מוסיקה קלאסית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המלצת השבוע

שבוע עם נטלי סטוצמן

מצו, שני ורביעי, 21:30

על עטיפת הדיסק החדש שלה שיצא החודש, "פרימה דונה" שמו וכולו אריות מאופרות של ויוולאדי בשירתה, מצולמת נטלי סטוצמן כשידיה משולבות ובאחת מהן אחוז שרביט מנצחים קטן וראשו אדום. אף שהיא לא נעזרת בשרביט ניצוח באמת, בכך מבטאת סטוצמן את הגשמת החלום שלה: לשיר כסולנית ולנצח על תזמורת בו-בזמן - כנראה הזמרת הבינלאומית הראשונה שעשתה זאת אי פעם. סטוצמן ילידת צרפת (מאי 1965) היא זמרת אלט נהדרת, בפסגת הנוף האופראי והבארוקי העולמי, ולזכותה עשרות הקלטות, וקונצרטים על הבמות החשובות.

את הקריירה החדשה שלה כמנצחת התחילה בתזמורת "אורפיאו 55" שהיא עצמה ייסדה ב-2008 והשבוע במצו אפשר יהיה לשמוע אותם - תחילה באריות של באך, רפרטואר בו מתמחה סטוצמן: ביום שני, אחרי סימפוניה מקנטטה 169 והקונצ'רטו לשני כינורות, היא תשיר אריות, ביניהן מ"מתיאוס פסיון" וכן קנטטה שלמה לאלט (מס' 35). סרט תיעודי על הזמרת-מנצחת והתזמורת שלה ימשיך את הערב; וביום רביעי: קונצרט שהוקלט בשבוע שעבר וכולו תוכנית ויוואלדי על פי הדיסק החדש, ובה אריות שכתב ויוולאדי לזמרים הסריסים של זמנו - באופרות, חלקן נשכחות, כמו "יהודית המנצחת" ו"אנדרומדה המשוחררת".

עוד המלצות

אמיל גיללס

מצו, שישי, 23:00

הארכיון המוסיקלי מציג את אחד מגדולי הפסנתרנים של המאה, אמיל גיללס - אולי מקור השם היה "הלל" - הרומנטיקן הווירטואוז, כאן בקונצ'רטו הראשון של צ'יקובסקי, ובקונצ'רטו של אדוורד גריג. אחד האמנים הסובייטים הראשונים שהורשו לנגן במערב, הוא מנגן כאן עם התזמורת הסימפונית הלונדונית בניצוח קולין דייויס, בהקלטות מ-1979-1980.

רביעיית קרונוס

מצו, שישי בחצות

בקונצרט מ-2008 מגישה הרביעייה מיצירות ג'ון אדמס, הילדגרד פון בינגן, בגטלות של וברן, ועיבודים של תלוניוס מונק ושל מוסיקה עממית - תוכנית אופיינית לאנסמבל הזה, ששינה לגמרי את התפישה על הרפרטואר והצליל של רביעיית כלי קשת.

שיר השירים

קול המוסיקה, ראשון עד רביעי, 13:00

רבים הלחינו את הטקסט הכי יפה בתנ"ך, והתוכנית "זרקור" מוקדשת להם: עם מזמורים מימי הביניים, יצירות יוהן כריסטוף באך ועמנואל שברייה, וקנטטה מאת עזרא אהרון בהשתתפות לילית נג'אר וג'ו עמר. עוד לאורך השבוע מיצירות צבי אבני, נועם שריף, פאול בן חיים, פלסטרינה, ווהן-ויליאמס וגיל שוחט.

ברליוז בוורסאי

ארטה, ראשון, 17:10

שידור חי מארמון ורסאי ובו מנצח מרק מינקובסקי על תזמורת נגני הלובר בקונצרט שכולו ברליוז: מחזור השירים "לילות קיץ", והסימפוניה עם ויולה סולו "הרולד באיטליה".

באך עם ה"פטיט בנד"

מצו, ראשון, 22:55

"על מה תהמה, לבי?" הקנטטה מס' 138 של באך, היא אחת היצירות שתבצע בערב זה תזמורת ה"פטיט בנד" בכלים אותנטיים. סיגיסוולד קאוקן מוביל.

באך עם אנדרס שיף

מצו, רביעי, 23:00

רסיטל חובה: מפסטיבל באך בלייפציג האחרון מנגן אנדרס שיף הנהדר תוכנית שכולה באך: כל שש הסוויטות הצרפתיות, פתיחה צרפתית, ואת "הקונצ'רטו האיטלקי", שבו כלל באך תזמורת וסולן בפסנתר אחד.

אפשר גם

* המשיח. לאורטוריה של הנדל אפשר להקשיב בלי סוף ולגלות בה פינות נסתרות - כאן עם אנסמבל מתיאוס בניצוח ז'אן-כריסטוף שפינוזי (ארטה, ראשון, 10:55).

* סטבאט מאטר. המזמור המריאני העתיק "עמדה האם הבוכייה" הולחן על ידי רבים ב-800 שנים האחרונות, וכאן יושמעו הגרסאות של פלסטרינה, הנדל ורוסיני, אחרי המקור הגרגוריאני (קול המוסיקה, ראשון, 16:00).

* מסעות הנדל באירופה. סרט תיעודי עוקב אחרי אחד המוסיקאי הבינלאומי במסעותיו מהעיר האלה בגרמניה להמבורג, פירנצה, רומא, ונציה, ולבסוף לונדון. בסרט קטעים מהאופרות רינאלדו ואגריפינה, בשירת מגדלנה קוזנה וסנדרין פיו (ארטה, שני בחצות).

* בשידור ישיר. הוויולנית טביאה צימרמן מצטרפת לתזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור לנגינת הקונצ'רטו לצ'לו של אלגר בעיבוד לוויולה, וליצירות מנדלסון ובטהובן ("ארואיקה") דייוויד שטרן ינצח (קול המוסיקה, חמישי, 20:05).

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ