מפונינט ועד פס כסף - כך מתחדשת נינט טייב

ה"פונינט", ה"קרחטייב", הכובע הכתום והפס הכסוף בשיער. נינט מסבירה מדוע היא מתעקשת להמציא את עצמה מחדש

שחר אטואן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחר אטואן

הדבר הראשון שלוכד את תשומת הלב בהפתעה במפגש עם נינט טייב הוא ממדיה הפיסיים. היא נראית קטנה הרבה יותר מהדמות שמצטיירת בהופעותיה באמצעי התקשורת. במקרה שלה זהו אינו הפער שעשויה ליצור הילת הכוכבות בין נוכחותם האגדית של גיבורי המסך הגדול לממדיהם האנושיים. "בנות עם חזה גדול נראות אוטומטית גדולות יותר בתמונות", היא פוסקת בפשטות.

בסלון דירתה שבצפון תל אביב, לבושה בקרדיגן קטן מעל לגופייה הדוקה וחצאית טריקו רפויה באורך הברך, בגווני פחם ושחור, מטפחת פרחונית בהירה כרוכה ברפיון סביב צווארה ומתחת לפניה הנקיות מאיפור, יופיה בולט מיד. אבל קשה לשייך לה את הנוכחות החזותית הסוערת שצברה בשמונה השנים שחלפו מאז פרצה לתודעה הלאומית. שום דבר בהופעתה הפשוטה אינו מסגיר זאת. למעט אולי הגל הכסוף, שהיה עד לא מזמן צהבהב, שמעטר את שערה הסמיך שנאסף ברישול מסוגנן. בציפורניה הקצרות עדות נוספת: כולן משוחות בלק סגול, פרט לאצבע המורה שבכף ידה השמאלית שנצבעה בכתום. "ככה אני אוהבת את זה. אני צריכה תמיד שמשהו יבלוט ויסיט לי את המבט", היא אומרת. "ואז אני צובעת חצי ראש בבלונד..." היא מוסיפה בחיוך. אפילו שזה נאמר במידה רבה של אירוניה עצמית ובקריצה להדים שעוררה בתקשורת גחמתה האחרונה, אפשר לזהות בדבריה הצהרת כוונות. "מאז הילדות שלי הייתי מנסה כל מיני שילובים מוזרים", היא מתוודה. "עד עכשיו זה לא היה מודע, אבל מאז שהחלו להסב את תשומת לבי לשינויים הרבים שאני מכניסה בהופעה שלי, הבנתי שבעצם תמיד הייתי ככה".

נדמה שכל אחד מחזיק בדעה מגובשת על הופעתה החיצונית של טייב. סטייליסטים ומבקרי אופנה מטעם עצמם מנתחים ללא הרף כל בחירה סגנונית חדשה, חולקים מחמאות לעבודה הנפלאה שעושה הסטייליסט האישי שלה, גדי אלימלך, או מגנים את ניסיונותיה המגושמים של כוכבת הפופ לשרטט קו מוסיקלי חדש דרך שינויים במלתחה. אלו שאינם מתעניינים באופנה קושרים זאת למצב נפשי רעוע. "אנשים רואים תמונת פפראצי ואומרים 'נו, טוב, היא השתגעה'. הם לא מקדישים לזה זמן או מחשבה".

טייב עצמה הקדישה המון מאלה לעיצוב הופעתה בעשור החולף. בפרק הזמן שחלף מאז התנוסס כוכב זהוב מעל גופייתה השחורה בגמר "כוכב נולד 1" ב-2003, ועד להופעתה בחודש שעבר על במה אחת עם תזמורת הסימפונט ברעננה היא עבדה קשה בדרכה להיות כוכבת פופ שחזותה מעוררת דיונים ציבוריים ערים. לדבריה, טובה'לה חסין, שעיצבה לה את הבגדים שלבשה בגמר, הסבירה לה לאחר מכן ששתלה בהם את הכוכב כי רצתה שתזכה. "תודה שנראיתי קצת כמו מתאגרפת", היא אומרת, מתייחסת לתצלום מרגע הזכייה שבו היא מניפה את שתי ידיה באוויר בתנועת ניצחון.

זמן קצר לאחר לידתה המחודשת ככוכבת פופ לאומית, הוזמנו ארבעה צלמי אופנה מקומיים להעניק פרשנויות חזותיות חדשות לדמותה. בכתבת אופנה שהתפרסמה במוסף "סגנון" של "מעריב", היא הוצגה בין היתר בדמותה של המונה ליזה או מחופשת לגבר. מאז, אירועים מכוננים הציגו פנים נוספות של הכוכבת - השיער הקצר שגדל ונצבע בסגול זרחני, כובע כתום בצורת לביבה שנחבש למסיבת יום ההולדת שאירגנה לבן זוגה השחקן יהודה לוי ב-2009 והופעתה המחוספסת בטקס פרסי המוסיקה של ערוץ אם-טי-וי בברלין בסוף אותה שנה. חלקם טבעו מונחים חדשים כמו "פונינט" (פוני שנגזם לקראת הופעתה במופע הגמר של "כוכב נולד 4" ב-2006) ו"קרחטייב" (שיער ראשה שנגזם כמעט כליל בפרסומת לחברת סלולר שנה לאחר מכן).

לטייב יש דרך מסוימת להציג את עצמה בציבור. "זה היה מחריד איך שהתלבשתי באותו הערב", היא אומרת כעת על בגד הגוף והחצאית הקצרה שלבשה למסיבת ההפתעה של בן זוגה. "אבל הכובע היה מצוין. על זה אני לא מתחרטת. חוץ מזה, אם לא ננסה וניקח סיכונים הכל יהיה משעמם מאוד ולא נלמד שום דבר, לא?"

לאורך השיחה היא מדברת בפתיחות משכנעת ושובת לב. אם החזות הנעימה וגלויית הלב שהיא מציגה היא אחת נוספת מתוך ארסנל התלבושות שלה, אז היא ראויה לאות כבוד על הופעה מרשימה במיוחד. אבל בכנות, היא אומרת, היא לא מבינה מדוע כולם נטפלים לכל בחירה סגנונית שלה. "הרי בחו"ל יש אמנים שמתלבשים באופן הרבה יותר הזוי ולא עושים להם כאלה סצינות. אנחנו חיים במדינה שהיא שמרנית בבסיס שלה, לכן כל דבר שקצת חורג מהמרכז נראה מיד מוזר".

כשחושבים על כך, מה כה מטלטל או חדשני בפוני קצר, שיער שנגזם דק או נצבע בגוון עז? אפילו בשדה הפופ המקומי אפשר למצוא לזה לא מעט תקדימים, כמו למשל תספורתה הקצרה בסגנון גברי של סי היימן, או בצבעים שהחליפו בשערן גני תמיר וקורין אלאל בתחילת דרכן.

הרבה לפניה, ריטה השתמשה בשמלות ובתסרוקות משונות על הבמה ומחוצה לה, וגם אליה נטפלה התקשורת. בהופעתה בתחרות הקדם אירוויזיון ב-1986, כתף אחת שנחשפה מבעד לז'קט צהוב שלבשה ושנשמט במהלכה, עוררה התעניינות עצומה והפכה את הזמרת לדמות מדוברת. אבל הזמנים השתנו מאז, וכדי להבין עד כמה, די להיזכר בביקורות הקשות שספגו כוכבים כירדנה ארזי על נכונותם להשתתף בתשדירי פרסומת תמורת סכומי כסף נכבדים.

במקרה של נינט, התספורת הנועזת שעשתה במסע הפרסום היא שעמדה במוקד הדיון הציבורי. "בגלל שאנשים סימסו והצביעו לי זה גורם להם להרגיש שיש להם בעלות עלי. ואז הם גם שואלים אותי 'מה את עושה? השתגעת? מה את צובעת את השיער שלך ככה? את משוגעת?'"

עד לא מזמן, המעצב הנערץ עליה היה ג'ון גליאנו. לדבריה, אהבה את עיצוביו עוד לפני שידעה מיהו המעצב שעומד מאחוריהם. "אין לי פריטים שלו בארון, אבל מבחינתי הוא תמיד היה המעצב בה"א הידיעה. גדי ואני היינו מפנטזים תמיד על זה שניסע לפגוש אותו בפאריס, אבל מאז ההתבטאויות שלו הוא מחוק מבחינתי".

טייב היא כוכבת הפופ הראשונה בישראל שהיא תוצר של תוכנית מציאות, ושל תרבות פופ שנשפטת בראש וראשונה על פי המראה החיצוני שלה. ככוכבת פופ שנבחרה על ידי העם, רמת ההזדהות שהיא מעוררת בו גורפת מכל קודמיה. אם לפניה כוכבי פופ התקיימו במרחב עצמאי שמנותק מעט מן העם, טייב היא נציגתו הרשמית. ככזאת, בחירותיה האופנתיות מנסחות סולם ערכים לציבוריות הישראלית. ומשום כך, צביעת השיער, גילוחו, או כל שינוי חד בסגנון הלבוש, סופגים חצי ביקורת ונחקקים בקורותיה.

גם אם בסברה הרווחת, הגורסת שנתיב ההשתנות של הופעתה החיצונית חופף למסע הגיאוגרפי שעשתה הנערה מקריית גת אל לב ההוויה התל-אביבית, יש מידה רבה של אמת, השינויים בהופעתה מייצגים באותה מידה מסע ההתבגרות של כל נערה. למעט הבדל קטן: במקרה של נינט זה נעשה תחת עיניה הבוחנת של הציבוריות הישראלית.

בהעדר תקדימים בזירת הפופ הישראלית, אולי יהיה נכון יותר לבחון אותה ביחס לעמיתיה מהזירה הבינלאומית כדוגמת ג'סטין ביבר, קייטי פרי או בריטני ספירס. כמו ריהאנה או ליידי גאגא, טייב נשפטת בראש וראשונה על פי הקוד האופנתי, והיא משתפת פעולה עם התיאבון של קהל מעריציה והתקשורת ובוראת את עצמה מחדש מעת לעת. כמו אצל ביבר, גם במקרה של טייב אין מקום ליותר מכוכב אחד, ללא קשר לגודלה של המדינה שבה הוא פועל. זה יכול להסביר מדוע איש ממשתתפי "כוכב נולד" לא הצליח לעורר סביבו מהומה תקשורתית כמוה. טייב היתה הראשונה, לטוב ולרע.

בימים אלו היא עובדת על אלבום באנגלית שישווק בחו"ל. לטענתה, היא הקדישה מעט מחשבה לאופן שבו תרצה להציג את דמותה הבימתית מעבר לים. במובן הזה האנונימיות שלה תהיה יתרונה היחסי. "ליידי גאגא זו לא דמות שאני מתחברת אליה", היא אומרת. "יש בה משהו מוחצן מדי ולא מסתורי. אני לא מאמינה למה שהיא מנסה להציג והיא לא מעניינת אותי. את ריהאנה אני אוהבת מאוד. יש בה משהו שמסקרן אותי".

אשר לממד הפרובוקטיבי שבהופעותיהן של כוכבות הפופ הללו, היא אומרת, סביר יותר להניח שתבטא זאת באמצעות התכנים של שיריה. לעירום יש משמעות שונה בשבילה. "הייתי שמחה להסתובב עירומה ברחוב", היא אומרת, "כי עירום מסמל בשבילי השלמה עם הגוף".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ