בשבוע הבא יוצב שלט הנצחה לזכרה של האדריכלית מירה ורהפטיג

ורהפטיג דגלה בפיתוח מבני מגורים מנקודת מבט נשית וחקרה את יצירתם של אדריכלים יהודים שפעלו בגרמניה לפני הנאציזם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"לעתים קרובות אני שואלת את עצמי מדוע הרבה אדריכלים חושבים על חומרי הבניין יותר מאשר על האנשים שצריכים לחיות בדירות שהם מתכננים", אמרה בראיון אתה לפני כמה שנים האדריכלית וההיסטוריונית ד"ר מירה ורהפטיג (1930-2008). היא עצמה התמחתה בתכנון דירות לאנשים, למשפחות ובעיקר לנשים, שבמשך דורות "תכנון הדירה היה אחד המחסומים לשחרורן". בפיתוח של דירה "מנקודת מבט נשית", שמרכזה הוא מטבח פתוח לחלל המגורים, ראתה צעד הכרחי בדרך "לאמנציפציה של האשה".

את רעיונותיה מימשה להפליא בפרויקט מגורים בדיור ציבורי שתיכננה בברלין. הפרויקט נבנה במסגרת תערוכת הבנייה הגדולה IBA שהתקיימה ב-1987 במלאות 750 שנה לברלין - מקום מגוריה ועבודתה במשך יותר מארבעה עשורים.

ביום שלישי בשבוע הבא יוצב על קיר הבניין ברחוב דסאואר 39 ברובע קרויצברג בעיר שלט הנצחה לזכרה של ורהפטיג ולציון פועלה כאדריכלית וכהיסטוריונית. השלט מציין את תרומתה לפיתוח צורת מגורים "אמנציפטורית", ואת החשיבות של מחקרה ההיסטורי לתיעוד יצירתם וקורות חייהם של אדריכלים יהודים שפעלו בגרמניה עד עליית הנאצים לשלטון. הצבת השלט היא סגירת מעגל ועשיית צדק היסטורי עם מפעל חייה של ורהפטיג כהיסטוריונית שנאבקה במשך עשרות שנים על הכרה ותמיכה במפעלה. בטקס ישתתפו עמיתיה בברלין ובתה, אורלי פתאל-ורהפטיג, המתגוררת בישראל ועושה מאמצים לשימור הארכיון העשיר שהותירה אחריה אמה והנגשתו לציבור.

והרפטיג היא ילידת חיפה, בוגרת הפקולטה לארכיטקטורה בטכניון ובעלת תואר דוקטור מהאוניברסיטה הטכנית בברלין. ספרה הראשון, "משחק בקוביות מגורים" מ-1970, הוא שילוב של רעיונות לבנייה מודולרית עם רעיונות פמיניסטיים, שאותו הגשימה בבניין המגורים בברלין, שבחזיתו יוצב שלט ההנצחה. המבנה בצורת האות L הוא בן ארבע קומות, ובו 24 דירות בגדלים שונים, משניים ועד חמישה חדרים; באחת מהן גרה ורהפטיג עצמה. בכל הדירות "מטבח-מגורים", המהווה את עיקר שטח הדירות. הן מוארות ומאווררות ויוצאות דופן במבנה ה"פמיניסטי", על רקע התכנון המסורתי המסורבל למגורים בגרמניה עד היום. על אחת כמה וכמה ההישג מזהיר בהשוואה לבניין המגורים העקמומי והקדורני הצמוד לשלה בתכנון האדריכלית זאהה חדיד, שבאי-צדק משווע ואירוניה של הגורל זכה לפרסום רב בהרבה.

מחקרה ההיסטורי של ורהפטיג הוא מפעל חיים מונומנטלי וחלוצי. במסגרת המחקר התחקתה על עקבות של כ-500 אדריכלים יהודים דוברי גרמנית שעבודתם הופסקה עם עליית הנאצים לשלטון, מהם שנספו בשואה ואחרים שהתפזרו כפליטים ברחבי העולם והגיעו גם לארץ.

המחקר העלה לאור פרק שהושכח בהיסטוריה של האדריכלות הגרמנית והבינלאומית המודרנית, שאדריכלים יהודים בגרמניה היו מחלוציה. חלקים מתוכו הוצגו בתערוכות בישראל, בגרמניה ובארה"ב, וממצאים רבים כונסו בספרים שיצאו בגרמנית ובאנגלית, אך לא בעברית. תרגום המחקר ומציאת אכסנייה הולמת לחומרי הארכיון בישראל, שדמותה עוצבה במידה רבה בידי גיבורי מחקרה של ורהפטיג, יהיו אנדרטה חיה לפועלה ויסגרו עוד מעגל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ