מוסיקה קלאסית

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

המלצת השבוע

סאלומה בניו יורק

מצו, שבת, 21:30. עם קריטה מאטילה, מ-2008 במטרופוליטן אופרה

אין זו הפעם הראשונה שבה מתפשטת זמרת הסופרן הפינית קריטה מאטילה ב"מחול שבעת הצעיפים" - שיאו של המחזה "סאלומה" מאת אוסקר ויילד, ושל האופרה שהלחין ריכרד שטראוס לטקסט הזה ב-1905. בהפקה זו, שבעת הצעיפים הם רק אחד; ויתר הבגדים שמשילה הזמרת בעזרת שני גברים מסתכמים בחליפת טוקסידו גברית ומתחתיה לבנים סקסיים כביכול. זמרות אופרה למדו אמנם גם לשחק בעשורים האחרונים, בנוסף לשירתן; אבל לא כל כך לרקוד - ובוודאי לא ריקוד מפתה מעולם הסטריפטיז, כולל המוט המעוגל המסורתי, ו"לאפ-דאנס" - כאן, על פי העלילה, הגבר שבו מתחככת מאטילה הוא המלך הורדוס. התוצאה המביכה עד דמעות מוציאה שם רע לז'אנר אופרה, שגם כך נאבק למצוא רלוונטיות כלשהי למציאות במאה ה-21. הריקוד המשונה, המתחנף בעליל לקהל, מצטרף לאנכרוניזם המוסיקלי של האופרה הזאת, שבזמנה היתה אוונגרדית ונועזת ופירקה את התחביר המוסיקלי של התקופה בדרך חסרת תקדים, ואילו היום מתגלה כאקספרימנטליות שנפלה קורבן לשיני הזמן. שטראוס עצמו נסוג מהעתידנות הא-טונאלית שנקט ב"סאלומה", וחזר לרומנטיקה סנטימנטלית ולוואלסים וינאיים, משאיר את המהפכנות לבני דורו: שנברג, וברן, ברטוק וסטרווינסקי.

עוד המלצות

חיי מנצח: רפאל קובליק

מצו, שישי, 22:45

הביוגרפיה העוצרת נשימה של רפאל קובליק, המנצח-מלחין יליד בוהמיה (1914-1996), זוכה לתיעוד קולנועי. קובליק, בנו של מוסיקאי, ניצח בצ'כיה בזמן הכיבוש הנאצי אבל פוטר כי היה מתנגד משטר. בשל התנגדותו למשטרים דיקטטוריים הוא ערק לבסוף מצ'כוסלובקיה שתחת השלטון הקומוניסטי. הוא הגיע לפסגת העולם המוסיקלי במערב, כולל ניהול מוסיקלי של תזמורת שיקאגו ואופרת הקובנט גארדן בלונדון.

פולחן האביב

ארטה, ראשון, 7:00

כשחיבר סטרווינסקי את המוסיקה לבלט "פולחן האביב" ללהקת "הבלט הרוסי", לא האמין מנהל הלהקה סרגיי דיאגילב למשמע אוזניו - וכמוהו הקהל, שהתפרע בהצגת הבכורה. הביצוע הנוכחי נובע כמעט מהמקור עצמו: ולרי גרגייב מנצח בתיאטרון מרינסקי בסנט פטרסבורג על היצירה, על פי הכוריאוגרפיה המקורית של וסלב ניז'ינסקי מ-1913.

הייטינק ומהלר

מצו, רביעי, 23:00

ברנרד הייטינק, גוסטב מהלר, תזמורת הקונצרטחבאו אמסטרדם - הטריו הזה רוקד בשלמות יחדיו כבר חצי מאה כמעט, עד ימים אלה ממש: בקונצרט מלפני שנה וחצי ניצח הייטינק על שירי "קרן הפלא של הנער" עם המצו-סופרן כריסטינה סטוטיין, והוסיף כבונוס את הסימפוניה הפסטורלית של בטהובן.

אפשר גם

* אלגר ופורה. כמה מהכוכבים העכשוויים של אירופה חברו לנגינת רביעיית הפסנתר של פורה ולחמישייה של אלגר: ג'ושוע בל ואלכסנדרה סום בכינור, סול גבטה בצ'לו, וכן קים קשקשיאן בוויולה (מצו, שישי בחצות).

* שיעור עם תרזה ברגנצה. המצו-סופרן הספרדייה הנפלאה בשיעור לחמישה תלמידי זמרה מכל העולם - על האופרה "כרמן", שבה שרה את אחד מתפקידיה הגדולים (מצו, שבת, 23:25).

* וילאסון שר מונטוורדי. "הקרב בין טנקרדי לקלורינדה" מהמאה ה-16 הוא לא מגרש הבית של רולנדו וילאסון, המלך לשעבר של ה"בל קנטו" הרומנטי - ובכל זאת הוא העז לככב בה, ב-2008, עם אנסמבל אסטרה (ארטה, ראשון, 20:15).

* הונגר ושטראוס. מאריס יאנסונס מנצח על תזמורת הקונצרטחבאו אמסטרדם בתוכנית לא שגרתית ובה הסימפוניה השלישית של ארתור הונגר, ויצירות ריכרד שטראוס: הפואמה הסימפונית "חיי גיבור" וסוויטה מהאופרה "אביר הוורד" (מצו, שני, 21:30).

* מארי פרחיה. סרט תיעודי חדש מלווה את הפסנתרן המהולל בהקלטות בביתו בשווייץ, באולפנים בברלין, בכיתת אמן בהנובר, ובקונצרט בוורשה. פרחיה גם מנגן: מיצירות שופן, שומאן וברהמס (ארטה, שני, 1:00).

* רנה פלמינג שרה מאסנה. מסע אל לב האופרה הרומנטית הצרפתית עם "תאיס" של מאסנה, בשירת הדיווה רנה פלמינג. תומס המפסון משתתף גם הוא בהפקה של המטרופוליטן אופרה בניו יורק (מצו, שלישי, 21:30).

* הרנונקור רומנטי. לפני שנה ניצח ניקולאוס הרנונקור, מאבות האסכולה ההיסטורית בביצוע מוסיקת בארוק בכלים עתיקים, על "מולדתי" - מחזור הפואמות הסימפוניות הרומנטי של הצ'כי סמטנה. תזמורת הקונצרטחבאו אמסטרדם מנגנת (מצו, רביעי, 21:30).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ