תזמורת פילדלפיה הודיעה על פשיטת רגל

בעקבות ירידה במכירת הכרטיסים ובתרומות, נקלעה אחת התזמורות החשובות בארצות הברית למשבר כספי. זוהי התזמורת האמריקאית הגדולה הראשונה שמבקשת הגנה מפני נושים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

התזמורת הסימפונית של פילדלפיה, מוסד ששמו קשור בהיסטוריה של המוזיקה הקלאסית באמריקה למן תחילת המאה שעברה, עם מנצחיה המיתולוגיים ליאופולד סטוקובסקי ויוג'ין אורמנדי, פנתה לבית משפט כדי להכריז על עצמה פושטת רגל (המונח הרשמי הוא ארגון מחדש לפי סעיף 11).

יו"ר הוועד המנהל של התזמורת, ריצ'רד' וורלי, אמר בבית המשפט כי מקורו של המשבר הכספי הוא ירידה במכירת כרטיסים וירידה בתרומות, לעומת הוצאות גדולות על שכר הנגנים, על הפנסיות שלהם ועל שכירת האולם הקבוע שבו היא מופיעה (דמי השכירות בעונה זו היו יותר מ-200 אלף דולר).

התזמורת הודיעה שהיא זקוקה לשחרור זמני מההתחייבויות שלה, שבמהלכו תנהל משא ומתן עם הנהלת האולם (השוכן במרכז אמנויות הבמה "קימל"), ותנסה להגיע להסכמים חדשים עם הנגנים. וורלי הסביר בבית המשפט כי הסיכוי להגדלת התרומות תלוי במידה מכרעת בהשגת הסכם חדש זה. יש להזכיר בקשר לכך כי בשל כוחו של ארגון הנגנים הארצי בארצות הברית (ואיגודי הנגנים המסונפים לו), נגנים בתזמורות הגדולות משתכרים לא פחות מאשר 120 אלף דולר בשנה. אחדים מהנגנים בתפקידי סולו, כגון הכנר הראשון או הנשפנים הראשונים, משתכרים אף פי שלושה מכך.

לפי מקורות אחדים, נציגי הנגנים בוועד המנהל התנגדו למהלך הדרסטי של הכרזה על התזמורת כפושטת רגל. יו"ר ועד הנגנים כינה את הפנייה "טראגית" וצעד לא הכרחי. ההנהלה, לדעתו, לא הפכה כל אבן כדי להרחיב את בסיס התורמים.

הגירעון התפעולי של תזמורת פילדלפיה בעונה זו הוא 14.5 מיליון דולר (כשליש מתקציבה), ב-2010 הגירעון היה 7.1 מיליון דולרים. אשר למכירות כרטיסים (שהן כשליש מהכנסות התזמורת): בעונת 2008 נמכרו 183 אלף כרטיסים, בעונת 2010 - 151 אלף.

התזמורת נוסדה ב-1900 ומנהלה האמנותי כיום הוא שארל דוטואה הקשיש, אשר כתב לנגנים, בתגובה על הכרזת פשיטת הרגל, כי הוא "המום ומלא חרדה". ליאופולד סטוקובסקי עמד בראש התזמורת מ-1912 עד 1941, אחריו בא יוג'ין אורמנדי (שהחל ב-1936 לצד סטוקובסקי) ונשאר בכהונה 44 שנה, ואחריהם ריקרדו מוטי, וולפגנג סוואליש וכריסטוף אשנבך (עד 2008). תזמורת פילדלפיה ידועה בין השאר בזכות העובדה שהיתה התזמורת האמריקאית הראשונה שביקרה בסין הקומוניסטית (ב-1973) ועוד יותר בזכות הקלטת הפסקול לסרט "פנטסיה" של וולט דיסני ב-1940.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ