מה עושה פמיניסטית פולנייה שמגיעה לכינוס דיפלומטים?

צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפי סער

תחילה הקדמה: נשבעתי לעצמי שבמשך כל הרשימה הזאת לא אגרר לבדיחות על פולניות. אני מקווה שאעמוד בזה.

ולמה נזקקתי להבטחה הזאת לעצמי? כי ענייננו היום הוא פמיניזם פולני.

כן כן.

אנו רגילות כל כך להתייחס לפמיניזם האמריקאי, כמובן לישראלי, קצת לאנגלי או לצרפתי; לקנא בסקנדינביות, שיהיו בריאות; לעתים - לא די קרובות - להביט קצת לעבר אחיותינו במזרח התיכון; אבל יש מחוזות שאנחנו לא יודעות ולא מתעניינות מה קורה בהם מבחינה זו. ובפולין, מתברר, קורים עכשיו דברים. סוג של התעוררות פמיניסטית.

בשני העשורים האחרונים "פמיניסטית" היה בדרך כלל סוג של כמעט-קללה בפולין (ולא רק שם, למרבה הצער). מי שמחזיקה בתפישות כאלה נחשדה כחסידה שוטה של רעיונות מערביים, או גרוע מכך - כשריד לימי הקומוניזם השנואים. אבל עכשיו, כשפולין היא חברה מן המניין באיחוד האירופי, זכויות נשים נהפכו לנושא רציני ומכובד בדיון הציבורי. דמויות מפורסמות נושאות דברים על שוויון, כמה מהן אף כיבדו בנוכחותן הפגנות ביום האשה הבינלאומי בחודש שעבר. בספטמבר השנה אמור להתקיים בוורשה קונגרס הנשים האירופי השלישי, וראש הממשלה דונלד טוסק כבר הודיע לאחרונה בנאום כי ממשלתו תתייחס בכובד ראש להמלצות הקונגרס.

גם אם חלק מזה הוא יחסי ציבור, השינוי ביחס לנושא החשוב הזה מעניין ודורש בחינה. מה קורה שם בפולין, מדינה קתולית שאלה מנשותיה המבקשות לערער מעט את הסדר הישן נתקלות במכשולים גבוהים במיוחד?

על פי הסופרת והאקטיביסטית הפולנייה אגניישקה גראף, שרשימתה בנושא התפרסמה לאחרונה בעיתון הבריטי "גרדיאן", נראה שהתנועה הפמיניסטית המקומית המושמצת החליטה לשנות אסטרטגיה: אחרי 20 שנה של מאבק מתיש ועקר למען חקיקה נאורה יותר בתחום ההפלות, הוצנעו נושאים כגון זה, שמפלגים בין נשים שם, ולעומת זאת גויסו סלבריטאיות למאבק למען שוויון זכויות.

לפני כשנתיים הוקם קונגרס נשים, שעם מנהיגותיו נמנות הנריקה קריצוונוס מתנועת סולידריות, דנוטה ולנסה - אשתו של לך, הגברת הראשונה לשעבר, יולנטה קוושנייבסקה (גם היא גברת ראשונה לשעבר) והסופרת אולגה טוקרצ'וק. בפרק הזמן הלא-ארוך הזה כבר הצליח הקונגרס להביא לשני שינויים משמעותיים בחקיקה: מכסה אלקטורלית של 35% וחקיקה בנוגע למעונות לילדים מתחת לגיל 3.

שני החוקים האלה, שעברו בפרלמנט בחודשים האחרונים, הותקפו בפראות על ידי הימין, שהכריז כי הם מסוכנים לערכי המשפחה (אגב, רק אני, כשאני שומעת "ערכי המשפחה", מיד עולים במחשבתי פוליטיקאים בביריות אדומות?). מידה דומה של ביקורת הם ספגו מצד השמאל בטענה שאינם מספקים; ואמנם, מדוע לדרוש ממפלגות להציב 35% נשים ברשימותיהן לבחירות ולא 50%? ובכל זאת, מדובר בהישגים.

פולין היא אחת המדינות שבהן שיעורן של נשים בשוק העבודה הוא הנמוך ביותר (53%, לעומת ממוצע של 60% באיחוד האירופי). חוסר בנגישות למעונות לילדים הוא גורם משמעותי לכך. גם אפליה בשוק העבודה היא נפוצה. הפער בשכר, שכיום נדון בהרחבה בתקשורת שם, הוא 23%. נשים מתקבלות לעבודה אחרונות, מפוטרות ראשונות, משתלבות בתעסוקה לא יציבה וקצרת טווח, ללא תנאים, והן בבירור המפסידות הגדולות מכניסתה של פולין לכלכלת השוק החופשי. נשים צעירות מאבדות את עבודתן כשהן בהריון, נשים מבוגרות נדחקות החוצה משוק התעסוקה. כל זה, כמובן, לא נשמע בלתי מוכר.

רשימה שפירסמה באחרונה העיתונאית הפולנייה הבכירה אלכסנדרה שילו ב"גאזטה ויבורצ'ה" מגוללת את הפיכתה של הכותבת ממי שלא היתה מעלה על דעתה להגדיר את עצמה פמיניסטית - לפמיניסטית נלהבת. "אני בעלת תארים אקדמאיים", היא כותבת, "בעבר ניהלתי חברה, וכשסיפרתי בראיון עבודה שאני אם לשניים, זה התקבל מצוין. אני גם משתכרת היטב. אז חשבתי לעצמי - הפמיניסטיות האלה מגזימות".

כך היה עד לא מזמן, כשסיקרה כנס של דיפלומטים. היא מתארת כיצד הם דאגו פן לא תדע מה לכתוב; נחרדו איך השאירה את שני ילדיה הקטנים בבית, וכשאמרה להם שהם עם אביהם שיערו שהוא בוודאי רץ אתם מיד לאמו; כינו אותה "בובה" ו"מותק"; העירו אינספור הערות על המראה החיצוני שלה; ואף הביעו את דעתם המלומדת שאשה לא צריכה ללבוש מכנסיים בכנס והציעו לקנות לה שמלה.

טוב, אחרי כל זה, צריך להיות יוליה שמאלוב-ברקוביץ' בשביל לא להיהפך לפמיניסטית.

אז אם כבר יש פמיניזם כהלכתו בפולין, יש כמובן גם הכפשות, מחוץ ומבית. מגדלנה סרודה, אינטלקטואלית כריזמטית ומראשי קונגרס הנשים, מושמצת לעתים תכופות מימין כאידיאולוגית שמאלנית, שונאת גברים והורסת משפחות (ברור. עוד טיעון שמזמן לא שמענו). אבל למעשה, קונגרס הנשים הוא האגף המתון של הפמיניזם הפולני.

הרדיקליות - קבוצות של נשות שמאל בארגונים חוץ-ממשלתיים המארגנות מצעדי נשים המכונים "מאניפה" - טוענות נגד הקונגרס שהאג'נדה שלו ניאו-ליברלית, שהוא מפלרטט עם הממשלה ומתעלם מנשים עניות. קצת מזכיר פמיניזם אשכנזי מול פמיניזם מזרחי אצלנו (או פמיניזם לבן מול שחור בארצות הברית).

במפתיע, הדמויות הבולטות במחנה הרדיקלי באות מעולם העסקים דווקא, ופגישותיהן מתקיימות לעתים קרובות בבורסה של ורשה. השנה כוונה הפעילות של "מאניפה" להביא לידיעת הציבור את תנאי ההעסקה הגרועים של אחיות ושל קופאיות, בסיסמה "די לניצול". קונגרס הנשים מצדו יזם באותה העת קמפיין לקביעת מכסות של נשים במועצות מנהלים.

סלע מחלוקת נוסף נובע מכך שהקונגרס זנח את המאבק למען הזכות להפלה. זכות זו נאסרה בפולין בשנת 1993, ותעשייה מחתרתית התפתחה בממדי ענק. כשחינוך מיני אינו כלול בתוכנית הלימודים, ולעומת זאת מקומם של שיעורי הדת מובטח - הדיון הציבורי על מיניות ואמהות מנוהל על ידי הכנסייה הקתולית. הוויכוח הפמיניסטי ניטש בשאלה, אם ניתן להניח בצד את סוגיית הזכות להפלה לזמן מה, ולהחזיר אותה לקדמת הבמה לאחר שנשים יצברו עוצמה פוליטית.

ויכוחים מסוג זה, בנושאים כאלה ואחרים, מתקיימים בתנועות פוליטיות רבות, פמיניסטיות ואחרות. ויש גם ויכוחים הרי גורל פחות: למשל, האם בדיחות על פולניות הן בהכרח סקסיסטיות? או שבכל זאת מותר לחטוא באחת?

אם נלך לפי הכלל שרק ליהודים מותר לספר בדיחות אנטישמיות, רק להומואים בדיחות הומופוביות וכדומה, הרי בהיותי נצר לתפוצה המדוברת, לפחות באופן חלקי, מותר לי. אבל אתם יודעים מה? - לא צריך. אני כבר אהיה פמיניסטית לבד בחושך.

כלשונו

בהמשך לטור הקודם שעסק בין השאר בזכות להפלה, זו לשון החוק למקרים שבהם ועדה מאשרת הפסקת הריון: "1. האשה היא למטה מגיל הנישואין, או מלאו לה 40 שנה; 2. ההריון נובע מיחסים אסורים לפי החוק הפלילי או מיחסי עריות, או שהוא שלא מנישואין; 3. הוולד עלול להיות בעל מום גופני או נפשי; 4. המשך ההריון עלול לסכן את חיי האשה או לגרום לאשה נזק גופני או נפשי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ