נקודות של אור וחושך בהחלטת בצלאל על ביטול תוצאות התחרות לתכנון הקמפוס החדש

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

הבשורה הטובה היא שבצלאל החליטה על ביטול תוצאות התחרות לתכנון הקמפוס החדש שלה במגרש הרוסים במרכז העיר, כפי שדווח השבוע ב"הארץ". ארבע שנים אחרי שמשרד "סטודיו" מקלן ואיסטנבול זכה בתחרות, והתוכנית עשתה לא מעט מטראז' בצינורות התכנון, הביטול היה מפתיע אבל גם צפוי.

כפי שנכתב כאן עם פרסום תוצאות התחרות ב-2007, הניסיון מלמד כי זכייה בתחרויות תכנון אינה ערובה למימוש ההצעה אלא אולי להפך. בתחרויות פתוחות כמו זו של בצלאל הסיכוי למימוש קטן עוד יותר: כעסקת חבילה עם התוכנית הזוכה, מקבל המזמין גם את המתכנן, חתול בשק שאתו יצטרך לשתף פעולה ולעבור את כל מדורי התכנון, האישור, הביצוע. כישרון, כפי שמתברר, הוא לא הכל.

הבשורה הרעה היא שבצלאל עשתה רק חצי עבודה. אחרי שהתחרות המקורית לא עלתה יפה, האקדמיה לא ניצלה את המצב כדי לרדת מהעץ של הקמפוס החדש אלא המשיכה לדבוק ברעיון ואף הודיעה על כוונתה להכריז על תחרות חדשה לתכנון הפרויקט, עם מוזמנים נוצצים ויקרים בהרבה מהמשרד הצעיר והמסכן שזכה בתחרות המקורית. היה ראוי שבמקום תחרות תכנון, תמנה האקדמיה ועדת חיפוש לאיתור מבנים פנויים קיימים במרכז העיר ותכשיר אותם לצרכיה. בכך היתה חוסכת לא מעט כסף ומשאבים של כדור הארץ, וגם הרבה כאבי לב; היתה מגשימה בהצלחה רבה יותר את חזונה לחזור למרכז העיר ולהשתלב ברקמה האורבנית הקיימת, וגם היתה משמשת סמל ומופת לגישה ירוקה לבנייה, כלומר להימנע מבנייה.

רעיון שאולי כדאי לבחון ברצינות הוא הסבתו לצורכי האקדמיה של בניין הספרייה הלאומית בקמפוס גבעת רם, העומד להתפנות אחרי שיוקם בניין חדש בעבורה באזור. במחשבה שנייה, היה ראוי שהספרייה תישאר במקומה בבניין המודרניסטי ההרואי שלה, ותימנע הקמתו של עוד בניין חדש ומיותר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ