תוך עשור הוכפל מספר גורדי השחקים בעולם

דו"ח המועצה האמריקאית לבנייה גבוהה חושף שמספר הבניינים גדל מ-286 ל-602. סין היא המובילה בעולם עם 200 גורדי שחקים

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

מספר גורדי השחקים ברחבי העולם הולך וגדל באופן מהיר מאי פעם - כך עולה מדו"ח חדש שפרסמה המועצה האמריקאית לבנייה גבוהה, גוף אקדמי-מקצועי השוכן במכון הטכנולוגי של אילינוי ועוסק במיפוי ובמחקר של בניינים גבוהים ברחבי העולם.

על פי הגדרת המועצה, גורד שחקים הוא בניין בגובה 200 מטרים ומעלה. בעשור האחרון בלבד גדל מספרם של בניינים מסוג זה מ-286 ל-602. גורדי שחקים היו מאז ומעולם ביטוי ליכולת כלכלית ולעליונות טכנולוגית. אבל אם בעבר מרבית המגדלים נבנו בצפון אמריקה, בפרט בערים מרכזיות בארצות הברית, הרי שכיום המגמה השתנתה. לפי הנתונים העדכניים, איחוד האמירויות הערביות במפרץ הפרסי מוביל כיום במספר המגדלים לנפש: כ-100,000 תושבים לכל מגדל. את הגידול המסחרר במספר המגדלים בעולם ניתן לייחס לכמה סיבות: תקופה של גאות כלכלית בראשית המילניום, כלכלות מתפתחות באסיה, דרום אמריקה והמזרח התיכון ושכלולים טכנולוגיים והנדסיים שמאפשרים כיום לבנות גבוה מאי פעם. המרוץ לגובה מלווה כמובן גם ביוקרה ובהכרה בינלאומית. משום כך השקיעה דובאי סכום עתק של מיליארד דולרים וחצי בהקמתו של בורג' ח'ליפה - גורד השחקים הגבוה בעולם (828 מטרים) שנחנך בראשית השנה שעברה.

גורדי השחקים בעולם

על פי הדו"ח, סין מובילה כיום במספר האבסולוטי של בניינים גבוהים - 200 מתוך 602 בסך הכל בעולם. לאחר מכן מדורגת ארצות הברית עם 160 גורדי שחקים, איחוד האמירויות הערביות עם 44, יפאן עם 30, דרום קוריאה עם 24 ואוסטרליה עם 22 מגדלים. לצורך השוואה, בכל אירופה ישנם רק 22 מגדלים מעל גובה של 200 מטרים ובישראל קיים רק מגדל אחד מסוג זה - בניין משה אביב בבורסה ברמת גן, שמתנשא לגובה של 244 מטרים. על הנייר מתוכננים לפי שעה לפחות עוד ארבעה מגדלים ישראליים סופר גבוהים ובראשם מגדל אגד בתל אביב, שצפוי להתנשא לגובה של 245 מטרים (כ-65 קומות).

מגדלים הם תופעה של העת המודרנית. הם החלו לצוץ בשני העשורים האחרונים של המאה ה-19 בארצות הברית, וב-1895 כבר הוקם המגדל הראשון שהתנוסס לגובה 100 מטרים - בניין לייף אינשורנס בניו יורק. ארצות הברית שמרה על הבכורה של גורדי השחקים הגבוהים ביותר במשך מאה שנים, עד שב-2003 נחנכו בקואלה למפור שבמלזיה מגדלי פטרונס שגובהם 451 מטרים. מאז עברה תחרות הבנייה לגובה לאסיה כמעט באופן בלעדי. על פי הערכת המועצה, בשנים הקרובות תימשך מגמה זאת. סין והודו צפויות להמשיך לבנות גורדי שחקים בקצב מואץ לעומת אירופה וארצות הברית. המדינה המרתקת ביותר מבחינה זאת צפויה להיות דרום קוריאה, שם צפויים להיחנך בשנה הקרובה לא פחות משישה מגדלים בגובה של 200 מטרים ומעלה. פרופ' סנג דאה קים, יושב ראש המועצה האמריקאית לבנייה גבוהה וחבר סגל בכיר באוניברסיטת סאול, הגיב לנתונים ואמר כי "דרום קוריאה הפכה לשחקנית משמעותית בתכנון ובנייה של מגדלים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ