מקצועיים בלבד. הפעילות בבת ים אינה מתאימה לפרויקט במובן אליו שאפה המועצה בחזונה ל'מעבדתרבות'. המועצה קובעת מדיניות ויש לה שיקול דעת. ההחלטות התקבלו אחרי דיונים וסיור בשטח". לדבריהם, הפרויקט בבת ים שונה מהפעילות של יתר המועמדים, "מדובר באמנים הפועלים כיוצרים עצמאים החותרים לתוצר עצמאי, במשכן אמנים ולא ב'מעבדתרבות' במובן שהמועצה תיכננה. המועצה מורכבת מאישי ציבור, אנשי תרבות ואמנים. מעת לעת המועצה מסתייעת בוועדות מקצועיות שתפקידן לייעץ לה. מרגע שהוועדה סיימה את עבודה והגישה את מסקנותיה המועצה דנה בהמלצות והחליטה את מה שהחליטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ