קלאסיקות רוסיות יועלו בתיאטרון גשר לציון 20 שנה להיווסדו

ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפי שוחט

קלאסיקות של טולסטוי, צ'כוב ואוסטרובסקי יועלו ביוני בתיאטרון גשר במסגרת פסטיבל "מסכת הזהב" שיציין עשרים שנה לקיומו של התיאטרון. פסטיבל זה, המגיע ממוסקווה לראשונה לישראל, נחשב לאירוע התרבותי החשוב ברוסיה וההיצע הרפרטוארי שלו כולל את ההפקות הבולטות ביותר בכל שנה, ובמסגרתו זוכים היוצרים הבולטים לפרס היוקרתי מסכת הזהב.

בגשר יועלו ארבע מההפקות שזכו בפרס בשנים האחרונות, אחת מהן, "הדוד וניה", תועלה בשיתוף פסטיבל ישראל. המחזה מאת אנטון צ'כוב זכה כבר לאינספור ביצועים וגרסאות בימתיות. ואולם הפקה זו של תיאטרון וכטנגוב ממוסקווה, בבימוי רימנאס טומינאס, מנסה להביא גרסה שונה של המחזה, "באווירה צ'כובית שונה" כהבטחת המארגנים, על אף ההיצמדות לטקסט המקורי. "לא עוד דרמה או קומדיה לירית כפי שנהוג להציג את 'הדוד וניה' אלא קומדיה חדה, גרוטסקית שלעתים אף נדמה שגובלת בפארסה", כפי שהוצג בתוכנייה.

מחזה נוסף של צ'כוב שמגיע לגשר, פחות פופולרי מ"הדוד וניה", הוא "כינורו של רוטשילד" בהפקת "תיאטרון הדור הצעיר של מוסקווה" ובבימוי קמה גינקס. במרכזו הכנר יעקב החי בבדידות ונאלץ להתפרנס מבניית ארונות קבורה. לקראת סוף חייו הוא מוריש במפתיע את כינורו דווקא לאויבו היחיד, כנר שהפיק מנגינות עליזות בחייו העצובים.

בפסטיבל תועלה גם ההצגה "אושר משפחתי", על פי לב טולסטוי בבימוי פטר פומנקו בהפקת תיאטרון מאסטרסקייה ממוסקווה. ההצגה היא עיבוד מודרני לנובלה הקלאסית העוסקת בחיפוש אחר האהבה. את העלילה מובילה מריה אלכסנדרובה המתאהבת בחברו של אביה אך חוזרת אל בעלה בניסיון לשקם את האושר המשפחתי.

בתוכנית הפסטיבל גם ההצגה "הסערה" על פי רומן מאת אלכסנדר אוסטרובסקי בבימוי לב ארנבורג ובהפקת תיאטרון הדרמה הרוסית מגניטוגורסק. ההצגה עוררה סערה בכל מקום שהוצגה בשל הסצנות הארוטיות הכלולות בה.

לדברי מנכ"לית תיאטרון גשר, לנה קריידלין, "כל אחת מההצגות שיועלו בפסטיבל מביאה איתה עולם סגנוני שונה, שפה תיאטרלית ייחודית ולכל אחת מהן יש מה להציע למי שמחפש תיאטרון ברמה בינלאומית".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ