מה מסתתר מאחורי הדיוקן של נינט טייב שהופיע על שער כתב העת "מעין"?

דניאל ראוכווגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל ראוכווגר

בקיץ האחרון, כשנתבקשה לצייר דיוקן של הזמרת והמוסיקאית נינט טייב לפרסום בגיליון "לאשה" שעסק בנשים ואמנות, ניסתה האמנית הצעירה כוכבית קדושים, בת 33, לדמות בעבודתה הילה השמורה לכוכבים. לצורך הציור השתמשה בצילום של טייב של עדי אורני. "רציתי שתיראה זוהרת, סטייל 'כוכב נולד'", היא אומרת.

העובדה התקדמה באופן שונה משציפתה. "יצא לי משהו מאוד אפל שבסופו של דבר לא רצו לפרסם אותו", מספרת קדושים. "ניסיתי שוב ושוב לייצר משהו יותר אימפרסיוניסטי, עם גוונים יפים, אבל הצבעים נשארו עכורים. אני חושבת שהדיוקן מגלה אותה ברכותה, מאחורי הבמה או מחוצה לה, לא בתפקיד".

זמן קצר מאוחר יותר, עורכי כתב העת האלטרנטיבי לתרבות "מעין" (בעריכת יהושע סימון ורועי צ'יקי ארד) קיבלו את ציורה ברצון ופירסמו אותו על שער הגיליון האחרון, שיצא לאור בדצמבר 2010.

"אגיד לך את האמת, לא יצא לי להכיר את נינט", מספרת קדושים. "אני חושבת שהמפורסמים, מכתיבי הדעה, הם מעניינים לא פחות מ'עלובי החיים'". בעבר כבר ציירה דיוקן של אורלי ויינרמן, אך היא מעידה כי איננה נמשכת לז'אנר באופן מיוחד.

נטלי לוין, עורכת "החדש והרע" (מוסף האמנות של "מעין"), אמרה כי ההחלטה להשתמש בדיוקנה של טייב לשער התקבלה לאחר שבגיליון הקודם הופיע הדיוקן בו ציירה קדושים את ויינרמן "עם שורשים בלונדיניים, וזה היה נראה לנו המשך טבעי לסדרה של פורטרטים של כוכבי פופ. במעין יש הרבה פעמים עניין לגבי השערים. בזמנו, כששמנו את עזמי בשארה של פהד חלבי, זה יצר הד גדול".

נקודה מעניינת נוספת מבחינתה של לוין הייתה העובדה שזהו ציור בהזמנה, שלא התאים לכוונה ולציפיות של המזמין. "אנחנו חשבנו שדווקא הטראגיות שבפורטר והסיפור המצחיק הזה על פטרונות בשקל, משקפת את התרבות הפופולרית בארץ, אבל אולי זה בכלל היתה התחשבנות עם עיתוני נשים", אומרת לוין. "התגובות לשער היו מעולות".

"הפתיע אותי שבחרו לשים את העבודה על השער של מעין", אומרת קדושים. "כששאלתי את נטלי לוין למה הם בחרו בציור, היא אמרה שזה ציור יפה ושנינט ניראת דמות מרתקת. אני לא חושבת שצריך להאמין למכתיבי דעות. צריך לגבש דעה עצמאית, ודווקא נינט ניראת לי מאוד אומללה, די מסכנה למען האמת".

קדושים, שלמדה במשך שנתיים בביה"ס לאמנות "המדרשה" בבית ברל, מתגוררת בתל אביב ב-12 השנים האחרונות ולומדת היום לתואר שני במקרא. "מכרתי אותה בסוף, את 'נינט', לאיש עסקים צעיר שמתחיל אוסף", היא מספרת. "הוא קנה אותה בכמה אלפים וסגר לי קצת את המינוס".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ