דניאל ראוכוורגר

האגף החדש של מוזיאון תל אביב הוצג במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק

מוזיאון תל אביב לאמנות קיים בשבוע שעבר מפגש עם התקשורת הבינלאומית במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק (מומה), כדי להציג את האגף החדש של המוזיאון, שעתיד להיפתח בסוף חודש אוקטובר. במפגש נשאו דברים האדריכל פרסטון סקוט כהן, ראש עיריית תל אביב רון חולדאי וסמנכ"לית מוזיאון תל אביב שולי כסלו (שדיברה גם בשמו של המנכ"ל והאוצר הראשי פרופ' מרדכי עומר, שנבצר ממנו לבוא). כמו כן נכחו פול (שמואל) והרטה עמיר, שהבניין החדש שנבנה בעלות של 55 מיליון דולר נקרא על שמם בעקבות תרומה של 10 מיליון דולר שהרימו להקמתו.

כסלו הציגה את אזור המוזיאון כקומפלקס התרבות החשוב ביותר בישראל, ובו מלבד המוזיאון ספריית בית אריאלה, המשכן לאמנויות הבמה והיכל המשפט. בדבריה לא התייחסה לסמיכותו לקריה הצבאית (מחנה רבין) וזו טושטשה בהדמיות שהוצגו.

לדברי עו"ד חיים סאמט, שמכהן כסגן יו"ר הדירקטוריון של המוזיאון וממונה על הכספים בפרויקט האגף החדש, לא היתה סטייה מהתכנון התקציבי במשך הבנייה, על אף המשבר הכלכלי שפרץ בעיצומה. בין השאר איפשרו זאת, לדבריו, נדיבותם של התורמים והירתמותה של עיריית תל אביב שהקצתה שליש מהתקציב.

הרטה עמיר אומרת בשיחה עמה: "מוטי עומר פנה אלינו לראשונה בעיצומה של האינתיפאדה השנייה, כשהמצב היה שחור, בבקשה לעזור בתחרות לבניית האגף החדש. אחרי שכהן זכה בתחרות החלטנו לתרום את הכסף גם להקמת ההצעה הזוכה". היא מוסיפה: "תרמנו סכום שווה למוזיאון ישראל ולמוזיאון תל אביב בהחלטה מודעת. הרגשנו שישראל צריכה יותר ממוזיאון גדול אחד".

אביטל בורג, ניו יורק

תערוכת יחיד לרועי רוזן בוורשה

אתמול נפתחה התערוכה "המת הפעיל - רועי רוזן" במרכז לאמנות עכשווית במוזיאון זאמק בוורשה. זאמק, אחד המוזיאונים החשובים באירופה, הציג בשנה האחרונה תערוכות יחיד של אמנים מרכזיים כמו כריסטיאן בולטנסקי ומירוסלב באלקה. את תערוכתו של רוזן אוצר סטאך זלבובסקי והיא תוצג עד תחילת חודש יולי.

זו התערוכה הגדולה ביותר שהציג רוזן. היא תכלול כ-150 עבודות אמנות שיחולקו לשמונה חללי תצוגה. זו גם תהיה הפעם הראשונה שבה מוצגת פרישה רטרוספקטיבית של עבודותיו של רוזן, ובה בין השאר מיצבי טקסט וציור, עבודות וידיאו וסרטים. עם זאת, התערוכה מתוכננת ברצף נושאי ולא כרונולוגי, המתמקד במוטיב חוזר בעבודותיו של רוזן: יצירת סיטואציות של מוות בחיים והיפוך יחסי העבר וההווה.

רועי רוזן, אמן וסופר, הוא ראש התוכנית ללימודי המשך במדרשה לאמנות ומרצה בבצלאל. סרטו האחרון, "צא", זכה בפרס הסרט הטוב ביותר באורך בינוני בפסטיבל ונציה האחרון. עבודתו "הילריוס" מיועדת לתרומה לאוסף מוזיאון זאמק על ידי עמותת אאוטסט, התומכת בתערוכה זו.

פרס אוסף יגאל אהובי הוענק לנטליה זורבוב

האמנית נטליה זורבוב היא זוכת הפרס מטעם אוסף יגאל אהובי לשנה זו, המוענק ביריד "צבע טרי". פרס זה כולל מענק כספי בסך 40 אלף שקלים וכן הצגת תערוכת יחיד ביריד בשנה שלאחר הזכייה. בין השאר ציינה ועדת השופטים, שבראשה עמד יגאל אהובי ועמו יגאל תומרקין, עדנה מושנזון, שי רוזן ושרית שפירא, כי ציוריה של זורבוב "מנסחים בדרכם הבלעדית רגע נורא ונפלא כאחד".

עוד מ"צבע טרי": עבודתו של האמן עידו אברמסון, "Welcome to Lebanon #1", שהוצגה גם היא ביריד, זכתה בפרס "בחירת הפטיש" של סותביס לשנת 2011. העבודה תוצג ותוצע למכירה במכירה פומבית של סותביס בניו יורק שתתמקד באמנות ישראלית.

המכירות ביריד, שכ-32 אלף מבקרים פקדו אותו השנה, היו טובות יחסית, על פי הדיווחים. חממת האמנים העצמאיים, שבה נמכרו עבודות אמנות ללא תיווכן של גלריות מסחריות, דיווחה על הכנסה כוללת של כ-2 מיליון שקלים.

גידי רובין וערן גילת יציגו תערוכות יחיד בניו יורק

"Shallow Waters", תערוכת יחיד של האמן גידי רובין, תיפתח ב-6 במאי בגלריה הוספלט בניו יורק. זו תהיה תערוכת היחיד השנייה של האמן במקום ובה 22 ציורים חדשים וכן עבודת הווידיאו-אנימציה הראשונה שיצר. מקורם של הדימויים בתצלומי משפחה של רובין מתחילת המאה ה-20 באירופה. רובין, בן 38, חי בעשור האחרון בלונדון.

עוד בחודש הבא תיפתח בניו יורק, במסגרת פסטיבל הצילום ה-11, תערוכה של ד"ר ערן גילת, מדען העוסק בנוירו-ביולוגיה ובחקר הלב. בדצמבר האחרון הציג בבית האמנים ע"ש זריצקי בתל אביב תערוכת יחיד ושמה "דרכן", שבעקבותיה הוזמן לקחת חלק ולהציג בפסטיבל. התערוכה תוצג באזור דמבו בברוקלין.

תערוכה על אמנות אמריקאית משנות ה-20

החל בחודש אוקטובר השנה יציג מוזיאון ברוקלין תערוכת אמנות מקיפה ששמה "צעירים ויופי: אמנות אמריקאית של שנות ה-20". על פי התכנון, תכלול התערוכה פכ-140 ציורים ופסלים של 67 אמנים, בהם אדוארד הופר, ג'רלד מרפי, ג'ורג' קופלנד-אולט, לואיג'י לוצ'יוני ואימוגן קאנינגהם.

בבסיס התערוכה עומדת הטענה כי התמורות הדרמטיות שחלו בחייהם של אמריקאים רבים בעקבות מלחמת העולם הראשונה הביאו לשינוי ותגובה אמנותית חזקה בקרב אמנים רבים, שהתייחסו בעבודותיהם לתיעוש, למכניזציה ולעיור המהיר. עבודות רבות בתערוכה מזכירות באופיין אמנות אירופית של זרמי הניאו-ריאליזם, פוסט-אימפרסיוניזם ואוונגרד, של אמנים כמו מוראנדי, בראק ופיקאסו.

התערוכה תחולק לשני חלקים מרכזיים: האחד, "קלוז-אפ", יציג דיוקנאות, והשני, "Silent Pictures", יתמקד בהתבוננות בסביבת החיים ושגרתם. התערוכה תוצג במקום עד ינואר 2012 ולאחר מכן תנדוד למוסדות נוספים בארצות הברית.

ויטו אקונצ'י ירצה בבצלאל ובמדרשה

האמן והאדריכל האמריקאי ויטו אקונצ'י יבוא לישראל בעוד שבועיים ויקיים סדרת הרצאות באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל בירושלים ובמדרשה לאמנות בבית ברל.

אקונצ'י, בן 71, החל את דרכו האמנותית בשנות ה-60 בניו יורק, כמשורר וכעורך המגזין "9-0" יחד עם ברנאדט מאייר, והיה לאחד האמנים הקונצפטואלים המשפיעים בעולם, בתחומי הווידיאו, המיצב, הפיסול והמיצג. כיום הוא גם מתכנן פרויקטים בשדה האדריכלי ובעיצוב נוף. עם עבודותיו הבולטות נמנית "Seedbed" (משנת 1971), שהוצגה בגלריית סונאבנד בניו יורק. אקונצ'י שכב בה מתחת לבמה משופעת עשויה עץ בעודו משמיע אנחות ופנטסיות ארוטיות לתוך מגבר קול. בביאנלה הקרובה בוונציה ישתתף בתערוכה הקבוצתית הגדולה "Personal Structures", שבה יציג יחד עם האמנים מרינה אברמוביץ', קרל אנדרי, הרמן דה פריס ועוד.

את הרצאותיו, שיתקיימו ב-15 וב-16 במאי במחלקה לארכיטקטורה ובמסגרת לימודי התואר השני באמנות בבצלאל וכן בבית הספר המדרשה, יזמה נעמי לב בשיתוף בצלאל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ