רותה קופפר

"סינמה וריטה" הוא סרט טלוויזיה חדש על מה שנחשבה לתוכנית הריאליטי הראשונה של ארצות הברית, "משפחה אמריקאית". הסדרה ההיא (שקטעים ממנה אפשר לראות ביוטיוב), צולמה ב-1971 ועקבה במשך שבעה חודשים אחר חיי היום-יום של משפחת לאוד מסנטה ברברה. 12 הפרקים, שצולמו ונערכו בפילם, שודרו ב-1973 בערוץ הציבורי האמריקאי פי-בי-אס. "סינמה וריטה" שודר בשבת שעברה ב-HBO וישודר באוגוסט ביס.

משפחת לאוד כללה את ביל (טים רובינס), בעל חברה לציוד במכרות, אשתו החופשייה, ברוח התקופה, פאט (דיאן ליין), וילדיהם גרנט, קווין, דלילה, מישל ובנם הבכור לאנס שנהג להסתובב בשולי החבורה של אנדי וורהול בניו יורק. אף שהוא אינו יוצא מהארון, אורח החיים שלו עורר אז סערה בארצות הברית.

הסדרה יצרה תהודה רבה בתקשורת, ספגה ביקורת מכל עבר ועוררה שאלות ערכיות, מהסוג שכבר לא מעניין את יוצרי הריאליטי כיום. אף ששודרה בערוץ הנכבד והקדימה את הז'אנר המגרד את תחתית היצירה היום, היו בה רגעים מציצניים ועלובים למכביר, כמו ההכרזה של פאט לעיני המצלמה שהיא רוצה להתגרש מביל, ותגובתו המבטלת אותה.

בסרט ישנה גם דמות של מפיק הסדרה ההיא, קרייג גילברט (ג'יימס גנדולפיני). הוא נראה בתחילת כל פרק של הסדרה האמיתית מציג את עבודתו. מעורבותו בנעשה מאחורי הקלעים, והתאהבותו באם המשפחה פאט, השפיעה על מה שנעשה על המסך והדבר ניכר בסרט.

באחת הסצינות בסרט נראים בני הזוג לאוד נפגשים עם גילברט לשיחה על הסדרה העתידית. אבי המשפחה, ביל, מבקש לדעת כמה ישלמו להם על הסכמתם לתיעוד חייהם. גילברט משיב לו, בהתנשאות שקטה, אגרסיביות פאסיבית, כי אחרים היו משלמים למפיקים על התענוג הזה ולא להיפך. הרי זהו פרויקט שנועד לחנך אמריקאים על אודות משפחות כמו שלהם.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ