אוצר ציוני מאוד

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

לפני כמאה שנה כתב שלום עליכם, בדרכו מרוסיה לארצות הברית, מחזה על יהודים שחולמים על אוצר שחבוי בעיירתם, וכבר כל כך רבים על מה שיעשו כשימצאו אותו, עד שהם הורסים את המעט שיש להם מבלי שימצאו אותו. המחזה הוצג מאז עשרות פעמים, גם בארץ, ובכל פעם הלקח שלו הוא שיהודים יודעים בעיקר לריב ביניהם על מה שעוד אין להם.

הפעם בתיאטרון היידישפיל נוספו לעלילה פזמונים, המאטים אותה עוד יותר. החלק הראשון נגרר עד אין סוף, עד שהעלילה מסתבכת כראוי, והעשיר היהודי לי מוזגובייר (מוטי גלעדי בהופעת אורח) מתחייב להשיא את בתו הבתולה גם לחלפן הכספים שבנו מצא את מטבע הזהב, שהוא רמז לאוצר, וגם לשוטר המשומד שרוצה לחזור להיות יהודי.

החלק השני קצר יותר והמון קורה בו. בן הדוד שמגיע מארץ ישראל מסביר שאוצרם של היהודים הוא בעבודת כפיים, התפאורה של אלכסנד ליסיאניסקי מתפרקת להפליא, סמל לחורבן הבית, ומסתבר שגם האיום הקיומי על היהודים לא היה אלא בדיה, ובסוף כולם מוכנים לעלות לארץ ישראל כדי לבנות שם את המדינה היהודית, שתדע לחיות בלי מחלוקות בין יהודים.

ויושבים להם יהודים יקרים ויהודיות יקרות באולם בבית ציוני אמריקה ושומעים את המעשיה היהודית הזאת ביידיש עסיסית, שבאמת מהנה (כן, ביידיש זה אכן מצלצל יותר טוב) ויודעים שהתקווה התמימה הזאת של שלום עליכם התבררה להיות עורבא פרח, ואנחנו ממשיכים לריב כאן בעברית על האוצר שאין לנו והורסים את הבית שבקושי עומד, וכל זה מבלי להזכיר את הסכנות שהן אמיתיות.

אין לי טענה גדולה להצגה הזו בערכה הבידורי, והיא נעשתה בכוונה טובה ובתמימות גדולה. אבל העלילה הזאת ראוייה שיתייחסו אליה ברצינות, שתחשוף את הזיוף שבתמימות ואת האימה שבהתגשמות חלום האוצר. אבל זה כנראה לא יכול לקרות ביידיש.

תיאטרון היידישפיל מציג "נאפאלעאנס אוצר", קומדיה מוזיקלית על פי מחזה של שלום עליכם. פזמונים: מיכאל פלזנבאום. מוסיקה: מישה בלכרוביץ'. תפאורה: אלכסנד ליסיאנסקי. עיבוד מחודש ובימוי: מוטי אברבוך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ